V jubilejnom, šesťdesiatom ročníku architektonického ocenenia Cena Dušana Jurkoviča porota ocenila revitalizované diela z histórie, ale aj moderný bytový komplex. Hlavnú Cenu Dušana Jurkoviča 2024 získala bratislavská kalvária.
Porota udelila aj dve nominácie, a to bytovému komplexu Zwirn či projektu revitalizácie Námestia slobody a fontány. Oba architektonické diela sa nachádzajú v Bratislave.
"Cena Dušana Jurkoviča bude sprevádzať dielo po dlhé desaťročia a navždy ovplyvní ďalšie pôsobenie danej stavby, jej autorov, investorov a celého zúčastneného tímu, ktorý za ňou stál," konštatuje predsedníčka poroty Barbora Markechová, ktorá pôsobí v Česku.
Podľa poroty všetky prihlásené realizácie, aj keď majú rôzne merítko, funkčnú náplň i charakter, dokazujú, že nám na architektúre a jej dopade na svoje okolie záleží čím ďalej, tým viac.
Do užšieho výberu postúpilo šesť diel. Markechová prezrádza, že na konečné rozhodnutie mala vplyv osobná návšteva a priamy výklad autorov alebo samotných používateľov stavieb.
"Každé dielo malo za sebou, ale i pred sebou, svoj špecifický príbeh a tento príbeh ovplyvnil finálne rozhodnutie poroty vo výbere laureáta tohto jubilejného ročníka," dopĺňa.
Vnímajú minulosť, pracujú so súčasnosťou
"Vychádzali sme z myšlienky, že aj obyčajný človek vie prejsť zastavením, meditovať a pokračovať ďalej," vysvetľuje ideu návrhu zastavení Kalvárie v Bratislave Michaela Hantabalová z ateliéru Hantabal architekti.
Porota ocenila, že nový návrh citlivo pracuje s históriu a snaží sa obnoviť malé fragmenty, ktoré sa zachovali. Veľkosť objektov vychádza z pôvodných stavieb.
Nová forma zastavení je minimalistická, podľa tvorcov symbolizuje čistotu duše.
Na rozdiel od pôvodnej stavby sú nové skulptúry z vodostavebného betónu, ktorý je nielen vodeodolný, ale aj mrazuvzdorný.
Autori zámerne vybrali ušľachtilý typ betónu. "Nik ho nemôže tak ľahko odniesť alebo rozobrať," vysvetľuje jeden z tvorcov projektu architekt Juraj Hantabal.
Kalvária v Bratislave bola pôvodne postavená na pamiatku víťazstva nad tureckým vojskom. Významná bitka sa odohrala v roku 1693 a definitívne zastavila expanziu Turkov do Európy. O rok neskôr vznikla kalvária. Bola prvou na území Slovenska a jednou z prvých v celom Uhorsku.
Sakrálne barokové stavby, ktoré predstavovali zastavenia Krista, sa nezachovali. Zničili ich v čase komunizmu a použili na výstavbu garáží, vstup na kalváriu ustúpil výstavbe Pražskej ulice.
Aby dielo nezostalo iba na papieri, architekti založili občianske združenie, ktoré dopomohlo k realizácii stavby.
Moderné bývanie na mieste bývalého priemyselného areálu
Jednu z dvoch nominácii Ceny Dušana Jurkoviča 2024 získal mestský bytový komplex Zwirn. Architekti z ateliéru Compass sa pri návrhu snažili nadviazať na kultúru bytovej výstavby skorého povojnového obdobia.
"V tom čase to boli najlacnejšie byty, ktoré sa stavali v tejto časti. Aj tak tam nachádzame remeselnú kvalitu, ktorú v čase dnešnej priemyselnej stavebnej výroby veľmi ťažko dosahujeme. Nebolo to jednoduché vytvoriť, napriek tomu sme sa o to snažili," hovorí Juraj Benetin zo štúdia Compass, ktoré projekt navrhlo.
Bytový komplex Zwirn vznikol na území bývalého priemyselného areálu cvernovej továrne, známej ako Cvernovka v Bratislave. Citlivými architektonickým zásahmi sa priestor v blízkosti širšieho centra zmenil na moderné mestské bývanie.
Bytový dom príjemne zapadá do okolitej architektúry štvrte, poznateľný je vďaka kvalitnej keramickej fasáde. Na vyššiu úroveň ho posúvajú integrované umelecké prvky, ale aj okolitá zeleň.
Zo sivej myšky živý priestor
Roky bolo Námestie slobody v Bratislave miestom, kadiaľ okoloidúci len prechádzali. Obrovská fontána vyzerala ako sivý neprístupný monument obkolesený zanedbaným priestorom.
Revitalizáciou sa námestie stalo obľúbeným miestom pre Bratislavčanov, kde sa môžu zastaviť a v čase horúcich dní schladiť osviežujúcou vodou z fontány. Porota Ceny Dušana Jurkoviča 2024 mu udelila druhú nomináciu.
"Vnímali sme potenciál využitia fontány pre ľudí, čo sa časom ukázalo ako správne rozhodnutie. Na toto rozhodnutie nadväzoval aj princíp využitia zelených plôch pre verejnosť s bezbariérovým prístupom vrátane mobiliáru, ktorý slúži najmä deťom. Mix týchto vecí vytvára príjemné prostredie pre pobyt pre ľudí všetkých vekových kategórií," hovorí architekt Michal Marcinov zo štúdia Labak, ktoré spolu s ateliérom 2021 revitalizáciu navrhovalo.
Porota ocenila prístup, akým sa architekti rozhodli revitalizovať Námestie slobody vrátane fontány. Vyzdvihla koncept založený na rešpektovaní pôvodného charakteru námestia a najmä to, že nemali ambíciu radikálne ho zmeniť a nasilu budovať niečo nové.
Ich zásahy sa môžu zdať minimálne, no vytvorili kvalitný mestský priestor, ktorý vďaka nim ožilo.

O Cene Dušana Jurkoviča
Cena Dušana Jurkoviča je najstaršia architektonická cena u nás a udeľuje sa autorovi alebo kolektívu za dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne architektonickej tvorby na Slovensku.
Pomenovaná je podľa zakladateľa slovenskej modernej architektúry Dušana Jurkoviča, odovzdáva sa od roku 1964.
V aktuálnom ročníku bolo na ocenenie prihlásených 26 rôznorodých architektonických diel, do užšieho výberu postúpilo šesť z nich: kalvária, komunitný objekt Hájovňa, rezidenčný bytový komplex Zwirn, dva rodinné domy a revitalizácia námestia a fontány na Námestí slobody v Bratislave.
O víťazoch rozhodovala sedemčlenná porota: Barbora Markechová (CZ), Anthony Gall (HU, AUS), Malgorzata Schmidt (PL), Peter Sticzay-Gromski (CZ), Martin Kusý st. (SK), Michal Diviš (SK), Jana Paňáková (SK).
V minulosti získali hlavné ocenenie napríklad obnova cintorína z prvej svetovej vojny v Banskej Bystrici, premena Jurkovičovej Teplárne, kultúrny priestor Nádvorie v Trnave, Základnej škole Guliver v Banskej Štiavnici. Minulý rok to bola rekonštrukcia, dostavba a modernizácia Slovenskej národnej galérie v Bratislave.
Cena Dušana Jurkoviča 20204
Laureát:
Kalvária v Bratislave: Autori: Ing. arch. Juraj Hantabal, Ing. arch. Michaela Hantabalová, štúdio Hantabal Architekti
Nominácie:
Zwirn 1 - Mestský blok Bratislava, Nivy, Autori: Ing. arch. Juraj Benetin, Ing. arch. Matej Grébert, Ing.arch. Peter Dostál, Ing. arch. Marcel Vadík, Ing. arch. Peter Janeček, Ing. arch. Daniel Bartoš, štúdio: Compass, spolupráca: Ing. arch. Diana Šajdová, Ing. arch. Monika Žažová, Atelier DIVO (krajinná architektúra), Mgr. art. Veronika Selingerová (umelecké diela)
Prvá fáza revitalizácie Námestia slobody v Bratislave, Autori: 2021 architekti: Ing. arch. Peter Lényi, Ing. arch. Marián Lucký, Ing. arch. Ondrej Marko , Ing.arch. Michaela Lörinczová, Jana Kvasniaková, Ing.arch. Lenka Borecká, Ing. arch. Dorota Volfová, štúdio LABAK: Ing. Michal Marcinov, Ing. arch. Matúš Antolík, Ing. arch. Miroslava Daňová, Andrej Morávek, Katarína Stanislavová, Ing. arch. Monika Bočková, Dominika Štrbíková, Magda Mikundová.
Cena Emila Belluša za celoživotný prínos:
Ing. arch. Juraj Herrmann:Podpísal sa pod mnohé realizácie doma, aj v zahraničí, najmä v susednom Rakúsku. V Bratislave je spoluautorom bývalého hotela Forum, (dnes Crowne Plaza), bytovej výstavby 221 pod Machnáčom, budovy britskej školy BISB, vežiakov pri Dunaji Tower 115, či výškových trojuholníkových objektov Panorama City.
Cena prof. Martina Kusého:
Odovzdáva sa priekopníckemu vedeckému dielu v oblasti architektúry, ale aj za jej prezentáciu a publikačnú činnosť.
1. cena: Ľudovít Oelschläger za Dielo na Ukrajine. Publikácia mapuje život a dielo významného košického architekta Ľudovíta Oelschlägera so zameraním sa na projekty a realizácie v oblasti Zakarpatskej Ukrajiny. Na projekte spolupracovali: Ing.arch. Adriana Priatková, Lina Degtyaryova, Oleg Olashyn.
2. cena: združenie Gotická cesta, ktoré sa usiluje o záchranu kultúrneho a sakrálneho dedičstva na Generi.
Cena profesora Jozefa Lacka o najlepšiu diplomovú prácu: Ing. arch. Tomáš Rausz za Oceľový ostrov – revitalizácia ropnej plošiny.
V tejto kategórii boli ocenení aj: Ing. arch. Peter Kopkáš, Ing. Klaudia Hamacková, Mgr. arch. Soňa Polčová, Ing. arch. Elena Fedáková, Ing. Henrieta Horváthová