Preto upozorňujeme na ošetrovanie proti obaľovačovi slivkovému a broskyňovému, ktoré treba vykonať približne podľa nasledovnej tabuľky.
Uvedené termíny treba prispôsobiť konkrétnej lokalite, prípadne aj zmenám počasia, najlepšie konkrétnemu pozorovaniu v sade. Väčšinou postačuje jedno ošetrenie.
Povolené prípravky:
- obaľovač slivkový:
– 1. skupina prípravkov – Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC alebo
– 2. skupina prípravkov – Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protech a Mospilan 20 SP, - obaľovač broskyňový: Ceon 5 CS, Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50, In-Sek, Karate Zeon 5 CS, Karate Zeon 050 CS, Karate so zeon technológiou 5 CS a Lambdol.
Termín ošetrovania proti obaľovačovi jablčnému bude pravdepodobne až po 18. júli.
Ďalej upozorňujeme na pleseň uhorkovú a baktériovú škvrnitosť listov na uhorkách, baktériovú bodkovitosť na paprikách, pleseň zemiakovú na rajčinách a pleseň kapustovú na kapustovej zelenine.
Všetky ošetrenia treba prispôsobiť ochrannej lehote použitých prípravkov pred zberom plodov.
Múčnatka na viniči
Na viniči sú pozorované prvé výskyty múčnatky. Nedávne daždivé počasie bolo pravdepodobne rozhodujúce z hľadiska výskytu chorôb. Splnilo sa to, s čím žiadny poľnohospodár nemôže byť spokojný, a teda, že kvôli nepriaznivému počasiu sa interval ošetrení neúmerne predĺžil nad tolerovanú hranicu.
Mnohí vinohradníci asi nestihli ošetrovať do 14 dní od posledného ošetrenia. Preto je celkom možné, že následné ošetrenia nedosiahnu požadovanú účinnosť.
Z toho dôvodu je preto potrebné aspoň skrátiť ďalší interval na 10 až 12 dní, pokiaľ to počasie dovolí.
Postrekovať treba proti múčnatke aj peronospóre, pričom však výber prípravku nie je rozhodujúci.