si s obyčajnými lepidlami neporadili.
Ako sa v tmeloch vyznať, keď ich je na pultoch predajní tak veľa? Odpoveď je jednoduchá. Sadnite si k internetu, prečítajte si technické listy a budete mať úplne jasno v tom, čo ktorý z nich dokáže, a čo nie. Z názvu a krátkeho popisu nič zaujímavé nevyčítate. Ak na to nemáte čas, poradíme vám my.
Šľahačka, ktorá opraví steny
Obité rohy, škrabance, vypadaná omietka pod parapetnou doskou či na okennej špalete. Všetky vyzerajú škaredo a ak sa ich pokúsite opraviť obyčajnou sadrou, zväčša to dopadne zle. Farba chybu nezakryje, ale zvýrazní. V situáciách ako sú tieto sa skúste porozhliadnuť po šľahaných tmeloch. Sú ľahké, nestekajú a držia pri nanášaní špachtľou svoj tvar. Akonáhle zaschnú, zľahka ich prebrúsite bez toho, aby zostali nejaké stopy po tom, čo ste robili. Výhodou je, že ich stačí naniesť raz. Pri tuhnutí sa nezmršťujú.
Nepekné spoje zamaskujte

Na miestach, kde sa stretávajú dva rôzne druhy materiálov vznikajú spoje, ktoré zvýrazňujú aj tie najmenšie nerovnosti. Nájdete ich okolo sadrokartónových podhľadov, na hranách ozdobných a podlahových líšt, v miestach kde sa pevne inštalované doplnky dotýkajú stien. Hromadia sa v nich nečistoty a nech sa akokoľvek snažíte, vždy ukazujú, že čosi nie je dotiahnuté do konca. Takéto miesta najlepšie prepojí akrylový tmel. Existujú rôzne druhy, najčastejšie sa však líšia iba hustotou a možnosťou pretierania farbou. Práca s pištoľou je pri kartušových tmeloch jednoduchá, trochu cviku však vyžaduje zahladenie. Skúsiť to môžete prstom namočeným v saponáte, podobnú službu ponúknu aj špeciále špachtľové šablóny z nepriľnavých materiálov. Pozor však na spoje, ktoré sa pohybujú. Na takýchto miestach akryl vždy popraská.
Silikón vodu neprepustí
V kúpeľni a na miestach, kde cez škáry môže prenikať voda by akrylové tmely neuspeli. S vodou sa príliš neznášajú a tak treba siahnuť po inej technológii – silikónovej. Použiť ich môžete pre tmelenie škáry okolo vane, za umývadlom, či utesnenie prasknutej nádržky na vodu. S trochou šikovnosti z takéhoto tmelu vyrobíte aj dočasné tesnenie. Vytvrdnutý silikón pripomína gumu, zostáva pružný a neprepúšťa vodu. Tmely sa však líšia nielen farbou, ale aj vlastnosťami. Kým tie obyčajné páchnu po octe a môžu poškodiť povrch jemných materiálov, neutrálne používajú alternatívne rozpúšťadlo, ktoré neublíži ani rubovej strane zrkadla pri jeho lepení na stenu. Ak chcete zamedziť, aby tmelené škáry na sprchovom kúte či vani zaplesneli, siahnite po sanitátnom silikóne, ktorý obsahuje fungicídne prísady. Nie všetky silikóny sa predávajú iba v kartušiach. Opravný silikón AquaBlock ej tekutý, nanáša sa štetcom a vytvorí ochranu proti pretekajúcej vode aj na miestach, ktoré sú vám pri tmelení nedostupné.
Na strechu čosi špeciálne
Aj keď silikón vodu neprepustí, na slnku predsa len nemusí pri vysokých teplotách dopadnúť najlepšie. Ak vám zateká okolo komínového oplechovania, či kdesi na iných detailoch, kde ste odhalili chybu včas, siahnite po tmele, ktorý je do tohto prostredia určený. Bitúmenové tmely pripomínajú asfalt. Sú pružné, neprekážajú im veľké výkyvy teplôt a držia prakticky na akomkoľvek podklade. Svojou čiernou farbou vás síce príliš neoslovia, mali by ste však vedieť, že na svojom mieste zostanú plniť svoju úlohu takmer večne. Je to ako s asfaltovou škvrnou na oblečení. Ak je raz tam, už sa jej nikdy nezbavíte. Tam, kde by bol tmel pre výplň diery príliš slabým pomocníkom, môžete ho použiť pre prilepenie plechovej, alebo bitúmenovej záplaty.
Opravíte aj laminátovú a drevenú podlahu
Ani zväčšujúce sa škáry medzi drevenou palubovkou či ryhy, ktoré vznikli pri troche nepozornosti na laminátovej plávajúcej podlahe vám nemusia robiť vrásky na čele. V predajniach nájdete aj špeciálne tmely a vosky určené pre tmelenie dreva. Dajte si však pozor na to, aby svojim odtieňom zodpovedali tomu, čo máte doma. Pri umelom osvetlení v predajni sa môže stať, že sa jednoducho pomýlite. Ak je podlaha vzorovaná, budete nútení tmely miešať. Ak sa chcete zbaviť škár, stačí ak do nich nanesiete vodou riediteľný tmel. Pri schnutí sa síce zmršťuje, pri opakovanom tmelení ste už vyhrali. Využijete ho aj v otvoroch, ktoré vznikli okolo rúr a prekážok.
S laminátovými podlahami je to o čosi zložitejšie. Namiesto vodou riediteľných tmelov sa používajú tvrdé vosky, ktoré je potrebné nahriať spájkovačkou. Po tom, čo v očistenej ryhe vytvrdnú, môžete ich naleštiť tak, že budú na nerozoznanie od okolia. Existujú na ne aj špeciálne fixačné laky.
A čo ak je horúco?
Uvoľnené sklo na krbových dvierkach či prasknutý šamot v krbových kachliach si tiež dokážete opraviť sami. Použiť môžete špeciálne tmely pre použitie pri vysokých teplotách, ktoré spoľahlivo vyplnia škáry bez toho, aby ich vysoké teploty ohrozili. Kým plastické tmely použijete pri oprave zasklievania či opravách dymovodov, zmes šamotovej múčky a vodného skla, či hotový tmel na podobnej báze dokážete využiť pri oprave šamotových výplní vykurovacích telies.
Načo toľko tmelov v malom byte? Nuž ak chcete spraviť dobrú prácu a ušetriť na odborníkoch, na chémii rozhodne nešetrite. Ak však potrebujete riešiť malé problémy iba príležitostne, pozáručné zvyšky vám určite nepomôžu. V takýchto situáciách sa rozhliadnite po univerzálnych tmeloch. Sú síce o poznanie drahšie ako tie špecializované, budete mať však istotu, že sa vaše komory nebudú plniť vecami, ktoré už nikdy nepoužijete.