te môcť využívať niekoľko sezón. Čo všetko to obnáša a ako vyberať? Poradíme vám.
Pre aký typ sa rozhodnúť?
Veľkosť, tvar a hĺbka bazéna sú z pohľadu úžitkovej hodnoty najrozhodujúcejšími parametrami. Koľko priestoru ste ochotní na záhrade pre bazén vyčleniť je iba na vás. Ak si však pod relaxom predstavujete aj plávanie, rozumným formátom je obdĺžnik s rozmermi 6x3 metre. Hĺbka bazénu by mala byť minimálne 1 meter, dospelý človek ocení pri plávaní 120 centimetrovú hĺbku.

Najlacnejšie bazény sú vyhotovené z vrstvenej PVC fólie a namiesto opornej konštrukcie majú nafukovací límec. Vhodné tvarovanie a tlak vody sa postarajú o to, aby udržali svoj vzpriamený tvar. Fólia je však neustále namáhaná a tak sa pri jej opotrebovaní môže stať, že praskne a voda z bazénu sa vyvalí do okolia. Malé poškodenia je možné opraviť lepením, kvalita materiálu rozhodne o životnosti.
Lepším a trvácnejším riešením sú bazény s pevným rámom a opornou konštrukciou. Zvyčajne sú vyhotovené z oceľových profilov a plechov, ktoré tvoria pevnú oporu vnútornému vaku z viacvrstvovej fólie. Keďže ich formát je stabilný, znesú aj zapustenie do zeme s okolitou vzduchovou medzerou. Pri výkopových prácach sa síce trochu zapotíte, odmenou bude bazén, ktorý vyzerá skutočne dobre.
Aj keď cena napovie mnoho, všímajte si hlavne záručné podmienky na jednotlivé prvky bazénu. Ak obchodník hovorí iba o dvoch rokoch, zázraky neočakávajte. Na kvalitnejšie bazény sú bežné 5 až 8 ročné záručné lehoty. Čím hrubšie sú fólie a pevnejšie rámy, tým viac môžete od bazéna očakávať.
Bez doplnkov to nejde
Bazén však nie je iba obrovská nádoba na vodu, ktorú postavíte, kam chcete. Okrem ochrany bazéna budete potrebovať zabezpečiť do neho vstup, filtrovanie vody a jej ohrev. Obchodníci preto zostavujú zvýhodnené balíčky, v ktorých ponúkajú bazénové sety, ktoré neraz dopĺňajú aj o montáž u zákazníka.

Pod každý bazén patrí na zarovnaný pôdny terén hrubá tkanina, ktorá ochráni fóliu pred poškodením. Z vášho rozpočtu by rozhodne nemala vypadnúť. Schodíky nie sú iba nástrojom, ktorý vám zjednoduší prístup do vody. Ich používanie ochráni steny a rám bazéna, takže sa vyvarujete jeho poškodeniu. Už pred kúpou by ste mali vedieť, či zostane bazén na povrchu terénu, alebo ho z praktických dôvodov chcete zahĺbiť na úroveň terénu.
V bazéne chýba prirodzený ekosystém, ktorý by sa staral o čistenie vody. Preto sa nezaobídete bez filtrovacieho systému, cez ktorý voda cirkuluje. Čerpadlo tlačí vodu cez zásobník s pieskom alebo systém kartuší, v ktorých sa oddeľujú a zachytávajú nečistoty. Rozhoduje výkon vyjadrený prietokovým objemom za hodinu. Platí pravidlo, že pri bežiacej filtrácii by sa mal celý objem bazéna prefiltrovať každé štyri hodiny.
Keďže v našom klimatickom pásme treba bazénu pomôcť, aby bola kúpacia sezóna čo najdlhšia, zamyslieť by ste sa mali aj nad systémom ohrevu. Najpoužívanejším prvkom sú solárne systémy z plastu, cez ktoré cirkuluje priamo voda z bazénu.

Nuž a zabudnúť netreba ani na zakrývacie plachty. Ušetria peniaze pri údržbe, zabraňujú znečisteniu vody a pomôžu aj pri jej ohreve.
Pred kúpou si nechajte u všetkých predajcov skalkulovať kompletnú dodávku so všetkým čo potrebujete. Inak sa môže nákup predražiť, alebo zistíte, že bazén ktorý sa zdal byť drahý je lacnejší ako ste si mysleli.
Kam s ním?
Čím lepšie miesto pre bazén nájdete, tým menej starostí s ním budete mať. Myslite na celodenný prístup slnka pre ohrev vody, svoje súkromie a ochranu pred znečistením. Kúpanie pod košatými korunami stromov môže byť romantické, padajúce lístie a nečistoty vám však pridajú vrásky na tvári. Vyhýbajte sa blízkosti pozemkového oplotenia, vyhýbajte sa miestam, kde môže unikajúca voda spôsobiť škody. Taktizujte tak, aby ste sa cítili pohodlne a nemuseli za vodou chodiť ďalej, ako musíte.
Dostupnosť infraštruktúr by mala byť samozrejmosťou. Ak zvolíte miesto, kde je už elektrická prípojka a prívod vody, ušetríte peniaze. Praktický je aj kanalizačný prívod, aby ste sa mali kde zbaviť vody pri vypúšťaní bazéna.
Bez hygieny to nejde
Bez toho, aby ste siahli po chemických prípravkoch pri starostlivosti o bazén, môžete urobiť opatrenia, ktoré ušetria vaše výdavky za chémiu. Vydláždenie prístupovej cesty k bazénu a jej obvodu zamedzí tomu, aby ste do vody zaniesli trávu a hlinu. Záhradná sprcha z vás pred vstupom do bazéna zmije baktérie a roztoče, krycia plachta zabráni vnikaniu nečistôt vtedy, keď bazén nepoužívate.
Voda v bazéne má byť priezračná, čistá, sterilná a bez chuti. Preto je pravidelná údržba nevyhnutnosťou. Mechanický filtračný systém je síce odrazovým mostíkom, nečistoty sa však ukladajú aj na bokoch a dne bazéna. Existujú špeciálne vysávače, ktoré vám pri ich odstraňovaní pomôžu. V malom to zvládnete s jednoduchými strojmi, pri väčších povrchoch nastupujú do práce automaty.
pH vody má mať vyrovnanú hodnotu 7,2 stupňa, o čom by ste sa mali pravidelne presvedčiť kvapkovým testerom. Ak zapracovala príroda a nastal odklon, prípravkami pH plus a pH mínus dokážete obnoviť želaný stav. Chlór je prostriedkom pre dezinfekciu vody a vďaka pomalorozpustnej chémii je možné dávkovať ho do zásoby. Ak však zbadáte, že vo vode začína prekypovať život, siahnuť môžete po šokchlórových prípravkoch, ktoré zničia zárodky všetkého života. Áno, v ponuke sú rôzne alternatívy bez zápachu, pracujúce na fyzikálnych princípoch, zaplatíte za ne však podstatne viac. Ak máte pred bazénom záhradnú sprchu, pre dezinfekciu môžete použiť aj soľ. Slaný roztok je ako morská voda a v našich klimatických podmienkach nie je mnoho životných foriem, ktoré by takéto prostredie obľubovali.
Obchodníci majú liek na všetko a tak si radi dajú zaplatiť za rozjasňovač vody, ktorý odstráni zákal jeho vyvločkovaním, prostriedok proti riasam a množstvo iných zaručených zlepšovačov vody. Ak máte údržbu pod palcom, zaobídete sa bez nich.