Odlupujúca sa farba, hrdzavé mapy a hnedasté naplaveniny pod miestami, kde poveternostné podmienky narušili ochranné vrstvy plechu. Všetky vám oznamujú, že je najvyšší čas zakročiť. Ak sa o svoju strechu postaráte včas, možno vás prežije. Stará plechová krytina s dobrou údržbou vydrží viac, ako tá dnešná. S milimetrovou hrúbkou určite.
Príprava podkladu je najdôležitejšia
Čím pevnejšie priľne nový náter k podkladu, tým bude trvácnejší. Aj tá najlepšia farba sa olúpe, ak sa od plechu začnú oddeľovať staré farebné nátery, alebo hrdza. Preto treba príprave podkladu venovať maximum pozornosti. Aj keď ide o časovo náročnú prácu, nepodceňujte ju.
V prvej fáze je nutné z povrchu odstrániť všetky nesúdržné časti. Na falcovanom plechu vám prácu urýchli vibračná brúska s vhodným brúsnym papierom, alebo rotačná kefa osadená do uhlovej brúsky. Aby ste zdravý plech opotrebovali čo najmenej, vyberte si kefu s mosadznými štetinami. Ak je povrch plechu vlnitý, trapézový, alebo príliš členitý, najjednoduchšie je využiť silu svojich rúk a kefu.
Kým odstraňovanie hrdze nie je problematické, olupujúce sa nátery môžu byť orieškom. Rokmi ich vysoké teploty a slnko vytvrdili natoľko, že nikdy nemáte istotu, či ste vybrúsili všetky problematické miesta. Zbrúste všetko, čo od plechu odstáva. Pevne fixované nátery problém nespôsobia. Ak si však miestami neviete rady, siahnite po chemickom odstraňovači starých náterov. Je dostatočne hustý na to, aby po šikmej streche nestekal.
Opravte chyby, ktoré ste odhalili
Pri precíznom brúsení a kefovaní vašej pozornosti neuniknú chybičky, ktoré môžu časom prerásť do vážnejších problémov. Prehrdzavené klince môžete nahradiť novými s pozinkovaným povrchom a ochranným klobúkom s gumovým tesnením. Klampiarske detaily je možné opraviť, prispôsobiť súčasnému stavu alebo vymeniť za nové. Každé miesto, ktorým preniká voda sa vám ohlási neskôr. Na opravu najmenších defektov na styčných plochách môžete použiť bitúmenový tmel. Neskôr sa vám už na strechu nebude chcieť vracať.
Hrdzu treba stabilizovať
Aj keď niektoré farby si dokážu s hrdzou na podklade poradiť, pri mnohých sa oberáte o kus životnosti. Aby ste hrdzu stabilizovali a ochránili plech pred ďalšou koróziou, vyplatí sa investovať čas do náteru odhrdzovačom. Nestojí veľa a kyselina fosforečná v ňom obsiahnutá sa postará o to, aby sa agresívna hrdza premenila na stabilný podklad. Na vybrúsenom podklade s tenučkou povrchovou vrstvou to nebude problém. Hnedasté škvrny sa prefarbia na modro až čierno a plech bude chránený pred jej postupom.
Umyte ju
Priľnavosť farby na podklad môžu ovplyvniť aj mastnoty, o ktoré na krytine nie je núdza. Niektoré vznikajú okolo komínov na pevné palivo, iné ste mohli vytvoriť nástrojmi pri čistení strechy. Saponát vám zaistí, že sa ich nadobro zbavíte. Ak máte možnosť priviesť hadicou vodu na strechu, po umytí si ju opláchnete sami. Ak by to bol problém, umývaniu môžete venovať čas pred dažďom.
Na nový pozink podkladovú farbu

Ak ste boli nútení meniť niektoré časti oplechovaní a detaily za nové, s najväčšou pravdepodobnosťou ste siahli pred maľovaním po lacnejšom pozinkovanom plechu bez špeciálnych povrchových úprav. Kým lacnejšie farby chytia na zaoxidovaný pozinkovaný povrch bez problému, z nového sa olúpu. Preto sa príprave základným náterom nevyhnete. Namiesto toho, aby ste museli kupovať drahú farbu na ľahké kovy pre celú strechu, stačí ak si kúpite iba jednu plechovku na prvky, ktoré ste menili. Základná podkladová farba bude vyhovujúca.
Ak budete na nákupe, nenechajte sa nalákať na najlacnejšie štetce s nevhodným vlasom. Pri cene farieb bude táto položka zanedbateľná. Poraďte sa s predajcom a voľte kvalitu. Vlas musí byť dostatočne pevný aby ste farbu naniesli aj na problematických miestach, avšak súčasne natoľko jemný, aby sa povrch farby scelil a vyrovnal. Docielite tak rovnomernú hrúbku náteru bez rýh.

Farby 2v1 ušetria čas
Aj keď pri natieraní kovov je bežnou rutinou nanášať na spodný, základný náter vrchnú farbu, pri maľovaní striech je efektívnejšie používať farby typu dve v jednej. Takéto náterové hmoty sú namiešané tak, aby sa nielen dokonale spojili s podkladom, ale aby aj odolávali ultrafialovému žiareniu. Väčšina z nich je postavená na trvácnej alkydovej živici.
Keď budete farbu vyberať, myslite na to, rozpúšťadlá v nej obsiahnuté môžu uvoľniť pôvodné nátery na plechu. Ak viete aké farby ste použili v minulosti, nie je problém nájsť farbu, ktorá pôvodný náter nerozruší. Ak však neviete na čom ste, opatrnosť je na mieste. Hľadajte náterové hmoty, ktoré používajú rozpúšťadlo na benzínovej báze. Ak sa v náteroch vôbec nevyznáte, nechajte si poradiť. Ak na strechu ktosi pred vami použil farbu na asfaltovej báze s hliníkovým práškom, navrch môže ísť už iba ten istý materiál. Klasické farby na kov budú bezradné.

Pozor si dajte aj pri výpočte spotreby. Aby ste dosiahli požadovanú hrúbku náteru, vo väčšine prípadov budete musieť na plech naniesť štetcom dve súvislé vrstvy. To znamená dvojnásobok v porovnaní stým, čo výrobca uvádza pri pokrytí v metroch štvorcových na kilogram. Druhú vrstvu nanášajte vždy podľa pokynov výrobcu. Niektoré farby vyžadujú techniku mokré do mokrého, iné je možné pretierať iba na vytvrdnutý povrch.
Pri natieraní si počkajte na chladnejšie počasie pod mrakom. Príliš rýchle odparovanie rozpúšťadiel farbe na rozpálenom plechu farbe nesvedčí a obsah plechovky budete musieť stále riediť. Horúci plech znamená nepohodu aj pre vás. Vystriehnuť vhodný čas koncom leta či začiatkom jesene nie je problémom. Práve teraz prichádza tá správna sezóna.
Myslite na bezpečnosť
Aj nízka strecha s nízkym uhlom sklonu môže byť nebezpečná. Preto sa nepúšťajte do práce sami. Môžete sa pošmyknúť, zlyhať môže rebrík pod vami alebo vás prekvapí čosi nečakané. Pomocník, ktorý vás bude mať na dohľad je lepšou poistkou ako mobil.