SME

Ako zatočiť s plesňami

Zarosené okná, pleseň v kútoch miestností a vlhké mapy objavujúce sa na stenách. Áno, aj takto vyzerajú zimné mesiace, kedy sa v našich príbytkoch začínajú objavovať nedostatky, ktoré počas leta nepoznáme. Ako bojovať proti plesni a zbaviť sa jej bez veľk

(Zdroj: Stock.XCHNG)

ých investícií? Niekedy stačí zmeniť svoje návyky.

Chystáte sa vymaľovať. Poradíme vám ako na to.

Pri bežných aktivitách štvorčlennej rodiny sa v domácnosti odparí do vzduchu 8 až 12 litrov vody denne. Dýchame, sprchujeme sa, varíme a perieme. Časť sa vytratí cez netesnosti okien a dverí, čosi dokážu v interiéri absorbovať a postupne uvoľňovať prírodné materiály. Zvyšok kondenzuje na najchladnejších miestach – obvodových múroch, tepelných mostoch a okenných výplniach. Ako je možné, že pred rokmi nás podobné problémy netrápili? Naše príbytky boli menej utesnené, pretože nás plytvanie energiou pri vykurovaní príliš netrápilo.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťZatvoriť reklamu

Otvorte pare cestu von

Najjednoduchším spôsobom ako sa zbaviť vzdušnej vlhkosti je intenzívne vetranie. Každé ráno by sa malo niesť v znamení otvorených okien, intenzívnu výmenu vzduchu by sme mali niekoľkokrát denne opakovať. Ak je za oknami chladný vzduch, nárazové vetranie zaberie iba niekoľko minút.

Kuchyňu zbaví nadbytočnej vlhkosti počas varenia digestor. V rodinnom dome treba zaistiť výfuk pár do exteriéru, v panelových bytoch sa ponúka vzduchovod v stúpačke. Často sa naň zabúda, pretože o odťahové ventilátory sa nik nestará. Napojenie digestora je zväčša bezproblémové.

Rovnakú taktiku treba praktizovať v kúpeľni, kde sa o riadenie odťahového ventilátora postará zabudovaný snímač. Ak vlhkosť stúpne nad prednastavenú úroveň, automaticky sa spustí. Pary zo sprchovania, prania či sušenia bielizne putujú mimo príbytok. Ideálne je, ak v interiéri vlhkosť vzduchu nestúpa nad hranicu 50 percent.

SkryťZatvoriť reklamu

Najdôležitejšie však je, aby vzduch cirkuloval. Čím intenzívnejšie bude prúdiť okolo kritických miest, tým horšie podmienky budú mať plesne pre rast. Nábytok treba odsunúť približne 10 centimetrov od steny, dvere na vykurovaných miestnostiach by mali zostať otvorené. Naopak, bariéry treba vytvoriť medzi vykurovanými a nevykurovanými priestormi. Inak sa pary z teplého vzduchu budú v chladnom prostredí zrážať. Ak ste ochotní pristúpiť aj na malé tepelné úniky, kovania na nových oknách je možné nastaviť tak, aby bol prítlak krídel slabší.

A čo odvlhčovače?

Zberná nádoba s hygroskopickými tabletami síce dokáže pohltiť časť vzdušnej vlhkosti, nie je však priveľmi účinná ak sú problémy rozsiahlejšie. Vtedy nastupujú do hry elektronické odvlhčovače s rôznym výkonom. Tie jednoduchšie dokážu kompenzovať nadbytok vlhkosti z bežnej prevádzky, tie silnejšie si poradia s vlhkosťou zabudovanou v novostavbách, či v suteréne. Keďže ich úlohou je odsať nadbytočnú vlhkosť, ktorá sa neobnovuje, vyplatí sa využiť služby požičovní. Spotreba energie nie je vysoká.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak sú príčinou vlhkosti konštrukčné chyby budovy, ide o boj s veternými mlynmi. Vždy je lacnejšie odstrániť po zime príčinu vlhnutia, ako investovať peniaze do vysušovania, sanácie a chémie.

Niekedy stačí prikúriť či zatepliť

Každý šetrí ako môže a tak tlmené kúrenie nestíha prehriať vnútorný povrch stien. Na podchladených stenách sa preto zráža vodná para zo vzduchu. Zateplenie budovy, či nastavenie kúrenia na vyšší výkon môže problémy odstrániť. Ak nastali problémy po tom, čo ste kotol na pevné palivo vo svojom dome vymenili za plynový, na vine nie je zmena paliva, ale lepšia regulácia a útlm vo výkone.

Teplotu stien v kritických miestnostiach dokážu zvýšiť aj infračervené žiariče. Ide však o investíciu s nákladnou prevádzkou.

Pleseň odstraňujte opatrne

Čierne, zelené, oranžové či žlté povlaky na stenách nie sú iba estetickým problémom. Plesne a ich spóry vyvolávajú zdravotné problémy, ktoré môžu byť u citlivejších ľudí spúšťačom vážnejších ochorení. Preto treba venovať odstraňovaniu maximálnu pozornosť.

SkryťZatvoriť reklamu

Plesne stierame vždy namokro, po tom čo sme ich s dostatočným predstihom nastriekali niektorým z protiplesňových prípravkov. Respirátor nie je pri mokrej manipulácii nutnosťou, na škodu však nie je. Samotným zotretím však práca nekončí. Ak sú pre rast plesní naďalej vhodné podmienky, zamorenie sa bude opakovať. Spóry poletujú vzduchom všade okolo nás. Sterilné prostredie v domácnosti vytvoriť nemožno-

Neplaťte viac ako musíte, riešenia sú dočasné.

Prostriedky na báze chlóru majú obmedzenú účinnosť, a už po týždni sa objavuje na svojom pôvodnom mieste pleseň opäť. Ich použiteľnosť je obmedzená aj napriek tomu, že ich výrobcovia obohacujú o ďalšie aktívne látky. Murivo sa zasoľuje a zadržiava čoraz viac vlhkosti. Ide o riešenie na príležitostné problémy, kde bola príčina vlhnutia odstránená. Ani tá najlepšia značka na trhu vás z biedy nevytrhne, ak chcete ušetriť, poobzerajte sa po Chloramine T.

SkryťZatvoriť reklamu

Tam, kde treba vyčkať celú sezónu do odstránenia problému, tam je lepšie siahnuť po fungicídoch, ktoré sa používajú pre ochranu dreva a stavebných konštrukcií pred hubami. Využívajú soli bóru a chemické zlúčeniny, ktoré sa vplyvom času nedegradujú. Zostávajú aktívne dovtedy, kým ich vlhkosť z muriva nevyplaví. Nemusíte sa obávať, že ste sa vždy stretli iba so zelenými či hnedými pigmentovanými nátermi. Vyrábajú sa aj bez farbiva. Kúpite ich v predajniach farby-laky či v stavebninách.

V ponuke sú aj interiérové farby s obsahom fungicídov, iónov striebra, či podobné prípravky, ktoré je možné do farby primiešať. Povrchová úprava ošetreného miesta problémy s plesňami na čas odsunie, príčinu však neodstráni. Nie každý náter je vhodný na vlhké murivo.

SkryťZatvoriť reklamu

V pivničných priestoroch a hospodárskych budovách je dočasným, avšak účinným riešením niekoľkonásobný náter stien vápenným hydrátom, čiže haseným vápnom. Vlhké povrchy kryje s nevôľou, pri dočasnom vysušení však možno dosiahnuť dobré výsledky. PH prostredia zabraňuje plesniam rozvíjať sa. Kedysi sa pri stavbe domov hydroizolácie nepoužívali. Stačilo iba dvakrát ročne obnovovať vápenné nátery. Vrecovaný hydrát kúpite v stavebninách.

Ak sa obávate chémie, siahnuť môžete po prostriedkoch prírodných. V ponuke predajcov sú rôzne enzymatické prípravky voči plesniam, či špeciálne kultúrne huby, ktoré rastu plesní zabraňujú. Ich účinnosť však taktiež nie je naveky.

Ak sa vám do cesty postaví pleseň, nebojujte s ňou ale zmeňte podmienky tak, aby boli nevhodné pre jej rast a rozmnožovanie. Nech sa budete akokoľvek snažiť zabrániť jej rozmachu, vždy vás to bude stáť viac, ako odstránenie samotného problému.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  3. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Zlatý sen vo vzduchu
  2. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  3. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  4. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  6. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 376
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 693
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 712
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 259
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 040
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 638
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 125
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 003
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie