Bývanie v odtieňoch čiernej, sivej a bielej na prvý pohľad zaujme. A nie je to len tým, že interiér bol navrhnutý pre muža, čomu zodpovedá aj zvolená farebná paleta. Rozprávame sa totiž o lofte – byte, ktorý sa nachádza v staršej industriálnej stavbe v Prahe, pôvodne určenej na celkom iný účel.
Jeho industriálny charakter cítiť na každom kroku. Interiér pôsobí „surovo“, často s priznanými betónovými stropmi a viditeľnými inštaláciami. Kov a sklo sú tu doma, rovnako ako typické kombinácie čiernej a sivej.
„Kto chce bývať v lofte, mal by byť pripravený na určitú otvorenosť. Nielen čo sa týka interiéru, ale aj vlastného životného štýlu,“ vysvetľuje architektka Michaela Záhorovská, ktorá pánsky loft navrhla na mieru.
V takomto priestore je prirodzené, že jednotlivé zóny sa neuzatvárajú. Platí to dokonca aj pre intímne miesta, akou je spálňa.
Aj raj má niekedy svoje úskalia
Majiteľ loftu už mal skúsenosť s podobným typom bývania v zahraničí, a preto v Prahe hľadal niečo obdobné. Objavil ponuku developera s prémiovým loftovým bývaním v budove, v ktorej kedysi sídlila továreň na letecké súčiastky a po Nežnej revolúcii aj kancelárie.
Bolo to presne to, čo hľadal. Pre spoluprácu si vybral práve Michaelu Záhorovskú, ktorá už s takýmito priestormi mala skúsenosti.
Architektka dostala k dispozícii priestor ohraničený štyrmi prázdnymi tehlovými stenami, pričom jedna bola presklená a oddeľovala interiér od terasy.
„V architektúre poznáme výraz Shell & Core, ktorý je typický pre odovzdávanie priestorov v obchodných centrách,“ vysvetľuje Záhorovská. Priestor je síce hrubo pripravený na obývanie, no zďaleka nepripomína hotový byt – má holé steny, len vyvedenú elektroinštaláciu, rozvody vody či vzduchotechniku a podlaha si vyžaduje definitívne dokončenie.
Mohlo by sa zdať, že je to raj pre architektov. No aj takýto raj má niekedy svoje úskalia.
Ťažšie ako navrhnúť rodinný dom
„Mať k dispozícii voľný priestor, kde je potrebné všetko vymyslieť, je pre architekta určite lákavé,“ hovorí Michaela Záhorovská. Mohlo by sa zdať, že môžete tvoriť bez obmedzení, samozrejme, s ohľadom na rozpočet. No v prípade loftu je to iné.
„Keďže sme chceli zohľadniť typické prvky loftu, museli sme rešpektovať všetky pripravené rozvody, elektroinštalácie a napojenia na odpad. Bol to nakoniec oveľa zložitejší proces, ako sa na prvý pohľad zdalo,“ priznáva Záhorovská.
„Pri rodinnom dome obvodové múry jemne prispôsobíte, no v technickom interiéri, kde je ohraničenie vopred dané stavbou, musíte všetko detailnejšie premyslieť a prispôsobiť existujúcemu stavu,“ konštatuje architektka.
Podobne komplikovaná bola aj samotná realizácia, keďže všetky rozvody sa musia následne napojiť na centrálny systém. Aj z tohto dôvodu bola pre architektku najnáročnejšia komunikácia s jednotlivými majstrami – musela ich presvedčiť, že všetko treba naozaj dodržať podľa navrhnutého projektu a nič sa nemôže posunúť ani o päť centimetrov.
Otvorený interiér so skrytými priestormi
Pri navrhovaní interiéru boli pre architektku kľúčové tri zásady. Po prvé, umiestniť zariadenia tak, aby mali obyvatelia čo najlepší výhľad na Prahu. Po druhé, navrhnúť otvorený priestor tak, aby bol rozčlenený na jednotlivé zóny, no interiér by nepôsobil chaoticky. A do tretice, Michaela Záhorovská sa držala zásady, aby celý priestor pôsobil vzdušne a odľahčene.
O lofte:
Návrh interiéru: Ing. arch. Michaela Záhorovská
Štúdio: Záhorovská architekt
Lokalita: Praha
Realizácia: 2024
Plocha: 56 m²
V súťaži Interiér roka sa stal loft víťazom kategórie Cena novinárov, finalistom v kategórii Rekonštrukcia.
Loft nie je obrovský. Na „prízemí“ sa nachádza otvorená kuchyňa s obývacou izbou, veľkolepým vstupom na terasu, spálňa pre hostí a kúpeľňa. Na otvorenej galérii je umiestnená spacia zóna.
„Navrhnúť priestor na bývanie na mieru znamená poznať klienta, jeho životný štýl. Pre mňa to však neznamená iba vytvoriť dizajn, aký klient očakáva, ale vyjsť mu v ústrety aj vo funkčnom využití bytu,“ vysvetľuje autorka konceptu.
Pri stretnutiach a rozhovoroch s klientom to často znamená ísť do detailov, niekedy až do intímností – koľko má klient oblečenia, ako si ukladá topánky, či používa robotický vysávač. Ak sa nájde priestor na všetky predmety, ktoré majú vyhradené miesto, nepovaľujú sa len tak po byte. A ten potom pôsobí upratanejšie.
V lofte dokázala architektka umiestniť vedľa spacej zóny šatník, ktorý slúži ako hlavný úložný priestor. V spodnej časti je to napríklad v kúpeľni oddelený priestor pre práčku a predmety na upratovanie. Ak majiteľ chce, uzavrie ich za posuvné skladacie dvere a kúpeľňa je zrazu opticky „čistá“.
Viac bielej by pomohlo
Atmosféra interiéru verne približuje pôvodný industriálny ráz stavby. Keďže architektka koncipovala interiér na mieru pre muža, najčastejšie používala čiernu, odtiene sivej a bielu. Pôvodné využitie budovy pripomína rebrový betónový strop, železobetónový stĺp v obývačkovej časti, ako aj železobetónová stena. Všetky tieto prvky mali surový betónový povrch.

Architektka na developerom postavených stenách použila bielu jadrovú omietku. Opticky zjemňuje priestor a je podľa nej výborným kontrastom k surovému betónovému povrchu pôvodných múrov.
V interiéri je značná časť zariadenia tmavá, a tak sivá úprava povrchu príliš neprispieva k optickému presvetleniu priestoru. Preto Michaela Záhorovská presvedčila majiteľa loftu, aby niektoré časti zariadenia a povrchových úprav dostali biely náter, čo napokon výrazne prispelo k presvetleniu celého interiéru. Napríklad do kuchynskej zóny zakomponovali aj biele, nielen čierne povrchy.
Pre klienta bolo dôležité aj to, aby sa zvolené povrchy dali dobre umývať a aby neboli lesklé, na ktorých je vidieť každý odtlačok. Preto architektka na pracovnú dosku zvolila technický kameň a na laminátové časti špecifickú úpravu, ktorá chráni povrch pred spomínanými odtlačkami.
„Klient mi neskôr poďakoval, že zvolený materiál a povrchová úprava naozaj funguje a naozaj tam nie je viditeľná každá kvapka vody,“ smeje sa architektka.
To ju, samozrejme, potešilo. Podobne ako telefonát od majiteľa, ktorý prišiel po roku. V lofte sa mu dobre býva a zatiaľ tam nezmenil vôbec nič. A ani v budúcnosti nič neplánuje. Takto by mala vyzerať vydarená spolupráca architekta a klienta.
Štyri základné črty loftu
- Industriálny štýl: Dizajnové zariadenie pre lofty nie je náhodné. Loft je priestor na bývanie, ktorý vznikol z pôvodnej stavby využívanej na priemyselné účely.
Otvorený pôdorys: Až na kúpeľne, šatník či technické miestnosti je pôdorys otvorený. Žiadne dvere, žiadna izolácia miestností.
Vysoký strop: Otvorenosť priestoru dodáva aj vysoký strop. Vďaka vysokej svetlej výške sa na poschodí zvyčajne nachádza otvorený priestor na spanie.
Surové materiály, viditeľné rozvody: Aj to je signifikantný znak industriálneho štýlu – betónový strop, surové omietky, ale aj nezakryté elektrické rozvody a potrubia.