sú ideálne. Vietor má dostatočnú silu, drží svoj smer a je stály. Dobré podmienky lákajú hlavne začiatočníkov.
História šarkanov je dlhá a siaha takmer tritisíc rokov do minulosti. Vymysleli ich v Ázii a na ich stavbu používali húževnaté, avšak ľahké materiály. Rám a výstuže boli vyrobené zo štiepaného bambusu, potiahnuté boli zvyčajne hodvábom. Ich tvar, veľkosti a konštrukčné detaily sa rokmi menili. Šarkany však vždy zohrávali dôležitú úlohu. Armáde pomáhali pri signalizácii, meraní bezpečných vzdialeností a prieskume, vedcom podávali predĺženú ruku pri skúmaní atmosféry. Dnes je ich úlohou zabávať. Nielen deti, ale aj nadšencov, ktorí podľahli tomuto koníčku.
Kvalitu v hračkárstve nehľadajte
Aj keď supermarkety a hračkárstva s príchodom jesene zaplaví množstvo šarkanov, zväčša ide o nepodarky, s ktorými si mnoho zábavy neužijete. Nespoliehajte sa na to, že v Číne vedia najlepšie, ako majú šarkany vyzerať. Fólie natiahnuté na drôtených konštrukciách sa vlnia pri každom silnejšom zafúkaní, a vývrtky tesne nad zemou sú azda jedinou atrakciou, ktorú zvládnu zaručene. Drahšie šarkany potiahnuté tkaninou na tom tiež nie sú omnoho lepšie. Ak čosi z pultov predajní stojí za to, sú to navijaky s dlhou spletanou šnúrou. Tá nesklame.

Ak si dokážete nájsť hodinu či dve voľného času, skúste si tento rok vyrobiť šarkana doma. Investícia je minimálna a radosť o to väčšia. Všetko čo potrebujete sú dve šikovné ruky a materiál za pár drobných. Najlepšie na tom je, že sa pri výrobe zabavia aj vaše deti. Ak nie pri strihaní a lepení, tak aspoň pri výzdobe.
Vhodný materiál nemusí byť drahý
Drevené špajdle z domácich potrieb sú síce dobrým odrazovým mostíkom pri prvej stavbe malého šarkana, viac radosti si však užijete ak sa pustíte do väčšieho projektu. Čím bude plocha šarkana väčšia, tým viac hmoty vynesie do výšin. Vhodný materiál zoženiete v modelárskej predajni, alebo v stolárskej dielni, ktorá pracuje s masívom. Porozhliadnite sa po hranolčekoch so štvorcovým prierezom, ktorých hrúbka je od 5 do 10 milimetrov. Drevo by malo byť suché, dostatočne pevné, súčasne však ľahké. Nenaľakajte sa dĺžok, ktoré vám ponúknu. Uvidíte, že aj metrového šarkana hravo skrotíte.
Pri voľbe poťahu existuje viacero možností, najlacnejší je však vždy papier. Silnejší vietor ho síce dokáže pretrhnúť a s vodou sa príliš v láske nemá, defekty však dokážete opraviť priamo v poli. Ľahký strihový papier dostanete kúpiť v každom lepšom papiernictve, v modelárskom obchode sa po papieroch príliš neobzerajte. Tie, čo sú určené pre stavbu lietadiel sú síce pevné, avšak rovnako drahé. Vyskúšať to môžete aj s baliacim papierom. Pre malé šarkany je síce priťažký, pri tých väčších jeho hmotnosť problémy nerobí. Nezabudnite na krepový papier, z ktorého vyrobíte ozdoby na chvost.
Ak sa vám pomyslenie na papier nepozdáva, siahnuť môžete po fólii, ktorá sa nezničí pri radovánkach na rosou pokropenej lúke. K dostatočne pevnému a súčasne ľahkému materiálu sa prepracujete, ak sa rozhliadnete po vreciach na odpadky. Pripomínajú mikroténové vrecká a zväčša sú dostupné v čiernej, modrej a oranžovej farbe.

Žiadny šarkan sa nezaobíde bez úväzkov, chvosta a dlhej šnúry, ktorou ho budete na oblohe krotiť. Kým v galantérii či remeselných potrebách nájdete tie správne nite, navštíviť môžete aj predajňu s rybárskymi potrebami. Vlasec s priemerom 0,4 až 0,6 milimetra zväčša nesklame. Porozhliadnite sa aj po drobnej bižutérii, ktorou vyriešite pripnutie silonového vlasca k úväzkom. Malá sponka padne vhod, ak chcete na jednej šnúre striedať viacero šarkanov, záves s otočným čapom zabráni skrúcaniu šnúry, ak začne šarkan robiť vývrtky. Urobte návštevu aj v hračkárstve. Možno narazíte na navijak, ktorý vás zbaví všetkých starostí.
Šesťuholník nesklame, na kosodĺžniku niet čo pokaziť
Lietadlá, rogalá a inak tvarované šarkany sú v móde, dobre zostrojená klasika však nikdy nesklame. Najlepšie po oblohe lietajú šesťuholníkové šarkany, veľmi dobré výsledky dosiahnete aj s kosodĺžnikom. Ak ste už kedysi šarkana držali v rukách, jeho výrobu hravo zvládnete.
Drevené hranolčeky pri spájaní ani nelepte, ani nečapujte. Po úprave ich dĺžok ich jednoducho zviažte niťou, ktorú poistíte proti rozviazaniu sekundovým lepidlom. Spoj bude pružný a nezlomí sa ani pri opakovaných nárazoch. Na každom hranolčeku vyrobte na vonkajšej strane zárez, aby ste doň mohli vyviazať po obvode zo šnúry rám, na ktorý upevníte poťah. Papier preložený cez obvodové šnúry zalepíte škrobovým alebo disperzným lepidlom, pre fóliu sa najlepšie osvedčila lepiaca páska. K telu šarkana patrí chvost spolu s úväzkami. Všetky priviažte o drevené priečky. Chvost ozdobte mašľami z krepového papiera, dĺžky úväzkov upravte tak, aby boli všetky napnuté a zvierali s poťahom 20 stupňový uhol.
Zostáva už iba šnúra s navijakom.
Pri zdobení popustite uzdu fantázii. Fólia vám síce mnoho priestoru pre kreatívnosť nedáva, s papierom však môžete robiť zázraky. Pozor však na vodu pri farbení – tenký papier sa ľahko poškodí.
Zalietajte ho, a bude váš
Kým vyletí váš šarkan niekoľko sto metrov do výšin, bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať trochu pomôcť s jemnými doladeniami. Odviňte časť šnúry a rozbehnite sa oproti vetru. Ak rýchlo naberiete výšku, avšak šarkan je nestabilný, zmenšite uhol úväzkov skrátením toho čelného. Ak naopak nemá chuť naberať výšku, čelný úväzok predĺžte.
Nezabúdajte na bezpečnosť. Otvorené priestranstvá na lúkach a poliach sú pre púšťanie šarkanov ideálne, držte sa však v dostatočnej vzdialenosti od silových elektrických vedení.