Mladí manželia s dvoma deťmi sa rozhodli pre bývanie v rodinnom dome. Vybrali si typizovaný projekt a postavili dom vo svahu. Príbeh je podobný mnohým a bol by všedný, pokiaľ by manželka Petra Futrová počas zariaďovania nezistila, že ju to baví.
Dizajnu prepadla tak, že jej to zmenilo život.
Založila si instagramový účet a svojich sledujúcich pravidelne inšpiruje tipmi elegantného interiéru v škandinávskom štýle.
O škandinávskom štýle netušila
Petra prirodzene inklinovala k prírodnému a útulnému štýlu v neutrálnych tónoch.
„Dôležité bolo, aby sme v interiéri mali dostatok prirodzeného svetla. Páči sa mi, keď priestory dýchajú a pôsobia vzdušne,“ vysvetľuje domáca pani. Preto siahla po jemných tónoch, svetlom dezéne dreva v kombinácii s bielou.
Nemala problém kombinovať drahší dizajnérsky kúsok s jednoduchým doplnkom. Naopak, neskôr zistila, že táto kombinácia má úspech.
Minimalistický interiér s hrejivým pocitom domova. Tento opis dokonale vystihuje štýl inšpirovaný severskými krajinami.
Vzdala sa súkromia
Pri zariaďovaní si začala svoju prácu fotiť. Pár fotiek uverejnila aj v skupine zameranej na bývanie na facebooku. Získala pozitívne reakcie, mnoho žien sa jej pýtalo, odkiaľ si jednotlivé kusy nábytku či dekorácií zadovážila.
„To ma v uvažovaní posunulo ďalej. Prvýkrát som si založila instagramový účet a nahrala pár fotografií. Vzápätí som ich ale vymazala,“ smeje sa influencerka.
Predsa len, ponúknuť verejne súkromné priestory, to bola myšlienka, s ktorou sa potrebovala stotožniť. Odvahu jej dodala manželova teta. „Zábery sú pekné, nemáš čo stratiť,“ povedala.
Na tretíkrát sa rozhodla, že profil ponechá na instagrame pár dní a uvidí, čo sa stane.
Po týždni Petre pribudli pozitívne komentáre a niekoľko stoviek sledovateľov.
Od instagramu nemala žiadne očakávania. K uverejneniu príspevkov ju motivovalo to, že vidí, ako sa dom mení, a, samozrejme, pozitívne reakcie, ktoré pribúdali.
„Tým, že mám interiér zariadený v neutrálnych tónoch, viem veľmi pekne meniť dekorácie na Veľkú noc, jar, jeseň či na Vianoce,“ vysvetľuje Petra Futrová.
Časom zmenila aj taktiku, prispôsobila sa algoritmu instagramu. „Zistila som, že viac ako fotografie sociálna sieť uprednostňuje krátke videá, ktoré sa potom šíria omnoho lepšie," vysvetľuje.
Všimla si aj to, že na publikum efektívnejšie fungujú personalizované príbehy, kde najskôr vystupovala sama, neskôr pribudli deti a manžel.

„Rodina si zvykla na to, že dnes okrem klasickej práce mám aj tú na instagrame,“ smeje sa. Neprotestuje ani manžel, ktorý sa z času na čas objaví na záberoch.
Práca so širokým publikom má aj ďalšiu výhodu. Ozvali sa firmy, ktorým Petra Futrová pomáha zviditeľniť sa. Aj to je príjemná časť práce.
Dnes má Petra 55-tisíc sledovateľov, najvirálnejšie videá dosiahnu aj dva milióny pozretí. Bez platenej podpory.
„Ľudí najviac zaujímajú príspevky typu DIY, v predvianočnom období najmä tvorba vianočných dekorácií a adventných vencov.“ Aj tie ladí v súlade s interiérom.
Vyberá si také, ktoré sú z prírodných materiálov, najmä dreva. Prioritne nesiaha po niečom, čo je príliš ligotavé, farebné či nadmerne zdobené. Tak ako v celom interiéri, ani pri dekoráciách s farbami neexperimentuje. „Minimalizmus určuje aj štýl vianočných dekorácií.“
Už to nie je iba o dizajne
Petra najskôr začínala tipmi na zariadenie, videom, ako stavali kozub, ako inštalovali lamely, vyberali zariadenie, doplnky. Postupne, ako dom dokončovali, sa obsah videí menil a stavebné úpravy sa zmenili na dekoratívne.
Publikum, ktoré navštevovalo účet na sociálnej sieti, bolo takmer celé ženské. Petra si časom všimla, že oceňujú aj iné tipy, ako len tie, ktoré sa týkajú bývania a prispôsobila sa.
„Dnes profil zďaleka nie je iba o dizajne a dekoráciách. Rozšíril sa na celú domácnosť, pečenie, varenie, rád na upratovanie, na životný štýl celej rodiny.“
Jedno z najvirálnejších videí doteraz bolo okrem adventných vencov aj tip na nákup hrejivých vankúšikov na menštruačné bolesti.

Príspevky publikuje Petra pravidelne, viackrát do týždňa. Postupne rastie nielen publikum, ale aj reakcie v diskusii. Zväčša ide o pozitívne ohlasy, ale z času na čas sa objavia aj negatívne komentáre.
„Nemám problém s konštruktívnou kritikou, ale ak ide vyslovene o ,sprosté reči‘, tie odstránim,“ hovorí Petra. „Neprinášajú nič, nikam neposúvajú.“ A takých je našťastie pomenej.
Petra dnes hovorí, že má dve práce. Takto to akceptuje aj rodina. Na otázku, prečo si myslí, že jej profil ľudí stále zaujíma, má jednoznačnú odpoveď: „Dôležité je nehrať sa na nič a byť autentický. To ľudia ocenia najviac.“ A tiež nebáť sa skúšať.
Šesť tipov ako si zariadiť bývanie v škandinávskom štýle
Svetlo
Interiér pôsobí priestranne aj vďaka prirodzenému svetlu. Kľúčové sú dostatočne veľké okná, ak však táto možnosť nie je, svetlo sa maximalizuje optickými trikmi. Základom sú biele, svetlokrémové odtiene na stenách a strope, ako aj neutrálne a skôr svetlejšie farebné odtiene.
Minimalistický a hrejivý
Škandinávsky interiér pôsobí na pohľad minimalisticky a zároveň aj útulne. Umenie spočíva v príjemnom balanse akurátne zvoleného zariadenia a doplnkov, tak, aby sa neprekročila hranica toho, čo už je veľa.
Prírodné textúry
Minimalizmus sa považuje za strohý a chladný štýl. Neplatí to však pre škandinávsky štýl. Hrejivú atmosféru získava vďaka prírodným odtieňom, mäkkosť mu dodávajú materiály ako drevo, juta, ratan, rôzne textílie, ako napríklad vlna, ľan či ovčia kožušina.
Funkčnosť a nadčasovosť
Dánsky dizajnér Arne Jacobsen v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia navrhol kreslo Egg. Jednoduchý a elegantný štýl robia tento kúsok krásnym solitérom, ktorý je aktuálny aj dnes. Presne taký je aj škandinávsky štýl, nepodlieha módnym trendom, je maximálne funkčný – zlepšuje kvalitu bývania a je nadčasový.
Svetlé, prírodné tóny
Pre čisto a vzdušne pôsobiaci interiér sú typické neutrálne odtiene v prírodných tónoch: vyberať si môžete z pestrej palety béžových odtieňov od bielej cez smotanovú po čokoládovo hnedú. Hnedé tóny často dopĺňajú tóny zelenej a sivej. Na sýte a priame tóny ako modrá, červená, žltá radšej zabudnite.
Zelené rastliny
V interiéri nechýbajú izbové rastliny. Ale nie akékoľvek. Určite sem nepatria napríklad kaktusy. Vhodnejšie sú rastliny s výrazným listami ako monstery, filodendrony, sansevieria, kalatea, ale aj zamiokulkas.