Architekti zo štúdia No Architects spolupracovali pri rekonštrukcii bytu so vzácnymi klientmi. "Neboli to typickí zadávatelia, ktorí oslovia štúdio s požiadavkou, aby sa renovácia bytu uskutočnila čo najskôr," vysvetľuje Jakub Filip Novák, jeden z autorov.
K architektom prišli rok dopredu, a tak mali čas vypracovať návrh priestoru pre manželov s dvomi dcérami.
Novák so zveličením hovorí, že tento byt je tak trochu experiment. S kolegyňou Danielou Baráčkovou ponúkli riešenie, že štandardný tehlový byt z 19. storočia s výmerou 86,7 štvorcového metra rozvrhnú tak, aby vznikla dispozícia podľa predstáv rodiny. Čo napríklad znamená mať saunu alebo aj priestor pre každého člena rodiny.
Architekti fyzikálne vlastnosti nezmenia
Odborníci na začiatku spolupráce prechádzali s majiteľmi bytu ich predstavy, životný štýl aj očakávania.
Zistili, že je to rodina, ktorá nepotrebuje televízor, obľúbené programy si pozrú na počítači. O to dôležitejšie sú pre nich pri trávení voľného času spoločné priestory. Preto sedenie a obývačka ustúpili pred veľkorysejším jedálenským sedením.
Na druhej strane, tak ako rodina potrebovala miesto na spoločné stretnutia, jednotliví členovia si nevedeli predstaviť, že by nemali malý priestor iba pre seba. Zákutie, kde by si čítali, pracovali alebo len tak odpočívali.
"Dispozícia, pre ktorú sme sa rozhodli, vznikla postupne. Predsa len, architekti nie sú tí, ktorí menia fyzikálne vlastnosti," smeje sa Jakub Filip Novák.
Aj keby mnohokrát možno chceli, tento byt vyzerá, že priestory nafúkli.
Na ploche necelých 87 štvorcových metrov sa okrem klasických miestností, ako sú kuchyňa, obývačka, spálňa a izby detí, nachádzajú samostatná vstupná hala, sauna, dve kúpeľne aj zázemie pre práčku - malá technická miestnosť.
"Za vstupnými dverami vás po novom prekvapí malý rodinný dom," smeje sa Novák.
Netypické je aj to, že vstúpite priamo do samostatnej vstupnej haly, ktorá sa dá uzavrieť. "Často do interiéru vkročíte zo špinavými topánkami. Vďaka samostatnej predsieni všetko "blato" necháte tam a do interiéru pokračujete s čistými "nohami".
Toto riešenie zároveň ponecháva majiteľom intimitu a slobodný pocit užívať si bývanie. "Predstavte si, že by prišla návšteva, ktorá by videla presúvať sa niekoho v pyžame z kúpeľne do spálne," poukazuje Novák.
Aj tomu sa samostatnou vstupnou miestnosťou chceli architekti vyhnúť.
Nie je to sklad chodieb
Architekti sa často pri svojej praxi stretávajú s tým, že dispozície bytov sú ohraničené dvoma nosnými stenami a uprostred sa nachádza tmavý priestor bez prirodzeného svetla.
Vyjsť v ústrety očakávaniam majiteľov znamenalo dôkladne sa pohrať s pôvodnou dispozíciou a maximalizovať obytný potenciál.
Majitelia však nechceli vytvoriť bezduché skladisko s chodbami. "Pri hľadaní najvhodnejšieho riešenia dispozície vždy ide o rovnováhu medzi potrebami klientov a nejakými kompromismi," vysvetľuje autor nového konceptu bytu.
Štúdio No Architects sa pri tejto tvorbe snaží vytvoriť byt s kultivovanou atmosférou a citlivým riešením dotiahnutým do detailov.

Na vlnách pragmatizmu
Už len pri letmom pohľade na byt je zrejmé, že architekti pri tvorbe spolupracovali so stolármi a interiér vybavili nábytkom na mieru.
"Pre niekoho to môže znamenať luxus, pre nás je to skôr pragmatický prístup," vysvetľuje Jakub Filip Novák. "Keď sa už snažíte vyťažiť čo najviac z priestoru, nemôžete postupovať inak ani pri návrhu zariadenia."
Aj tu postupujú architekti podľa rovných zásad navrhnúť kultivované zariadenie, prepracované do najmenších detailov.
Dostatok úložných priestorov podľa potrieb majiteľov je samozrejmé.
"Páčia sa nám minimalistické, čisté priestory. Ale nemôžeme zakrývať oči pred tým, že by sme majiteľom ponúkli riešenia s tým, že si polovicu vlastných vecí nemajú kde uložiť," usmieva sa Novák. "Prišlo by nám to hrubé a do istej miery aj ako ignorancia ich potrieb."
O byte
Dizajnérsky návrh: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková,Ing. arch. Veronika Amiridis Menichová
Štúdio: No Architects
Lokalita: Praha
Plocha bytu: 82 m²
Realizácia: 2023 - 2025
Koľko je takých interiérov, kde sa ľudia snažia vtesnať množstvo nábytku. Uložia ho síce, ale s estetikou bývania to nemá nič spoločné. Pri zariadení na mieru, ak ho architekt navrhne s vkusom, táto obava odpadá.
Zvolený nábytok v navštívenom interiéri kopíruje myšlienku dispozície prispôsobenej pre každého člena domácnosti a vytvára nečakané zákutia.
Na chodbe je napríklad príjemné sedenie v tvare oblúka, čo dodáva chodbe rozmer bývania, nielen obyčajnej komunikačnej zóny. Oblúky sú ďalším poznávacím znamením interiéru.
"Architekti ich využili na zmäkčenie výrazu priestoru, zároveň sú atraktívnym estetickým prvkom.
A ešte jedno prekvapenie ukrýva byt. Medzi kuchyňou a vstupnou halou vzniklo okienko. To ponúka špeciálny efekt. Keď sa zavrú posuvné dvere do kuchyne, tak pri zakrytí okna čiernym papierom s malým otvorom v strede je tu možné sledovať obraz prostredníctvom "camery obscury" - dierkovou komorou, čo je predchodca fotoaparátov a zrkadlového premietania. Aj takáto hra sa vydarila pri navrhovaní a zariaďovaní interiéru. size="11pt"
Nie je to univerzálny recept
Byt, ktorý navrhli v štúdiu No Architects je plne prispôsobený predstavám rodiny, ktorá ho obýva. Nie je to univerzálny recept, ktorý by vyhovoval každému.
Jakuba Filipa Nováka a Danielu Baráčkovú teší že sa im podarilo vytvoriť priestory, ktoré oceňujú aj majitelia bytu.
"Mnohokrát sa stretávame s tým, že vydarený interiér patrí architektom, ktorí si ho navrhli pre seba na mieru," hovorí Jakub Filip Novák.
"Pridanou hodnotou pre nás je, že sa majitelia podujali na cestu hľadania najvhodnejšieho riešenia spoločne a že sa nám podarilo obuť do ich topánok a nájsť tú najlepšiu cestu k ich spokojnosti," pokyvuje autor konceptu.
Pre architektov je zároveň dôležité aj to, že sa im úpravami im podarilo vytvoriť bývanie, ktoré prevyšuje to pôvodné a majiteľom okrem príjemnej atmosféry a spokojnosti z bývania prinieslo aj zvýšenie hodnoty bytu.