Najrozšírenejšie sú dva druhy a to roztočec ovocný a roztočec chmeľový. Škody sa prejavujú predovšetkým na listoch, na ktorých sa stráca sviežozelená farba a listy postupne sivejú. Pri veľmi silnom napadnutí sa listy pomaly rúrkovito zvinujú a nadobúdajú až hrdzavohnedé zafarbenie.
Postihnuté listy opadnú
Ak sa koncom leta k roztočcom pridruží aj suché letné počasie, môžu postihnuté listy predčasne opadnúť. To môže mať za následok zoslabnutie stromov, zhoršenú kvalitu plodov, obmedzenú a nedokonalú tvorbu kvetných pukov pre budúcu úrodu a zníženú odolnosť proti zimným mrazom.
Mimoriadne premnoženie roztočcov, ale aj roztočov, nastáva najmä pri nesprávnom používaní chemických prípravkov na ochranu rastlín.
Problémy s nimi bývajú v sadoch, v ktorých sa nadmieru používajú chemické prípravky. Najmä používanie širokospektrálnych insekticídov proti obaľovačom spôsobuje úhyn aj užitočných dravých roztočov, ktoré sa živia škodlivými roztočcami.
Preto treba pri voľbe ochranných zásahov a výbere vhodných prípravkov postupovať veľmi opatrne, pretože silné premnoženie roztočcov sa odstraňuje často aj viac rokov.

Najvhodnejším spôsobom ochrany je biologická ochrana nasadením dravého roztoča Typhlodromus piri. Pri jeho použití je dôležitý výber chemických prípravkov. Vo výsadbách, kde sa nevyužíva biologická ochrana, je chemická ochrana potrebná iba tam, kde sa zistil veľký počet prezimujúcich vajíčok (tisíc a viac na meter dĺžky konárov), alebo kde bol v minulom roku zaznamenaný ich silný výskyt. Možno využiť jesenný postrek, predjarné ošetrenie alebo prípravky na liahnuce sa larvy v období ešte pred kvitnutím.
Ošetrujúce prípravky
V neskoršom období počas vegetácie proti ďalším generáciám roztočcov, keď sa na listoch nachádzajú všetky ich vývinové stupne – letné vajíčka, larválne a dospelé štádiá, sa používajú prípravky Omite 30 W, ktorý sa môže kombinovať s prípravkom Nissorun 10 WP, ďalej Roztočce Stop, len na jablone Talstar 10 EC, Magus 200 SC a Ortus, len na jadroviny Vertimec 018 EC a len na jadroviny a slivky Sanmite 20 WP. Prípravok Omite 30 W účinkuje pri teplotách pod 15 °C nedostatočne a nad 25 °C môže pôsobiť fytotoxicky. Ošetruje sa najmä za suchého a teplého počasia a vtedy, keď sa zistí v priemere na list 3 až 5, a viac pohyblivých roztočcov.
Nižší počet platí na začiatku leta. Pri kontrole sa zisťujú všetky pohyblivé štádiá roztočca ovocného, roztočca chmeľového a ostatných príbuzných druhov.
Viacnásobné opakované ošetrovanie prípravkami s rovnakým mechanizmom účinku môže viesť ku vzniku rezistentných populácií roztočcov. Preto sa odporúča v tej istej výsadbe použiť prípravky s rovnakým mechanizmom účinku iba raz za sezónu.
Z toho vyplýva, že najvhodnejšia kombinácia sú maximálne tri postreky – predjarný, proti liahnucim sa larvám a teraz počas vegetácie.
Ochranná doba
Treba dbať aj na dodržiavanie hygienickej ochrannej doby pred zberom, ktorá sa pohybuje od 14 dní pri prípravkoch Ortus a Verimec 018 EC, a do 60 dní pri prípravku Talstar 10 EC.