SME

Ako založiť trávnik?

Prichádza čas, ktorý je vhodný na založenie nového trávnika. Možno ste skončili s rekonštrukciou vášho domu, možno máte za sebou posledné práce na novostavbe, alebo ste sa rozhodli skrotiť spustnutý a zanedbaný dvor. Poradíme vám, ako nevzhľadný pozemok p

(Zdroj: Stock.XCHNG)

remeniť na zelený trávnatý koberec.

Aj tráva má svoje nároky

Aj keď tráva rastie prakticky všade, pre vytvorenie súvislého trávnatého koberca je nutné, aby zvolené stanovisko spĺňalo základné pravidlá. Najdôležitejšie je slnko. Trávy milujú priame ostré slnko a iba niektoré druhy sa uspokoja s polotieňom. Vyplýva to z ich prirodzeného prostredia a preto nedúfajte, že sa vám podarí trávnatý koberec vytvoriť kdesi pri múre či za domom, kde sa slnečné lúče objavujú iba skoro ráno, či na večer. Ak je od začiatku jasné, že to nemá cenu, skúste sa porozhliadnuť po alternatívach. Existuje množstvo rastlín, ktoré môžu oživiť váš dvor.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťZatvoriť reklamu

Pozemok vyčlenený pre trávnik musí byť bez kopcov a hrboľov, aby ste nemali problémy s údržbou trávnika. Kosačky a nerovný povrch jednoducho nejdú k sebe. Ideálne je, ak má pozemok mierny sklon, aby sa pri návaloch zrážok nevytvárali na jeho povrchu kaluže a premokrené miesta. Sami viete, do čoho idete. Kým ľahšie zeminy absorbujú všetku vodu aj po prietrži mračien, ťažké si s prebytkami neporadia.

Ťažká ílovitá pôda môže byť na pozemku bez sklonu orieškom – ak vznikajú mláky, trsy trávy zahnívajú a vytvárajú sa žlté fľaky. To znamená viac práce pri starostlivosti. Neznamená to však, že od svojho zámeru budete musieť cúvnuť.

Poslanie trávnika rozhoduje

Existujú dva základné druhy trávnikov - okrasné a úžitkové. Kým okrasné sú krehkou pastvou pre oči ktoré vás oberú pri údržbe o každú voľnú chvíľu, úžitkové sú dostatočne húževnaté na to, aby ste si na nich vychutnali šport, zábavu a posedenie. V oboch prípadoch sú základom trávnatých porastov nízke a stredne vysoké druhy tráv, ktoré rastú v celistvých porastoch bez toho, aby vytvárali výrazné trsy.

SkryťZatvoriť reklamu

Okrasné trávniky si nachádzajú svoje miesto hlavne v predzáhradkách a rôznych záhradných kompozíciách. Keďže vyžadujú intenzívnu starostlivosť za ktorú sa odmenia jedinečným vzhľadom, určené sú skôr pre malé plochy.

Úžitkové trávniky kombinujú zvyčajne viac druhov travín, ktoré sa vzájomne dopĺňajú svojimi vlastnosťami. Kým jedna zložka zabezpečuje rýchle vypĺňanie priestoru zeleňou, tá druhá sa snaží odolávať záťaži. Výsledkom je kompozícia, ktorá pri pravidelnej starostlivosti plní svoju predpísanú úlohu. Niektoré zmesi dokonca obsahujú aj lúčne kvety, ktoré v priebehu roka pridávajú k zeleni biele, žlté či ružové ozdoby.

Vopred objektívne zvážte, koľko času ste ochotní venovať trávniku, pretože každé zanedbanie starostlivosti je citeľné. Nič vám nebráni typ trávnika zmeniť, vždy to však stojí ďalšiu námahu a peniaze.

SkryťZatvoriť reklamu

Osivo rozhodne o kvalite trávnika

S príchodom sezóny zakladania trávnikov, akoby sa v supermarketoch roztrhlo vrece s ponukou trávnatých zmesí. Sú cenovo dostupné, neraz sa však na etikete nedočítate, čo o budúcom trávniku potrebujete vedieť. Každý výrobca má svoj osvedčený recept na trávne zmesi a svoje vlastné kultivary tráv, ktorými sa snaží uspokojiť vaše túžby.

Preto je neraz lepšie navštíviť špecializovanú predajňu a vybrať si zmes, ktorá vyžaduje podmienky aké dokáže ponúknuť váš pozemok a prináša efekt, ktorý potrebujete. Možno si spomeniete na starých rodičov, ktorí na vysievanie trávnika používali senný prach s neistým zložením, dnes sme však už o krok vpred a dokážeme presne povedať, aký trávnik v skutočnosti bude.

Ako vypočítať množstvo osiva?

Pol kila, kilo, či radšej päťkilové balenie? Ak ste ešte trávnik nikdy nezakladali, mali by ste vedieť že na štvorcový meter je potrebné minúť 20 až 40 gramov osiva v závislosti od zmesi. V praxi to znamená, že s jedným kilogramom osejete plochu od 25 do 50 štvorcových metrov, takže až taký lacný ten trávnik nebude.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak patríte medzi tých, čo sa nevedia dočkať hustého porastu, mali by ste počítať s vrchnou hranicou. Sekundárny výsev po prvej vlne osiva pomôže dosiahnuť hustejší trávnik v podstatne kratšom čase. Nič však netreba preháňať.

Kedy a ako začať s prípravou pôdy?

Pre sejbu trávnika je ideálna jar. Pôda ešte nie je príliš horúca, avšak vegetácia sa už rozbehla natoľko, že budete možnosť zbaviť sa vytrvalých burín ešte predtým, ako zasejete osivo. Ničiť existujúcu zeleň je síce kruté, ak to však nespravíte, burina udusí váš trávnik skôr, ako sa stihne rozrásť.

Na zničenie buriny je najjednoduchšie použiť herbicídy, ktoré sa aplikujú na listy rastlín. Mnohí sa obávajú toho, že chémia iba uškodí ich pozemku. Opak je však pravdou. Dopadom na zem sa moderné herbicídy neutralizujú. Pôsobia iba na zelených listoch rastlín, odkiaľ sa vstrebú do ich koreňov, aby zablokovali ich ďalší rast. V priebehu niekoľkých dní všetko zožltne a môžete sa posunúť o krok vpred.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak máte zatiaľ na prípravu čas a rozhodli ste sa pre založenie trávnika až pre budúci rok, zakryte zeminu kartónom, ktorý zabráni rastlinám pristupovať k slnečnému žiareniu. Budete mať istotu, že idete na vec ekologicky, i keď podstatne pomalšie. Tmou sa zbavíte všetkého zeleného života.

Čo nespravíte teraz, neskôr už nedobehnete

Povrch pozemku je potrebné skultivovať, aby bola pôda vzdušná a skladala sa z malých, rovnomerných hrudiek. Zbaviť sa musíte nerovností, kamienkov, takže na mechanizáciu sa nespoliehajte. Priložiť budete musieť k dielu aj svoje ruky. Bez ručného zberu a zrovnávania hrabľami to akosi nejde.

Ak je pôda príliš ílovitá a ťažká, môžete ju vylepšiť pridaním piesku. Ten zaistí že pôda bude lepšie prijímať vodu a ku koreňom rastlín sa dostane viac vzduchu. Ak je hlina naopak až príliš piesčitá, budete musieť siahnuť po organickom humuse, ktorý jej dodá potrebné živiny.

SkryťZatvoriť reklamu

Pri novostavbách môže byť situácia kritická a tak začnete uvažovať akosi inak. Máte pravdu – navážka pôdy situáciu dokonale zachráni. Zabudnite však na to, že ak zasypete stavebnú suť novou vrstvou pôdy, že ste vyhrali. Príliš zásaditá pôda trávnatým porastom nevyhovuje. Zbavte sa vopred všetkého neporiadku a navážajte až na čistý pozemok.

Po výseve nezabudnite na vlahu

Ručné vysievanie nie je namáhavé a pri malom pozemku je zbytočné siahať po špeciálnych sejačkách. Aby ste to však mali jednoduchšie, použite osvedčený trik. Zmiešajte osivo s pieskom alebo pilinami v takom pomere, aby v jednej hrsti materiálu mali toľko osiva, koľko patrí na štvorcový meter zeme. Potom už môžete smelo rozhadzovať bez toho, aby ste sa obávali že na zemi vzniknú lysiny.

SkryťZatvoriť reklamu

Niektoré zmesi môžu kombinovať malé semienka s veľkými, takže pri vysievaní budete musieť byť opatrnejší. Vystriehnite moment bez vetra a sejte z menšej výšky. Inak sa ľahšie semená oddelia od ťažších a porast bude nerovnomerný.

Aby bola klíčivosť čo najvyššia a žalúdky hladných vtáčat zostali aspoň na chvíľu prázdne, osivo zapracujte jemne hrabľami do zeme a použite valec alebo dosky na to, aby ste povrch pôdy utužili. Hlina sa nalepí na osivo a zaistí rovnomernú vlhkosť. Bude trvať až 10 dní, kým sa povrch zazelená. Počas tohto kritického obdobia nezabúdajte na vlahu. Ak sa jej prísun zastaví, klíčky zoschnú a vaša snaha vyjde nazmar. Bez vody to jednoducho nejde.

10 centimetrov a ste za vodou

Trávnatý porast treba šetriť pred záťažou až dovtedy, kým steblá nedosiahnu dĺžku desiatich centimetrov. V tomto štádiu je už koreňový systém dobre vyvinutý a začínajú sa vytvárať odnože, ktoré vytvoria základ budúceho trávnatého koberca. Pri prvom kosení buďte opatrní a spoľahnite sa radšej na pomoc človeka s ručnou kosou, ako na tupú kosačku, ktorá viac rastlín vytrhá, ako pokosí.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak ste sa dostali už sem, znamená to, že trávnik je úspešne založený a nastal čas pre pravidelnú údržbu. Ale o nej si povieme až nabudúce.

A čo rolky a dosky s hotovým trávnikom?

Možno si kladiete otázku, prečo sme ich nespomenuli. Nuž, mali by ste vedieť, že tento spôsob založenia trávnika sa spája hlavne s jeseňou, pretože koreňový systém sa musí prepojiť s podložím. Kým na jar a v lete sa tráva snaží o svoje rozmnožovanie, na jeseň posilňuje svoj koreňový systém, aby prežila chladnú zimu. A práve táto fáza je pri pokládke hotových pásov najdôležitejšia. Ak chcete, aby sa všetko zelenalo už tento rok, bez výsevu to nezariadite.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 475
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 246
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 024
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 865
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 477
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 170
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 946
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 118
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie