dúcnosť. Založte živý plot tak, aby vám poskytol radosť.
Páčia sa vám ostro tvarované ploty z krušpánu, alebo dávate prednosť vysoko rastúcej, kužeľovitej tuji, mohutnému hrabu, sviežim smrekom či veselému vtáčiemu zobu? Kým sa rozhodnete pre konkrétnu drevinu, zhodnoťte možnosti svojho pozemku. Intenzita svetla, kvalita pôdy a priestor, ktorý ste ochotný venovať novému porastu, rozhodnú.
Stereotyp alebo pestrosť farieb?
Stálozelené živé ploty plnia svoju estetickú úlohu aj v zime, po čase však môžu pôsobiť fádne a nezaujímavo. To preto, že počas vegetačného cyklu zväčša svoj vzhľad nemenia. Iba kde-tu sa objavia drobné kvety či plody.
Ak máte radi pestrofarebnosť, doháňať to budete na ozdobných záhonoch. Naopak, opadavé a kvitnúce dreviny vyzerajú v každom ročnom období inak. Jarné pučanie, žiarivé kvety a jesenná hra farieb dokážu vyčariť atmosféru aj tam, kde je celý pozemok prikrytý jednotvárnym trávnatým porastom.
Každý z nich má iné nároky
Kým niektoré živé ploty sú dostatočne nízke na to, aby ste ich prekročili, iné môžu siahať aj do niekoľkometrovej výšky. Voľte vždy také dreviny a kríky, ktoré svojou veľkosťou a rýchlosťou rastu kopírujú váš cieľ. Je síce fajn, ak hrab za jeden rok narastie aj viac ako pol metra, budete však mať čo robiť, aby ste ho udržali na uzde. Čím väčšie ročné prírastky rastliny majú, tým viac strihania, živín a vlahy potrebujú. Rekordmanom je turkménsky brest. Silné kusy majú až 150-centimetrový ročný prírastok.
Výška nie je jediným priestorovým nárokom. Čím je plot vyšší, tým širší priestor vyžaduje. Tridsať centimetrov širokú hradbu vtesnáte aj do predzáhradky, trojmetrový porast sa s metrovou šírkou neuspokojí. Slnečné lúče sa musia dostať aj k spodným častiam rastlín. Preto sa ploty strihajú tak, aby sa smerom nadol rozširovali. Myslite na to, aby ste mali k porastu prístup z oboch strán. Budete ho predsa chcieť bez námahy strihať a rezať.
Existuje však alternatíva, ktorá priestor nevyžaduje. Ak necháte súčasné oplotenie alebo inú konštrukciu obrásť napríklad popínavým brečtanom, získate zelený plot kdekoľvek. Pozor však, aby sa nerozrástol aj tam, kde po ňom netúžite.
Dá sa to aj bez námahy
Pravidelne strihaný a ručne tvarovaný živý plot môže byť očarujúci, no ak máte veľký pozemok, jeho údržba môže byť extrémne náročná. V takýchto prípadoch sú dobrou voľbou voľne rastúce živé ploty, obzvlášť v prípade, ak v nich kombinujete viacero druhov drevín. Kým tie útlejšie a jemnejšie priestor zahustia, mohutnejšie sa postarajú o dostatok súkromia, veternú bariéru a hlukovú clonu. Vytvoríte tak porast, ktorý bude v každom ročnom období čímsi atraktívny. Miesto si v ňom nájdu aj ovocné stromy.
Výber je pestrý
Živý plot možno vypestovať z každej dreviny s kompaktným rastom, ktorá nie je citlivá na rez. Znamená to, že na každé strihanie a tvarovanie musí reagovať zahustením bez toho, aby zaznamenala ujmu.
Osvedčil sa krušpán, hrab, vtáčí zob, javor, hloh, buk a zlatý dážď. Z ihličnanov osloví tuja, smrek, tis, borievka a cypruštek. Pri voľne rastúcich živých plotoch je výber takmer neobmedzený. Vyvarovať by ste sa však mali kríkov, ktoré prudko odnožujú a rozrastajú sa bez možnosti udržania.
Výsadbu zvládnete
Pri zakladaní živého plota dbajte na to, aby ste sadeniciam dopriali podmienky, na ktoré sú zvyknuté. Keďže v prvej fáze po umiestnení na stanovisko bude ich úlohou rozvinúť koreňový systém tak, aby sa dostali k živinám, potrebné je voliť obdobie slabej vegetačnej aktivity. Je ním jar a jeseň.
Správne zameranie a rozmiestnenie nepodceňujte. Sadenice patria do zástupu a vzdialenosť medzi nimi určuje zvolený druh a váš zámer. V predzáhradke vynechajte miesto na elektromer a plynomer, myslite na miesto, kam budete odkladať odpadkový kôš.
Sadenice patria do dobre prekopanej pôdy obohatenej o kompost. Ak pôda nie je príliš vhodná pre vami zvolenú drevinu, výkopy môžete zasýpať vhodným substrátom. Jama alebo ryha, do ktorej sadíte, musí byť dvojnásobne širšia ako samotný koreňový bal. Nezabudnite na dôkladné ušliapanie zeminy a dostatok vlahy. Tú budete musieť dodávať dovtedy, kým nebude zrejmé, že sadenice si nové stanovisko obľúbili.
Koľko zaplatíte za živý plot?
Pre začiatok môžete počítať iba s menšími sadenicami, ktorých cena sa pohybuje v rozpätí od 3 do 10 eur. Ak sa vám nechce čakať, kým dorastú, rátajte i s desaťnásobkom. Spočítajte si celkovú dĺžku plota, prihliadnite na hustotu výsadby sadeníc a počítajte s 10- až 25-percentnými stratami pri chúlostivejších druhoch rastlín. V priemere sa dostanete na spodnú hranicu 12 eur za meter oplotenia.
Ak nemáte vlastný zdroj vody, v prvom roku sa nová výsadba prejaví na vašich výdavkoch. Predpestované dreviny sú náročné na vlahu, ktorú hojne prijímali, aby za krátky čas vyprodukovali maximum živej hmoty. Zo dňa na deň ich neprevychováte.
Len čo sa výsadba pevne zakorení a začne sa rozrastať, nezaobídete sa bez investície do náradia pre jeho údržbu. Pre základný strih mladých rastlín a slabších drevín vám postačia plotové nožnice, pre rozsiahlejšiu výsadbu a mocnejšie dreviny budete potrebovať krovinorez, ba v niektorých prípadoch aj pílu. Ceny sa odvíjajú od kvality a želaného komfortu.
Ušetriť môžete viac, ako si myslíte
Ak je živý plot vo vašom okolí zatiaľ iba hudbou budúcnosti, už teraz by ste mali myslieť na to, že sadenice drevín si môžete vypestovať aj sami. Budete prekvapení, koľko sadby dokážete vypestovať na malom priestore, ktorý dokážete dočasne oželieť.
Najjednoduchší spôsob rozmnožovania je vegetatívny. Konce odrezkov ošetríte stimulátorom a v parenisku udržujúcom vlhkosť ich zasuniete do agroperlitu alebo ľahkého substrátu. Keď sa vyvinie dostatočne silný koreňový systém a sadenice budú pripravené na zmenu stanoviska, môžete ich predpestovávať priamo vo voľnej pôde. Tú vopred hlboko prerýľujte a oživte štedrou dávkou kompostu. Kým sa dostanete k zakladaniu plotu, zistíte že ho vybudujete takmer zadarmo. Myslite však na to, že každý druh má iný vegetačný rytmus.
Druhým spôsobom je získavanie sadeníc priamo z výsevu. Táto technika je náročnejšia a používa sa tam, kde rozmnožovanie odrezkami neprichádza do úvahy. V minulosti sa často používali náletové sadenice drevín nazbierané priamo v lese.
Nenechajte sa napáliť
Predpestované sadenice v kvetináčoch či v koreňových baloch dokážu zakladanie živého plota urýchliť, nemali by ste sa však sústreďovať na akciové ponuky obchodných reťazcov. Aj keď môžu na prvý pohľad vyzerať atraktívne, pri vysadení môžete zaznamenať veľké straty. Nezáleží iba na tom, v akom stave je nadzemná časť. Omnoho dôležitejší je stav koreňov. Mali by byť silné, svieže a plné života, inak je vysoká pravdepodobnosť, že rastlina vyschne. Pri cenách, ktoré obchodníci za ne pýtajú to nie je zanedbateľné.
Lepšie je osloviť vo svojom okolí pestovateľské škôlky a špecializované predajne, ktoré s nimi spolupracujú. Budete mať istotu, že kupujete čerstvé sadenice, ktoré pochádzajú z podobných klimatických podmienok ako sú tie vaše. Čím skôr sa sadenice opäť dostanú na vhodné stanovisko, tým vyššia šanca je, že prežijú.