SME

Byt z 30. rokov dostal modernú podobu. Zaujme netradičná chodba

Prekvapí už vstup do bytu.

Architekti z ateliéru Studio Cosmo rekonštruovali byt z tridsiatych rokov. Snažili sa mu prinavrátiť pôvodnú atmosféru, vyhoveli ale súčasným potrebám.Architekti z ateliéru Studio Cosmo rekonštruovali byt z tridsiatych rokov. Snažili sa mu prinavrátiť pôvodnú atmosféru, vyhoveli ale súčasným potrebám. (Zdroj: Tereza Kabelková)

Architektka pri návrhu rozmýšľala nad zaujímavým výrazovým prvkom, ktorý by upútal na prvý pohľad a stal sa nezameniteľným znakom interiéru. Nikto nečakal, že sa ním stane práve predsieň.

V zrekonštruovanom pražskom byte nájdete niekoľko inšpiratívnych vecí, okrem už spomínaných vstupných priestorov, je to aj využitie nadčasových elegantných odtieňov a za pozornosť určite stojí aj biela okrúhla mozaika v kúpeľni. A že majstra naozaj potrápila, je poznať okamžite. Mal ňou obložiť oblé rohy, zvládol to naozaj dokonale.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťZatvoriť reklamu

Nech máme priestrannú obývačku a kuchyňu

Manželia oslovili architektonický ateliér Studio Cosmo s požiadavkou zrenovovať starší byt z tridsiatych rokov do novej, modernej podoby.

„Ich nároky neboli nijako náročné,“ spomína architektka Tereza Kabelková, ktorá spolu s kolegami vymýšľala novú podobu bytu.

Žiadali, aby vytvorili súčasné bývanie so zachovaním ducha bytu. Kvalitný obytný priestor, čo znamenalo, zmeniť dispozíciu. Majitelia v predstavách videli najmä priestranný byt s veľkorysou obývačkou a kuchyňou.

Je to požiadavka mnohých, nebývať v uzatvorených miestnostiach, ale väčších, svetlejších s čo najväčším dopadom prirodzeného svetla.

Byt, ktorý mal ateliér Studio Cosmos renovovať, mal typickú dispozíciu bytov z prvej polovice dvadsiateho storočia. Samostatné uzavreté izby, ktoré spája centrálna chodba. Okrem malej kúpeľne bola súčasťou pôvodnej dispozície aj útla izbietka pre slúžku. Nič, čo by zodpovedalo súčasným potrebám štandardnej rodiny.

SkryťZatvoriť reklamu

Niektoré veci sú zrejmé od začiatku. Takými bolo napríklad odstránenie priečok a vytvorenie čo najväčšieho možného spoločenského priestoru. Obývačka a kuchyňa sa tak stretli v jednom otvorenom priestore, čím architekti splnili sen domácim.

Avšak kvôli nosným priečkam, nechcela Kabelková búrať steny susediace s centrálnou chodbou.

„Sme si vedomí, že súčasné dispozície, nerátajú s veľkorysou halou, ktorá je srdcom bytu a odkiaľ sa dostanete do všetkých miestností,“ priznáva architektka.

Avšak čím viac uvažovali, tým viac sa im začalo pozdávať riešenie ponechať vstupnú halu, či dokonca ju povýšiť na ústrednú miestnosť v interiéri. Mohli si to dovoliť, ďalšími zmenami získali relatívne priestrannú spálňu a detskú izbu, ako aj spoločenskú zónu s kuchyňou, jedálňou aj obývačkou.

SkryťZatvoriť reklamu

Vstupná hala je prvé, čo návštevníci uvidia pri vstupe do bytu.

Autori návrhu dbali, aby návštevníkov vítala reprezentatívna, elegantná a vzdušná miestnosť.

Nadčasová zelená

V byte, ktorý sme navštívili, hrá vizuálne najdôležitejšiu úlohu predsieň.

Pôsobí priam majestátne.

Zelená je symbolom prírody, flóry a podľa Kabelkovej je nadčasová. Originálne sfarbenie vstupných priestorov nielen opticky oddeľuje tento priestor od ostatných priestorov, ale psychologicky navodzuje dojem, že všetko „špinavé“ ako topánky a kabáty, zostáva mimo bytu. Do priestorov, kde sa žije, vstupujú domáci už iba v „čistých papučiach“.

„Keď sme majiteľom navrhli originálny, farebne výrazný vstup, prekvapivo to prijali pozitívne. Napriek tomu to bolo pre všetkých zvláštne čaro, ako to nakoniec bude vyzerať,“ smeje sa autorka nápadu.

SkryťZatvoriť reklamu

Kým v predsieni sa nachádza morený obklad z preglejky, priestor medzi predsieňou a halou architekti predelili na mieru zhotovenou zelenou knižnicou.

„Inšpirovali sme sa dizajnom dverí,“ vysvetľuje autorka konceptu. „Poličky sme navrhli v tvare kazetových vyplní, ktoré sme zachovali pri renovácii pôvodných dverí.“

Zostava poskytuje dosť priestoru na knihy, aj drobné spomienkové či umelecké predmety.

Skvost v podobe dverí, okien a podlahy

Pri návrhu interiéru sa architekti snažili vytvoriť atmosféru bytu z prvej polovice dvadsiateho storočia. Obdobie tridsiatych rokov bolo typické pre rozvoj funkcionalizmu, v interiéroch ešte doznievalo dekoratívne art deco.

Dôraz sa kládol na funkčnosť, ornamentálna výzdoba ustupovala do pozadia.

Architekti našli v pôvodnom byte skvost v podobe pôvodných okien a dverí s kazetovými výplňami. Všetko sa snažili zrepasovať tak, aby vynikla dávna krása.

SkryťZatvoriť reklamu

„Bohužiaľ, už sa nezachovala pôvodná podlaha, preto sme museli siahnuť po nových dubových parketách,“ vysvetľuje architektka. Dezén a spôsob uloženia do stromčekového vzoru spolu s dizajnom pôvodných okien a dverí s mosadzným kovaním sa stal prioritným pre ráz celého interiéru.

Súvisiaci článok Navštívili sme chatu, kde líšky dávajú dobrú noc. Architekt navrhol moderné útočisko v prírode Čítajte 

Ostatné zariadenie a výber farebných tónov podriadili tvorcovia týmto dominantným prvkom. V spoločenskej zóne prevláda biela. Aby sa zachoval pocit vzdušnosti, architekti to neprehnali so zariadením. Kuchynská zostava sa tvári ako stena. Najdominantnejším prvkom je na mieru zhotovený jedálenský stôl, v obývačkovej časti nájdeme pohodlnú sedačku a menšiu knižnicu. Tu sa výpočet zariadenia končí.

Nadčasovosť a optickú voľnosť zachovali architekti aj v spálni, ktorá má aj tú výhodu, že má malú vlastnú kúpeľňu. Na osvieženie intímnej zóny tvorcovia použili jemný odtieň modrosivej. Mäkkosť dodávajú miestnosti textílie a čalúnené záhlavie.

SkryťZatvoriť reklamu

Majitelia bytu si priali pracovný stôl. „Myslíme si, že práca by sa nemala spájať s oddychom, preto sme sa rozhodli, že pracovný kútik zatvoríme do skrine,“ usmieva sa Tereza Kabelková.

V kúpeľni ako v kúpeľoch

Špeciálne sa architekti venovali návrhu kúpeľne.

„Chceli sme, aby nefungovala ako rýchla očistná zóna, ale aby priniesla majiteľom pôžitok, ktorý získavate v kúpeľoch,“ vysvetľuje autorka nového návrhu. Pohodlná vaňa a priestranný sprchovací kút je toho dôkazom.

Precíznosť a dôraz na detail architektonického štúdia sa prejavil práve v kúpeľni. Odborníci navrhli mozaiku z okrúhlych tvarov a namiesto klasických rohov, oblé. Akoby to nestačilo, súčasťou kúpeľne bol aj výklenok – kedysi okienko do izby slúžky. Po novom malo slúžiť ako odkladací priestor pre kozmetiku.

SkryťZatvoriť reklamu

Bola to skutočná výzva pre majstra obkladača.

„Pri mozaike mnohí hovoria, že je náročná na udržiavanie, pretože má veľa škár a časom stratí na svojej efektnosti,“ hovorí architektka.

Spokojnosť majiteľov ale hovorí o niečom inom. Mozaika sa im nielen dobre udržiava, ale zachováva si aj pôvodný atraktívny vzhľad.

Navyše spôsobom kladenia - plynúcim dookola po celej miestnosti bez ukončenia ostrými hranami, sa metaforicky približuje k plynutiu času. Napríklad k tomu v tomto byte.

Architekti svojimi zásahmi mu v istom čase len pomohli, aby sa tu domáci opäť cítili príjemne.

Dekor

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  3. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  4. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 206
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 141
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 184
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 998
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 799
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 614
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 014
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 1 914
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie