Nie vždy sa všetci vlastníci bytov v bytovom dome dohodnú na komplexnom zateplení celého domu. Vtedy treba premýšľať o zateplení z interiérovej strany. Zatepľovanie interiéru má však viac nevýhod ako výhod.
Obchodný reťazec Tesco od jesene vo Veľkej Británii ponúka majiteľom bytov, že si za 199 libier môžu nechať zaizolovať duté múry a povalové priestory. Cena môže rásť podľa veľkosti bytu a množstva špeciálnych prác. Izolácia povaly trvá asi tri hodiny a výplň dutých múrov štyri hodiny.
Objednali by ste si aj vy takú službu? Na Slovensku ju v hypermarketoch neponúkajú iste aj preto, že u nás sa väčšinou zatepľujú vonkajšie strany budov. Oslovené stavebné firmy, ktoré ponúkajú služby na internete, preto nevedeli poskytnúť rady o zatepľovaní zvnútra.
Pýtajte sa odborníkov
Združenie pre zatepľovanie budov vysvetľuje, že v našich klimatických podmienkach je jednoznačne vhodné iba zatepľovanie zvonka.

Pri zatepľovaní zvnútra odborníci odporúčajú, aby si majiteľ nechal stavebno-fyzikálne posúdiť konštrukciu a tiež jej tepelné, vlhkostné a statické zmeny. Pri návrhu akejkoľvek viacvrstvovej stavebnej konštrukcie by sa mal vypočítať súčiniteľ prestupu tepla vrátane bilancie skondenzovanej vlhkosti v konštrukcii.
Graficky sa znázorní prestup tepla konštrukciou a určí miesto rosného bodu. Názor a pomoc odborníka sú nevyhnutné, no dobré je pozrieť si aj webové stránky, či sledovať internetové diskusie na danú tému, kde sa dá veľa dozvedieť.
Nevýhod viac ako výhod
Výhodou zateplenia z interiéru je možnosť voľby z rôznych tepelnoizolačných materiálov, lebo nemusíte brať do úvahy vplyvy vonkajšieho prostredia (slnko, mráz, dážď, vietor). Zároveň sa môžu zatepliť len najproblematickejšie miesta. Zatepliť (zaskliť) sa oplatí aj balkón, čo ušetrí až polovicu nákladov na vykurovanie bytu.

Keď sa vnútorné steny obložia izolantom, zabráni sa tým síce nadmernému ochladzovaniu stien, ale nie tomu, aby sa medzi stenou a izoláciou kondenzovala vodná para, ktorá vytvára prostredie pre karcinogénne plesne. Ďalšou nevýhodou je, že steny sa ochladia a strácajú možnosť akumulovať teplo. Vznikajú tiež zároveň tepelné mosty pri povalách. Rátať musíme aj s tým, že si hrúbkou izolácie zmenšíme obytný priestor.
Polystyrén či minerálna vata?
Na zatepľovanie sa zvyčajne používajú polystyrény alebo minerálne vaty či vlny. Oba materiály majú zástancov a odporcov.
Polystyrén sa používa najmä expandovaný. Podľa www.e-filip.sk nie je tento materiál vhodný na použitie vo vnútorných priestoroch, keďže z neho môžu unikať stopy organických zlúčenín, no minerálna vata má tiež svoje nežiaduce účinky. Novšie druhy polystyrénu majú dobrú paropriepustnosť a v interiéri by sa preto mohli použiť.
Minerálne vlny (vaty) zachytávajú vzduch v medzerách, čím sa znižuje tepelná vodivosť z jedného povrchu na druhý, sú paropriepustné a ľahko sa inštalujú. Ide zrejme o najefektívnejšie riešenie izolácie na trhu. Odborníci však upozorňujú, že minerálna vlna by nemala byť vo vzdušnom styku s vnútorným priestorom, a preto ju treba dobre zatesniť.
Autor: Tomáš Mrázik