Molica skleníková škodí najmä na uhorke, šaláte, rajčiaku, paprike, fazuli, jahodách a okrasných rastlinách; molica lastovičníková len na kapustovej zelenine.
Dospelý hmyz je 1 až 1,5 milimetra dlhý, žltkastý a pokrytý bielym múčnatým povlakom. Larva je dlhá okolo 3 milimetrov, žltkastozelená. Larvy aj dospelý hmyz vyciciavajú z listov rastlinné šťavy. Na napadnutých listoch sa objavujú najprv žltkasté škvrnky, neskôr tmavohnedé, ktorých počet sa rýchlo zvyšuje, listy neskôr odumierajú a opadávajú. Molica lastovičníková prezimuje na kapustovej zelenine, jahodách alebo divorastúcom mlieči.
Ochrana je pomerne zložitá, pretože škodca má veľa rýchlo sa vyvíjajúcich štádií a viac generácií do roka, čím sa urýchľuje vznik odolnosti nových populácií na tie isté účinné látky. Preto je nevyhnutné striedať prípravky aj počas jednej vegetácie.
Chemické ošetrenie sa robí až pri zistení výskytu škodcu. Na jeho monitorovanie sa v skleníkoch odporúča vyvesiť žlté lepové doštičky.
Proti molici lastovičníkovej na kapustovej zelenine nie je momentálne povolený žiadny prípravok.
Ďalej je uvedená ochrana v rýchliarňach, kde je škodlivosť molíc na mnohých druhoch zeleniny veľmi citeľná.

Do papriky sú proti moliciam povolené prípravky Actara 25 WG (postrek alebo zálievka), Applaud 25 WP a Calypso 480 SC, v rajčiakoch Actara 25 WG (postrek alebo zálievka), Applaud 25 WP (maximálne 2-krát za sezónu), Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 SC, Mospilan 20 SP, Rimon 10 EC a Talstar 10 EC a v uhorkách Actara 25 WG (postrek alebo zálievka), Applaud 25 WP (maximálne raz za sezónu), Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 SC, Rimon 10 EC a Sanmite 20 WP (maximálne 2–krát za sezónu).
Na okrasných rastlinách sú proti moliciam povolené 3 prípravky – Applaud 25 WP, Karate Zeon 5 SC a Talstar 10 EC. Prípravky Applaud 25 WP a Rimon 10 EC ničia len mladšie vývojové štádiá škodcov. Postrek sa odporúča zopakovať minimálne 2– až 3–krát v intervale 3 až 7 dní.
Proti imagám škodcu je možné použiť nižšiu koncentráciu, proti larvám je potrebná vyššia koncentrácia.
V skleníkových podmienkach možno používať aj biologickú ochranu pomocou prípravku En-Strip, ktorý obsahuje parazitickú osičku Encarsia formosa (moličiar skleníkový), prípravku Ercal, ktorý obsahuje parazitickú osičku Eretmocerus eremicus, a prípravku Mirical, ktorý obsahuje dravú bzdochu Macrolophus caliginosus. Pri ich nasadení možno použiť prípravok Applaud 25 WP.
Prirodzenými nepriateľmi molíc sú ešte aj rôzne druhy lienok. S ich praktickým použitím je pomerne málo skúseností, pri nižších výskytoch by pri umelom nasadení asi jedna lienka na rastlinu alebo 20 až 30 lienok na skleník mohli škody obmedziť.