SME

Architektka skombinovala keramickú dlažbu s parketami. Byt je inšpiráciou pre odvážnych

Nemusíte vždy búrať priečky pre funkčný byt.

Nový koncept interiéru navrhla architektka Iva Zezulová.Nový koncept interiéru navrhla architektka Iva Zezulová. (Zdroj: Jakub Jurdič)

Majiteľke bytu sa páčili farby, ale aj prírodné drevo. Architektka Iva Zezulová preto na jej želanie nielenže siahla po viacerých sýtych odtieňoch, ale netradične ich aj zakomponovala do podlahy. Že si to vyžadovalo ústretovosť a precíznosť zo strany robotníkov?

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Spolupracovala som s nimi viackrát, vedela som, že to nakoniec zvládnu," hovorí interiérová dizajnérka, ktorá byt ozvláštnila zaujímavým detailom kombinácie farebnej dlažby a drevených parkiet.

Byt pre mladú rodinu má viacero inšpiratívnych prvkov.

SkryťZatvoriť reklamu

Nenápadný šatník v obývačke

Byt, v ktorom býva mladá rodina s malou dcérou, sa nachádza v Brne, v jednom zo starších bytových domov.

V priestoroch s vysokými stropmi sa ešte rátalo so samostatnou kuchyňou, nepriechodnými izbami či kúpeľňou a toaletou v dvoch oddelených miestnostiach.

Veľkou výhodou bola aj priestrannosť, interiér sa rozprestiera na ploche väčšej ako 100 štvorcových metrov.

"Majiteľka nemala záujem o veľkú prestavbu, žiadne posúvanie, prípadne búranie priečok," hovorí Iva Zezulová. Vyhovovalo jej, že izby sú nepriechodné, akurát architektku požiadala o logickejšie prerozdelenie funkcií miestností.

Dizajnérka prehodila kuchyňu vedľa obývačky a dve spálne umiestnila vedľa seba. Vymyslela aj drobný fígeľ. Keďže v obývačke nemusela rátať každý centimeter, dovolila si priestor zmenšiť a zo strany chodby tam umiestniť šatník. Majitelia si tento praktický a nenáročný zásah do dispozície pri každodennom používaní bytu nevedia vynachváliť.

SkryťZatvoriť reklamu

Ďalšiu energiu už architektka z brnianskeho štúdia IAK sústredila na doladenie interiéru.

Hru s farbami odštartovala dlažba

Pôvodne sa na chodbe nachádzala dlažba v šesťuholníkovom tvare. Majiteľke bytu sa páčil tvar dlaždíc, no farba jej pripadala trochu monotónna a nevýrazná. Z ponuky si vybrala nápadnejší vzor, ktorý zvýrazňovali intenzívne farby.

Z tejto farebnej palety vychádzala Zezulová pri zakomponovaní farieb v interiéri. "Videla som, že sa majiteľka nebojí intenzívnejších tónov, dokonca víta aj použitie viacerých odtieňov," vysvetľuje autorka nového konceptu.

Súvisiaci článok Mladý pár sa chcel inšpirovať škandinávskym štýlom, architektka im ponúkla aj japonský minimalizmus Čítajte 

Málokedy sa u klientov stretne s takouto odvahou pri výbere farieb. Preto rozmýšľala, ako netradične použije zvolené farby - modrú, žltú, bordovú do jednotlivých miestností.

SkryťZatvoriť reklamu

Dlažba, ktorá pripomína španielsky štýl, víta návštevníkov pri vstupe do bytu, avšak jej fragmenty - pár kúskov dlažby, zakomponovala architektka aj v rôznych zónach chodby.

Keramická dlažba sa nachádza predovšetkým v najnamáhanejších častiach bytu - pri vstupe, v kúpeľni, na toalete, ale aj v šatníku.

Z týchto miestností sa farby akoby "rozlievajú" do chodby. Jednotlivé kusy dlažby sa stretávajú s drevenými parketmi.

"Pre remeselníkov to bolo náročnejšie zadanie," priznáva architektka. Umiestniť šesťuholníkovú obkladačku do parkiet v typickom stromčekovom vzore si vyžaduje zručnosť aj trpezlivosť. Iva Zezulová prezrádza, že napriek precíznosti a dôraze na detail museli remeselníci materiály v mieste spojenia párkrát prebrusovať.

SkryťZatvoriť reklamu

Dizajnérka ich prácu už poznala, vedela, že nakoniec toto netradičné prepojenie dlažieb z rôznych tvarov a materiálov dokážu elegantne položiť.

Farebné niky

Iva Zezulová rada navrhuje interiéry komplexne. Nielenže sa snaží čo najlogickejšie preusporiadať dispozíciu a radenie miestností, ale zároveň ponechať jednotný štýl v celom priestore.

Je len príjemné pozorovať, ako sa niektoré prvky a detaily v byte opakujú.

Súvisiaci článok Architekti premenili starú murovanú stodolu na moderné bývanie Čítajte 

Typickým znamením sa pre brniansky interiér stali napríklad niky (otvor v stene - pozn. red.), ktoré architektka zakomponovala do nábytkových zostáv v predsieni, ale aj v kuchyni.

Zatiaľ čo sa v chodbe nika využíva na posedenie pri obúvaní či príležitostné odkladanie drobných vecí návštev, v kuchyni slúži ako pracovná doska s úložnými policami.

SkryťZatvoriť reklamu

Prečo je v kuchyni oceľová konštrukcia

Klientka od architektky požadovala, aby opticky predelila kuchynskú zostavu od zvyšnej časti miestnosti - jedálne a priestoru na sedenie.

V tom čase sa kuchyňa využívala ako denná miestnosť, kde bola umiestnená aj sedačka. "Majiteľka chcela mať pod kontrolou malú Sáru, bolo pre ňu lepšie vidieť, ako sa hrá, preto tá viacfunkčnosť v jednej miestnosti."

Zezulová vymyslela, že nad ostrov umiestni oceľovú policovú konštrukciu, ktorá opticky nezaťaží priestor a zároveň vyhovie požiadavke majiteľke naznačiť líniu kuchyne a zvyšného priestoru.

A keďže architekta má rada, ak z interiéru je zjavné prepojenie v jednotnom štýle, podobnú oceľovú policovú konštrukciu použili aj vo vedľajšej obývačke.

Obe konštrukcie boli vytvorené na mieru. Aj táto časť zariadenia, podobne ako keramická podlaha a parkety, vyskúšala zručnosť majstrov.

SkryťZatvoriť reklamu

"V starších bytoch bývajú spravidla rôzne nerovnosti. Pri oceľovej konštrukcii bolo nevyhnutné prispôsobiť steny tak, aby nerovné steny neboli problémom pri osadzovaní," vysvetľuje architektka. Najväčšou skúškou bola konštrukcia v kuchyni, ktorá doslova na milimeter lícuje strop.

Zezulová dbala, aby sa oceľový policový systém neprekážal pri varení. Preto sa končí nad úrovňou výšky očí.

Našli sa investície na kvalitný nábytok

Už sme spomenuli, že časť nábytku bola vytvorená na mieru. V interiéri však nájdeme aj zariadenie, ktoré architektka nakúpila vo vybraných nábytkových predajniach.

Uprednostnila výrobu v Česku, ale aj na Slovensku.

"Po rekonštrukcii a investícii do nevyhnutného zariadenia málokedy zostanú finančné prostriedky pre kvalitný nábytok. "Som rada, že tu sa to podarilo," konštatuje Iva Zezulová.

SkryťZatvoriť reklamu

Rekonštruovaný interiér zdobí kvalitná jedálenská zostava, postele v spálni, milým doplnkom je svietidlo v spálni v tvare balónika, ktorí je tiež českej výroby.

"Nie sú to najlacnejšie kusy, ale rada podporujem adaptovaných výrobcov domácej a slovenskej nábytkovej scény," hovorí architektka.

Kombinácia zariadenia z prírodného dreva, farebných zón vnáša do interiéru nenútenú hravosť.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  2. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  6. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  7. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  1. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 934
  2. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 5 919
  3. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 5 902
  4. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 4 886
  5. Kde najradšej nakupujeme potraviny? Toto je srdcovka Slovákov 4 531
  6. Sedemnásť hotelov pre rodiny s deťmi, kde si oddych užijú všetci 4 101
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 678
  8. Viete, ako prekonať zlý cash flow aj transakčnú daň? 3 491
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie