SME

Pestovanie zemiakov trikrát inak

Aj keď pestovanie zemiakov v hrobčekoch nevyžaduje mnoho pozornosti a bohatú úrodu možno dosiahnuť aj bez veľkej námahy, predsa len existujú alternatívy pre tých, ktorí na klasiku nemajú čas. Možno máte málo priestoru, možno vás nebaví špiniť si ruky od h

(Zdroj: Stock.XCHNG)

liny. Ako na to? Máme pre vás tri zaujímavé tipy.

Pestovanie v mulči

Čo by ste povedali na pestovanie zemiakov bez toho, aby ste sa museli čo i len dotknúť rýľa, kopacích vidiel alebo motyky? Ak máte prístup k nepotrebnému senu alebo slame, môžete ich použiť na to, aby ste dosiahli úrodu porovnateľnú s tou zo zeme.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zemiakovú sadbu naukladáte do riadkov priamo na pôdu a prikryjete ju vrstvou sena, či slamy. Pravidelný prísun vody zariadi, aby sa mulčovací materiál začal rozkladať a dodával rastúcim zemiakom dostatok vlahy živín. Tie sa budú vyvíjať cez celé vegetačné obdobie. Pozornosť treba venovať výške mulču, aby mala rastlina priestor pre tvorbu hľúz. Ak sa jeho vrstva stenší, potrebné je pridať ďalšiu vrstvu.

SkryťZatvoriť reklamu

Mulč drží vodu pomerne dobre a jej zásoby sa z pôdy vyparujú pomalšie. Aj napriek tomu je však nutné venovať pozornosť vlhkosti a monitorovať výskyt hlodavcov. Tí môžu pri tomto spôsobe pestovania narobiť viac škôd, ako pri klasickom.

Pestovanie zemiakov v mulči má viacero výhod. Okrem toho, že starostlivosť o ne vyžaduje menej námahy, úrodu môžete zbierať ešte predtým, ako skončí vegetačné obdobie rastlín. Stačí zasunúť ruku do mulču, nahmatať dostatočne veľké hľuzy a vytiahnuť ich pre konzum skôr, ako sa pustíte do zberu. Druhou výhodou je, že zemiaky sú čisté a nevyžadujú pred uskladnením pranie.

Zemiaky je možné týmto spôsobom pestovať aj na pozemkoch, ktoré nie je možné obrábať iným spôsobom. Kamenisté pôdy, neudržiavané pasienky či ovocné sady tak prinesú osoh, ktorý nik neočakával. A ak to myslíte s pestovaním v mulči vážne každý rok, prvú vrstvu môžete pripraviť už na jeseň. Do začiatku vegetácie sa natoľko rozloží, že zásoba živín bude už pripravená.

SkryťZatvoriť reklamu

Ide to aj na balkóne

Ak bývate v panelovom dome, môžete si vyskúšať pestovanie zemiakov v sadbovačoch. V každom z nich dopestujete síce iba 3 až 4 kilogramy úrody, ak však máte k prírode blízko a balkón chcete premeniť na kvetinovú záhradku, môžete experimentovať.

Pre pestovanie hľadajte nádobu so 60 až 80 litrovým objemom s otvormi pre odtok prebytočnej vody. Pre sadbu si pripravte zmes pôdy s kompostom v pomere 2:1, do ktorej zasadíte naklíčenú hľuzu. Vyhnite sa však výsevným a univerzálnym substrátom na kvety - na pestovanie sú nevhodné. Zozbierajte radšej pred domom zopár krtincov, obohaťte ich o živiny a použite tie.

Ak vhodnú nádobu nezoženiete, využiť môžete aj pevné vrece z plastu, v ktorom vytvoríte potrebné otvory. Zemiaky trvalé zamokrenie neznášajú. Niekedy menej znamená viac.

SkryťZatvoriť reklamu

Málo miesta? Žiadny problém

Ani nedostatok priestoru nie je prekážkou, aby ste sa do pestovania pustili. Obzvlášť ak zvolíte metódu, ktorá sľubuje dostatok úrody vďaka tomu, že rastlinám vytvoríte nezvyčajne veľa priestoru pre tvorbu hľúz. Greg Lutovsky, ktorý podniká v produkcii zemiakárskej sadby tvrdí, že zo štvorcového metra je možné dosiahnuť aj 100 kilogramový výnos.

Z drevených dosiek si vyrobte rám s rozmermi meter na meter. Položte ho na zem, vložte dnu desať naklíčených hľúz a prikryte ich 8 centimetrovou vrstvou zeme obohatenej o kompost. Keď sa na povrchu objaví vňať, opäť prisypte úrodný substrát tak, aby z neho vytŕčala iba jej vrchná tretina. Ak je výška dosiek nedostatočná, položte na pôvodný drevený rám ďalší. Takto budete postupovať až do zakvitnutia vňate. To znamená, že v drevenom boxe sa nahromadí až 80 centimetrová výška pôdy. Na dostatočný prísun vody a živín nezabúdajte. NPK hnojivom s pomerom 1:2:2 nič nepokazíte. Ak ste sadbe venovali pozornosť, odmene sa nevyhnete.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak nemáte dostatok zručnosti pre prácu s drevom, siahnuť môžete po starých pneumatikách, kanistroch, sudoch či inej alternatíve. Dôležité je iba to, aby umožňovali postupné pridávanie zeminy a netienili.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 649
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 412
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 031
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 425
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 158
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 034
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 792
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 328
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie