Akvárium prináša do domácnosti radosť, ale aj povinnosť pravidelnej údržby. Preto treba vopred zvážiť, koľko času ste ochotní venovať mu. Možno si poviete, že malá sklená guľa bude pre začiatok najvhodnejšia, skutočnosť je však úplne iná. Preto sa stali najpopulárnejšími sladkovodné tropické akváriá v klasickom obdĺžnikovom formáte.
Túži aj vaše dieťa po domácom zvieratku? Vopred si premyslite klady aj zápory.
Prehodnoťte svoj rozpočet a možnosti. Cenou akvária sa celá investícia iba začína. K nemu budete potrebovať kryt, osvetlenie, filtráciu, ohrev, substrát, rastliny a rybičky. Šikovní predavači vás radi posmelia aj do takých vecí, ktoré nepotrebujete. Neberte ich slová vždy vážne.
Nájdite mu miesto
Pre začiatočníkov je osvedčeným štartovacím mostíkom akvárium s objemom 60 až 70 litrov, ak však máte pocit, že 100-litrové bude pre vás akurát, jeho kúpou chybu nespravíte. Umiestnenie je kľúčové. Vyvarujte sa okien a presvetlených častí interiéru, ktoré podporujú rast rias, obmedzte bezprostrednú blízkosť vykurovacích telies či klimatizácie.
Ťažké, vodou naplnené akvárium je takmer nemožné presúvať z miesta na miesto a komoda zo supermarketu nemusí jeho ťarchu uniesť. Kilogram hmotnosti na každý liter vody plus váha skla a výbavy nie sú zanedbateľné.
Aj keď by malo byť nové akvárium z predajne bezchybné, bez záťažovej skúšky sa nezaobídete. Položte ho na rovný povrch s penovou podložkou a naplňte ho vodou. Chyba v lepení či tesnosti spojov sa nemusí prejaviť ihneď. Vyčkajte aspoň 24 hodín, aby ste vedeli, na čom ste.
Pripravte substrát a výsadbu
Štrkový substrát a dekorácie si môžete zakúpiť v špecializovanej predajni, peniaze však ušetríte, ak si ich nazbierate sami. Preosiaty, triedený riečny štrk bude mať rovnakú funkciu ako ten, ktorý si zakúpite vo vreckách. To isté platí pre ozdobné solitéry z dreva a kameňa. Platí jediné pravidlo – vyvarujte sa použitia vápencov a nepodceňujte hygienu. Baktérie zničte vysokou teplotou alebo dezinfekčným prípravkom, všetko riadne prepláchnite vodou. Prostredie má byť členité, s miestami, kde si rybky nájdu súkromie.
Po tom, čo vytvoríte z pripravených materiálov dno, napustite do akvária 10 centimetrov vody. Nastal čas pre výsadbu rastlín. Nepodceňujte ich množstvo a kombinujte viacero druhov. Vysoké a rýchlo rastúce druhy patria dozadu, menšie a ozdobnejšie dopredu. Rastliny sú dôležité pre vytvorenie ekosystému. Upravujú vlastnosti vody a odčerpávajú živiny, ktoré by inak spotrebovali riasy. Po doliatí celého objemu vody potrvá približne dva týždne, kým sa rastliny zakorenia. Pomôcť im môžete štartovacou výživou, nie je to však nutné.
Svetlo, kúrenie a filtrácia
Osvetlenie akvária je dôležité nielen pre jeho estetiku, ale aj pre fungovanie ekosystému. Každý druh rastlín má iné nároky a každé svetelné teleso má iné farebné spektrum. Osvedčili sa kryty s trubicovými svietidlami, v ktorých je možné kombinovať aspoň dve rôzne žiarivky. Výber môže byť neraz orieškom. Na jednej strane chcete krásne vyfarbené rybky hýriace farbami, súčasne však chcete rastlinám poskytnúť čo najlepšie svetelné podmienky. Pri výbere sa neunáhlite, sondujte, čo je k dispozícii. Vždy môžete k jednej trubici pridať ďalšiu alebo vymeniť lacnejšiu za drahšiu. Dobrou pomôckou sú spínacie hodiny, ktoré zaistia automatický režim s pevnou dĺžkou dňa.
Aby voda v akváriu cirkulovala, okysličovala sa a zbavovala sa mechanických nečistôt, nevyhnutnou súčasťou je filter. Jeho výkon udávaný prietokom sa odvíja od objemu akvária. Keďže filtre sa pri prevádzke zanášajú nečistotami a ich účinnosť klesá, pri výbere modelu počítajte s rezervou. Nenechajte sa namotať na biofiltre a rôzne iné špeciality, ktoré by vašu investíciu predražili. Technológie sú fajn, ale začínať sa dá aj bez nich. Odrazte sa od nutného základu. Ak akvaristike časom prepadnete, sami budete cítiť potrebu posunúť sa o kus vpred.
Tropické akvárium sa nezaobíde ani bez kúrenia ovládaného termostatom. Tu rozhoduje iba výkon a objem vašej nádrže. Teplomer pre dohľad nad kúrením rozhodne nie je zlou voľbou.
Nastal čas pre ďalší život
Po tom, čo sa rastliny aklimatizovali v novom prostredí, zakorenili sa a začali sa rozrastať, nastal čas na osídlenie pripraveného ekosystému životom. Ak nemáte s chovom žiadne skúsenosti a nepoužili ste žiadne testovacie sady na to, aby ste si preverili kvalitu vody, nekupujte drahé rybky, ktoré vás upútali krásou, ale siahnite po overených druhoch, ktoré znesú aj horšie podmienky.
Odrazovým mostíkom môžu byť drobnejšie druhy žijúce v húfoch, ktoré sa v domácich podmienkach hojne rozmnožujú aj bez vašej pomoci. Ak chcete ušetriť, navštívte niektorú z akvaristických búrz. Z domáceho chovu môžu byť rybky lacnejšie.
Zakúpené rybky sa musia pred vypustením do akvária aklimatizovať. Vrecko s rybami vložte do akvária a keď sa po niekoľkých hodinách teploty vyrovnajú, jemne ich vypustite do nového priestoru. Začnú ho skúmať a objavovať. Ak im chcete pomôcť, doprajte im súkromie a svetlo nechajte vypnuté.
Aj napriek vašim doterajším snahám sa môže stať, že rybky už po niekoľkých dňoch začnú postupne hynúť. Na vine môžu byť nepriateľské baktérie, ktoré sa do vody dostali zo substrátu, vtedy pomôže dezinfekcia. Problémom môže byť aj nedostatočný výkon filtrácie, slabé okysličovanie, nevhodná teplota či nevyhovujúce Ph vody. Buď problém nájdete a odstránite, alebo sa môžete do práce pustiť od začiatku. Nestrácajte trpezlivosť a buďte obozretnejší.
Ako sa starať o akvárium?
Prvou úlohou je kŕmenie. Mladé jedince je potrebné kŕmiť dvakrát denne, dospelé kusy si vystačia aj s jednou dávkou krmiva denne. Nepreháňajte to, menej je niekedy viac. Vhodné krmivo si zakúpite súčasne s rybičkami.
Každých sedem až štrnásť dní je potrebné, aby ste tretinu vody z akvária odstránili spolu s kalom usadzujúcim sa na dne a doplnili objem odstátou vodou z vodovodu. Odstránite tak dusitanové látky, ktorých zvyšujúca sa koncentrácia rybkám vo vode prekáža. Či už využijete vedro a hadičku, alebo siahnete po malom čerpadle, je iba na vás. Pri každej výmene vody treba preprať filtre a z akvária odstrániť všetky neživé organizmy.
Keďže na dopĺňanie je vhodné použiť odstátu vodu, porozhliadnite sa po vhodnej nádobe. Môže to byť plastová kanistra skladovaná v tme.
Ak si vás akvaristika získa, na internete nájdete množstvo stránok, ktoré sa zaoberajú touto tematikou. Pomôcť vám môžu nielen pri ďalšom raste, ale aj pri riešení problémov. Na diskusných fórach sa dozviete neraz viac ako v predajni.
Medzi najmenej náročné rybky, s ktorými môžete začať patria:
Pancierniček Škvrtnitý, Tetra Čierna, Gupka Dúhová, Mečúň Mexický, Prísavník Škvrnitý, Mrenka Nádherná