Niektorí ľudia majú pre podkrovné priestory slabosť. Ich zvláštne čaro, svetlo pod šikminami a útulná atmosféra ich lákajú natoľko, že sa v nich rozhodnú bývať. Tak to bolo aj v prípade mladej rodiny, ktorá investovala do kúpy neobytného podkrovia s cieľom premeniť ho na komfortný a štýlový domov.
Majitelia snívali o bývaní s praktickou dispozíciou, prívetivej atmosfére. Majiteľka mala dokonca konkrétnejšie želania o farbách či o vzoroch na obkladoch.
Na pomoc si zavolali odborníkov.
„K podkroviu sme sa dostali až neskôr. Naši klienti najskôr spolupracovali s iným pánom architektom, ktorý ich sprevádzal zložitým procesom získania stavebného povolenia,“ spomína architektka Jana Benková.
Pred architektmi neskôr stála úloha vymyslieť logickú dispozíciu a navrhnúť interiér podľa želaní majiteľov.
Keď po prvý raz vstúpili do podkrovia, čakal ich holý priestor s obnaženými nosnými konštrukciami, štítovými stenami a centrálnym komínom. V podstate išlo o prázdne plátno – ideálny základ pre tvorivú prácu.
Čo urobili ako prvé?
"Najskôr sme sfunkčnili komín, aby sa majitelia mohli tešiť z fungujúcej piecky," usmieva sa Jana Benková. "Mali sme k dispozícii jeden prieduch z telesa, ale navrhli sme veľkorysé hrejivé miesto v obývačke aj s pieckou."
Plynová piecka slúži aj ako priestor na vyhriatie - či už pri sedení, alebo polihovaní.
Pôsobí ako kozub, keďže má plameň, avšak kúrenie v nej je omnoho jednoduchšie ako pri piecke vykurovanej drevom, keďže tu nemusíte prikladať polienka. Výhodné je aj efektívne ovládanie - stačí pripojenie na plyn a diaľkový ovládač na zapnutie.
Keď jedálenský stôl nestačí
Potom sa architekti pustili do návrhu dispozície. V porovnaní s pôvodným návrhom ho pozmenili. Nové usporiadanie miestností ovplyvnili dva faktory.
"Majitelia chceli, keďže majú radi spoločnosť známych, aby sme vytvorili priestor, kde sa dá usadiť väčšia spoločnosť," hovorí Jana Benková. Tak vznikla myšlienka lavice v hlavnej obytnej zóne na celej stene s pecou. Klienti prišli sami s vytvorením zázemia na čítanie pri knižnici.
Tieto nevšedné zákutia dodávajú interiéru špecifickú náladu a zároveň zvyšujú jeho funkčnosť.
Druhým zásadným prvkom bola práca so svetlom – prirodzeného svetla totiž v podkrovných priestoroch nikdy nie je dosť. "Vždy keď vojdete do podkrovných priestorov, je tam tma. Sú to opustené krovy, slúžia ako sklady, komory," vysvetľuje Jana Benková.
Byt sa nachádza v centre Bratislavy, architekti pri návrhu strešných okien spolupracovali aj s pamiatkarmi. V ich novom riešení má denné svetlo napríklad aj kúpeľňa.
Zvlášť sa venovali umiestneniu kuchyne. "V bytovom dome sa nachádzal krásny svetlík, taký minidvor veľký približne 4x4 metre. Logicky sme k nemu umiestnili kuchyňu a balkón s exteriérovou špajzou."
Je to netradičné riešenie, ale dobré svetelné podmienky a aj priame odvetranie v kuchynskej zóne zvíťazili nad netypickým umiestnením špajze - dostanete sa do nej iba cez balkón.

Pre architektov Benkovcov je typické to, že sa každú dispozíciu snažia navrhnúť tak, aby hlavná spoločenská miestnosť bola otvorená a vítala domácich aj hostí. Zároveň, aby nočná zóna poskytovala dostatočné súkromie. V tomto podkroví sa spálňa, pracovňa a detská izba nachádzajú vedľa seba v zadnom trakte podkrovia.
Interiér má okrem špajze aj ďalšie dve praktické miestnosti. Tou prvou je kúpeľňa pri rodičovskej spálni.
Druhou, samostatná technická miestnosť pri vstupe. Výhodou je, že keď sú práčka a sušička zapnuté, vôbec nerušia.
Ego architektov ustúpilo
Typickú atmosféru v interiéri vytvára kombinácia prírodných materiálov - predovšetkým dreva a tehly. Architekti z pôvodných tehál vytvorili dominantnú stenu s kozubom, ktorá je najvýraznejším prvkom v interiéri.
Tým druhým je použitie zelenej.
"Priznám sa, farba rozsvieti priestor, ale je tu opätovný rešpekt pri vyberaní správneho odtieňa," hovorí Benková. Avšak tento byt sa tvoril nielen pre majiteľov, ale aj v úzkej spolupráci s nimi.
"Ak by sme pretláčali pohľad architektov, možno by sme napríklad v kúpeľni skončili pri bielych štvorcových obkladačkách," poznamenáva architektka.
Podľa Benkovej je správne, ak sa do procesu tvorby zapoja aj majitelia, pri dodržaní ponúkaného konceptu.
Bežne spolupracujú tak, že najskôr navrhnú dispozíciu, potom sa rozprávajú o interiéri a s klientmi navštevujú obchody a štúdiá, v ktorých si vyberajú už konkrétne zariadenie, doplnky, dlažby a obklady.
Pri navrhovaní podkrovia mala majiteľka napríklad jasnú predstavu o dlažbe s ornamentálnym dekorom pri vstupe alebo o využití zelenej. Nájdeme ju nielen v kúpeľni, ale aj na zariadení. To sa zväčša vyrábalo na mieru, nielen pre estetické kritériá, ale aj z praktických dôvodov. Architekti dbali, aby bol priestor využitý efektívne.
O podkroví
Dizajnérsky návrh: Ing. arch. Jana Benková, Ing. arch. Juraj Benko
Štúdio: benkobenkova
Lokalita: Bratislava
Plocha bytu: 120 m²
Realizácia: 2020 - 2022
Stolárske práce: 2025
Je prekvapujúce, ako odpovedá Jana Benková na otázku, čo bolo pre ňu na tejto realizácii najzaujímavejšie.
"Neviem, či je to interiér, alebo ľudia," smeje sa. "Rekonštrukcia bytov, podkrovia obzvlášť, je náročná a dlhotrvajúca záležitosť. Mnohokrát aj finančne nevyspytateľné, pretože nikdy neviete, čo objavíte pod povrchom. Avšak ak je investor milý, chápavý a na vašej vlne, vytvorí sa vzťah, ktorý pozitívne ovplyvní aj výsledok."
Predsa len bývanie, ktoré architekti tvoria, je určené pre majiteľov, nie je to o presadzovaní ega.
V tomto prípade sa vzťah s klientmi pretavil aj do výslednej podoby, ktorá nesie zjavnú pečať nielen odborníkov, ale aj predstáv majiteľov - ich predstáv, vkusu a životného štýlu. Je to domov, ktorý vznikol zo spolupráce. A ten má vždy dušu.