SME

Keď pri Piešťanoch stavali unikátny dom, nevyťali ani jediný strom. Na Slovensku je takých málo

Architekti vytvorili dokonalú symbiózu bývania a prírody.

Dom, akých je na  Slovensku málo, je jedinečný svojím pôdorysom aj materiálmi.Dom, akých je na Slovensku málo, je jedinečný svojím pôdorysom aj materiálmi. (Zdroj: Matej Hakár)

Majiteľ sníval o dome, ktorý bude prepojený s prírodou. Na vhodný pozemok bol ochotný čakať šesť rokov, kým nenašiel taký, ktorý spĺňal jeho nároky – pri lese, dostatočne oddelený od ostatných domov, a s potokom uprostred. Architektov poprosil o návrh, v ktorom by použili čo najviac kameňa, skla a betónu. A žiadne tehly.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevídaná prosba. Architektom zo štúdia Paulíny Hovorka Architekti bolo od začiatku jasné, že pôjde o pomerne netypický projekt, akých je na Slovensku málo.

To ešte netušili, že ďalšou požiadavkou bolo navrhnúť dom tak, aby nevyťali žiaden strom.

SkryťZatvoriť reklamu

Architektúra v symbióze s prírodou

Architekti navrhli netradičný pôdorys v tvare trojcípej hviezdy. Celá obytná plocha sa tiahne na jednom podlaží a stavba, napriek svojej veľkorysosti, je učupená uprostred lesa. Väčšie splynutie s okolitou prírodou by ste nenašli.

Na slovenské pomery netradičná stavba by možno potešila aj Franka Lloyda Wrighta či Le Corbusiera. Jeden architekt miloval symbiózu s prírodou, druhý funkčnosť a betón. Obaja však uznávali minimalizmus a puristické línie.

Voľnosť, otvorenosť, pohladenie prírody

„Majiteľ oslovil štúdio na základe referencií našich prác," spomína na začiatok spolupráce jeden z tvorcov rodinného domu Banánka, Branislav Hovorka. Pomenovanie vzniklo od obce Banka, kde dom stojí. „Ženská obyvateľka obce je Banánka, mužský obyvateľ je Banánec. Tak vznikol názov domu. To, že sme dispozíciu prirovnali k dvom banánom, z čoho vznikol pôdorys, je len recesia," smeje sa Hovorka.

SkryťZatvoriť reklamu

Postupne, ako klient pred architektmi odkrýval svoje vízie, zistili, že ide o osvieteného investora, ktorý chcel dom využívať podľa svojich predstáv o bývaní. Prejavilo sa to už pri tvorbe dispozície.

Obytný priestor je jednopodlažný, nemusíte chodiť po schodoch. Napriek svojej otvorenosti poskytuje intimitu pre každého obyvateľa. Uprostred dispozície, kde sa stretávajú ramená hviezdicového tvaru pôdorysu, sa nachádza jedálenská zóna s kuchyňou a veľkorysou obývačkou. Na ňu voľne nadväzuje spálňa s vlastnou kúpeľňou. Vybavenie hygienickej zóny sa pokojne dá prirovnať k spa – okrem komfortnej vane je tu umiestnená aj vírivka a sauna.

V opačnom ramene dostali priestor detské izby a zaujímavá relaxačná miestnosť s možnosťou meditovať a cvičiť jogu.

SkryťZatvoriť reklamu

Šikovne je vymyslené aj vstupné zázemie, ktoré sa nachádza v jednom z troch ramien. Okrem technickej miestnosti sa tu nachádza prístrešok pre autá a menšia vstupná hala.

Keď spadne kamienok, patrí to k tomu

Ako sme spomenuli, v celom dome prevládajú trvácne materiály ako betón, sklo, kamene a drevo. Základ domu je monolitický betón. Obvodové steny sú sklenené v najtenších hliníkových rámoch, aby pôsobili čo najsubtílnejšie, s možnosťou úplného otvorenia. Na podlahe sú drevené parkety, ten istý vzor nájdeme aj na betónovom strope, kde dezén vznikol odtlačením do monolitického betónu.

Materiálový mix je doplnený aj ďalším výrazným materiálovým prvkom – lomovým kameňom, ktorý je naukladaný v pozinkovaných „košoch“. Odborne sa tomu hovorí gabiony. Takýto typ obkladu architekti využili v exteriéri aj v interiéri.

SkryťZatvoriť reklamu

„Hľadali sme, ako v exteriéri najlepšie oddeliť pozemok od okolitého terénu, ktorý už nepatrí majiteľovi domu," vysvetľuje Branislav Hovorka.

„Navrhli sme tento lomový kameň v pozinkovaných roštoch. Následne nám napadlo, či by sme tento istý motív nemohli použiť aj v interiéri na stene, kde sa nachádza kozub. Myšlienka sa zapáčila tak, že dostala reálne kontúry."

Majitelia ju majú denne na očiach, pretože je jednou z dominantných stien obývačkovej zóny. „Ak začnete kozub využívať, sálavé teplo príjemne rozohreje aj kamene. Takto sa príjemný pocit tepelnej pohody v dome ešte znásobuje," konštatuje architekt Branislav Hovorka.

Medzi kameňmi v roštoch sa niekedy objaví drobný chrobáčik, či pavúk. Dokonca sa stane, že z koša vypadne úlomok kameňa. Majiteľ trpezlivo kameň zdvihne a vráti naspäť na miesto. „To patrí k prírode," skonštatuje.

SkryťZatvoriť reklamu

Pre architekta je to ďalší signál, že klient prijal a zžil sa s navrhnutou stavbou vrátane všetkých jej možností.

Súvisiaci článok Bez televízora, ale so saunou. Aj takto môže vyzerať bežný mestský byt Čítajte 

Patrí k nim napríklad vinotéka s možnosťou chladenia. Je viditeľná a skrytá zároveň. Od obývačky ju oddeľuje obrovská sklenená stena. Ak majitelia chcú, môžu plochu využívať na premietanie, keďže televízor v obývačke chýba. Majiteľ ho nepotrebuje.

Kam na ryby? Predsa domov!

Majiteľ mal jasnú predstavu aj o vzhľade záhrady. Architektov prekvapilo, že od začiatku sa nerátalo s trávnikom. Koncept záhrady tvoria obrovské kamene, ktoré sú prerastené machom a zeleňou.

„Boli by ste prekvapení, ale tento spôsob úpravy zeleného priestranstva si vyžaduje časovo rovnako náročnú údržbu ako bežný zelený trávnik. Ak aj nie častejšiu," konštatuje Hovorka.

SkryťZatvoriť reklamu

V každom prípade, kamene, skôr balvany, ponúkajú netradičnú prírodnú scenériu, tvarovo bohatú z každého iného uhla pohľadu.

Nie je tajomstvom ani to, že cez „záhradu“ preteká potok. Pri exteriérových úpravách mierne upravili jeho tvar, aby čo najlepšie zapadol do prirodzene a nenásilne vymodelovaného exteriéru.

Jeho súčasťou je aj menšie jazierko. Síce nemá obrovské rozmery čo do plochy, avšak jeho hĺbka je úctyhodná, dosahuje štyri metre. Majiteľovi poskytuje ďalší pôžitok – súkromnú rybačku.

Je zrejmé, že majiteľ domu vynaložil na tento dom nemalé investície. Napriek tomu nemáte pocit, že na vás dýcha honosný luxus. Naopak, výsledkom práce architektov a nárokov klienta je rodinný dom, ktorý v dokonalej harmónii spája nároky a potreby obyvateľov, súkromie s komfortným obytným zázemím, všetko v tej najvyššej estetickej a funkčnej kvalite.

SkryťZatvoriť reklamu

Dekor

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 702
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 409
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 280
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 255
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 596
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 272
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 230
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 932
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie