toré detaily pýtajú vašu pozornosť. Niekedy stačí naozaj málo.
Okná utesníte za pár drobných
Staré okná môžu na prvý pohľad vyzerať bezchybne, s ich tesnosťou však nemusí byť všetko v poriadku. Či popod ne podfukuje si overíte jednoducho. Otvorte jedno z okien a sviečkou skontrolujte tie, ktoré zostali zavreté. Ak plameň tancuje, mali by ste pouvažovať o ich utesnení. Existuje viacero spôsobov, ako starým oknám vrátiť kondičku. Ak požiadate stolára, aby v oknách vyfrézoval drážky do ktorých osadí tesnenia, budete mať pokoj niekoľko ďalších rokov. Do práce sa však môžete pustiť aj svojpomocne.

Situáciu zachránia samolepiace gumové tesnenia na krídla či rámy okien, alebo tenký filc nabitý v mieste ich styku. Kým sa pustíte do majstrovania, odskúšajte či sa vami zvolené tesnenie do škáry vojde. Inak by sa mohlo stať, že okno nezavriete. Rozhoduje aj výber tesnenia. Tie najlacnejšie poslúžia iba na jednu sezónu, tie kvalitnejšie vám ušetria čas a snahu aj po budúce roky.
Prehliadnuť by ste nemali ani pivničné okná, a to aj v prípade ak priestory slúžia iba pre skladovanie neporiadku. Ak ich roky neotvárate a nechcete do tesnenia investovať viac ako musíte, môžete to riešiť rôznymi spôsobmi. Polyuretánová pena nastriekaná okolo zavretého okna vytesní škáry a po vyškriabaní umožní jeho opätovné otvorenie. To pre prípad, ak by ste sa v budúcnosti rozhodli vyvetrať, či vymeniť ho za nové. Pred UV žiarením penu ochránite náterom interiérovou farbou na steny, ak vám záleží aj na vzhľade, po vytvrdnutí ju môžete zrezať a prešpachtľovať tmelom. Bublinková fólia upevnená na špalete okno utesní a dnu pustí dostatok svetla. A ak oželiete aj to svetlo, stačí do okenného otvoru natesno vtisnúť polystyrénovú tabuľu.

Niekedy sa stáva, že aj nové okná sú pre letnú prevádzku nastavené tak, že na váš vkus tesnia menej, ako by mali. Prítlak je možné pomocou excentrov na kovaniach nastaviť. Najlepšie spravíte, ak sa poradíte s dodávateľom okien. A aby gumové tesnenia prežili zimu bez ujmy, nezabudnite ich nastriekať silikónovým olejom alebo pretrieť glycerínom.
Dvere môžu byť orieškom
Rovnakú pozornosť by ste mali venovať aj dverám. Nielen tým vstupným, ale aj všetkým ktoré oddeľujú nevykurované časti domu od tých, kde sa snažíte dosiahnuť tepelnú pohodu. Gumové či silikónové tesnenia nalepené na zárubne a prah dokážu situáciu vyriešiť, v rekonštruovaných príbytkoch však prahy často chýbajú.
V takýchto prípadoch urobíte najlepšie, ak na spodnú časť krídla nalepíte tesniacu lištu. Pripomína kefu s hustým vlasom, ktorej dĺžku je treba prispôsobiť šírke dverí. Vďaka rôznym dizajnovým vyhotoveniam splní svoje poslanie hlavne v interiéri. Poškodenia dverného krídla sa báť nemusíte. Väčšina z nich je samolepiaca.

Rozbitým dverám na kotolni, či zadnému východu na záhrade tiež netesnosti nesvedčia, obzvlášť ak je ich rozsah väčší. Hlodavce si hľadajú na prezimovanie to najvhodnejšie miesto a ich prítomnosť vo vašom dome asi nebude žiadaná. Výhovorky, že diera na kotolni obohacuje priestor o kyslík by ste sa mali konečne zbaviť.
Diery bývajú aj v stenách
Studený prievan zo zásuviek v panelovom dome, trhliny, škáry a diery v murive odhalené pri rekonštrukcii za pochodu. Obe majú čosi spoločné. Ak ich je viac, vzniká prievan, ktorý z vášho príbytku vysáva teplo. Odhaľte všetky a zapchajte ich.

Polyuretánová pena je síce rýchlym nástrojom na utesnenie škár, trvanlivosť takéhoto riešenia je iba dočasná. Ak vám počasie praje, siahnite radšej po malte. Mrazy sú ešte ďaleko a vy budete mať istotu, že ste pre utesnenie spravili maximum. Ak vás v nezateplenej bytovke trápia zásuvky, z ktorých fúka studený vzduch, pomôcť si môžete minerálnou vlnou, ktorou je potrebné upchať medzeru medzi káblami a chráničkou. Ak nie ste s elektrinou priatelia, nepúštajte sa do tejto práce sami. Mohli by ste si ublížiť, alebo polámať staré hliníkové vodiče, ktorých nadpájanie na nedostupných miestach nie je najjednoduchšie.
Zrada sa môže skrývať aj v kuchyni. Ak je odsávač pár zapojený tak, aby pachy odvádzal cez vzduchovod za múr domu, uistite sa pred príchodom zimy, že spätná klapka spoľahlivo funguje a tesní. Ak mastnoty zablokovali jej voľný chod, digestor sa zmenil na komín, ktorý vysaje z kuchyne všetko teplo.
A čo vaša strecha?

Určite ju chodíte z času na čas kontrolovať cez podkrovné schodíky, či výlez, ktoré sú omnoho praktickejšie ako štveranie sa po rebríku do výšin. Ak ste po minulé roky tento detail priveľmi neriešili, pozrite sa naň túto sezónu. Väčšina z nich má od tesnosti ďaleko a teplý vzduch stúpa cez škáry nahor, do nevykúreného podkrovného priestoru.
Ak je utesnenie gumovými pásmi či tesniacimi lankami nemožné, porozmýšľajte či nie je jednoduchšie otvor prekryť z vrchnej časti. Plát tvrdenej kamennej vlny, či tabuľa polystyrénu s plochým doskovým závažím možno postačia.
Skúmajte ďalej
Existujú aj ďalšie veci, ktoré môžete urobiť pre úsporu tepla bez toho, aby ste museli mnoho investovať. Kým nabehne vykurovacia sezóna na plné obrátky, čas môžete venovať tomu, aby ste prestali vykurovať obvodové steny za radiátormi. Puntičkári môžu radiátory odmontovať a odraznú fóliu olemovať plastovými lištami na obklady, tí menej zruční dosiahnu úspech aj vtedy, keď sa im odrazné fólie podarí za radiátory upevniť provizórne bez toho, aby ich museli demontovať.