SME

Malý priestor pod strechou vraj využívala tajná služba. Dizajnér ho premenil na odvážne bývanie

Inšpiroval sa japonskou architektúrou.

Dlho nevyužívaný maličký priestor pod strechou zmenil dizajnér a architekt Alan Prekop na nekonvenčné bývanie.Dlho nevyužívaný maličký priestor pod strechou zmenil dizajnér a architekt Alan Prekop na nekonvenčné bývanie. (Zdroj: Nora Čaprnková)

O starších domoch sa niekedy hovorí, že by v nich vedeli steny rozprávať. Platí to aj pre neveľký byt pod strechou historického bytového domu v Bratislave, ktorý bol kedysi postavený na účely poisťovne.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem kancelárií sa v ňom nachádzali aj bytové jednotky pre zamestnancov.

"Predpokladám, že priestory zrenovovaného bytu využívali ako zasadačku," domnieva sa architekt s dušou dizajnéra Alan Prekop, ktorý dostal od klienta zaujímavé zadanie. Pretvoriť dlho nevyužívaný maličký priestor pod strechou.

SkryťZatvoriť reklamu
Súvisiaci článok Architekt Prekop: Spálňa by mala mať vlastnú kúpeľňu. Páči sa mi predstava, že sú partneri pred sebou nahí Čítajte 

Netradičný bol nielen priestor s veľkosťou 46 štvorcových metrov, ktorý tvorila jedna väčšia izba s príslušenstvom, ale najmä výrazné okrúhle okno s kotvou, ktoré bolo vyhlásené za chránenú kultúrnu pamiatku.

"O byte koluje medzi susedmi aj taká historka, že práve toto okno s kotvou využívala v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch tajná služba na sledovanie diania v prístave. Samozrejme, okno ani priestor za nič nemôžu," zamyslene dodáva architekt.

Alan Prekop tvrdí, že napriek neštandardnej miestnosti, v ktorej chýbala napríklad kuchyňa, pomerne rýchlo vedel, ako prispôsobiť starý, dvadsať rokov nevyužívaný priestor na plnohodnotné bývanie pre mladého človeka.

A že to nebude niečo bežné, vedel pravdepodobne klient, ktorý sa už predtým s jeho prácou zoznámil.

SkryťZatvoriť reklamu

Prekop je známy odvážnymi návrhmi, jeho videnie priestoru ďaleko prekračuje bežné a zaužívané štandardy bývania. Je originálny, svojský aj prekvapivý.

Presne taký je aj interiér, ktorý si pracovne pomenoval Kotva.

Zvíťazila nostalgia

Ako sa človek dostane k dlhodobo nevyužívanému priestoru v lukratívnej časti Bratislavy? Znie to príliš banálne, ale tak, že ho objaví v ponuke realitnej kancelárie.

"Klient sa okamžite inzerátom nadchol aj preto, že ho s domom spájali príjemné spomienky. Chodieval tam navštevovať svoju babku," prezrádza Prekop.

Priestor bol zničený, parkety vyduté, štvorcových metrov bolo málo a chýbalo miesto pre kuchyňu. Ale nostalgia, lukratívna poloha domu, krásny výhľad na Dunaj a prístup na terasu zvíťazili.

SkryťZatvoriť reklamu

"Keď som prvýkrát vstúpil do priestoru, snažil som sa hľadať najmä jeho pozitíva," vysvetľuje architekt. "Vnímal som dostatok prirodzeného svetla, okrúhle okno, ktoré sa pre mňa stalo vizuálne zaujímavým," vymenúva Prekop. V predstavách si postupne poskladal nový interiér.

Inšpirácia Japonskom

V šesťdesiatych a začiatkom sedemdesiatych rokov v Japonsku vzniklo architektonické hnutie metabolizmus. Jeho predstaviteľom sa nepáčilo, že japonská architektúra je príliš statická a nereaguje na prudký rozvoj a preľudnenie miest.

Priestor povýšili na niečo, čo sa neustále mení, a myšlienku pretavili aj do vnímania koncepcie v architektúre. Dôraz kládli na stálu zmenu kompozície priestoru, ktorá sa prispôsobuje jeho aktuálnej funkcii.

SkryťZatvoriť reklamu

Podobný koncept pri renovácii zanedbaného priestoru využil aj Prekop.

"Páči sa mi funkčný japonský minimalizmus, od začiatku mi ho tento priestor s obrovským kruhovým oknom pripomenul," vysvetľuje.

Na metabolizme mu je blízke, že na vertikálne jadro sa ukladajú bunky, čím sa na malej ploche maximalizuje funkčnosť. Takto pristupoval aj k návrhu bytu Kotva.

Miestnosť opticky rozdelil do vertikálnych a horizontálnych zón. Vzhľadom na malé priestory v sebe hlavná obytná zóna ukrýva viacero funkcií, no minimálne dve hlavné - spaciu a spoločenskú.

"V Japonsku nemajú tradičné sedačky, sedia na zemi, čo som navrhol aj v tomto interiéri," vysvetľuje Prekop.

V strede miestnosti sa nachádza nízke ležadlo, ktoré sa podľa potreby dá vytvarovať buď ako posteľ, alebo vyklopením operadla ako sedačka, či pohodlné chaise longue (leňoška alebo pohovka, pozn. red.).

SkryťZatvoriť reklamu

Okrem nízkeho sedenia priestoru dominuje aj oceľová konštrukcia. Pre niekoho pôsobí mohutne, pre dizajnéra je to subtílny a navyše veľmi funkčný prvok.

Viacfunkčná konštrukcia ako umelecký solitér

Nápad vytvoriť konštrukciu, ktorá pomôže zväčšiť obytný priestor, sa zrodil okamžite. Pre Prekopa bolo podstatné, aby tento prvok fungoval aj dizajnovo.

Na pomoc si zavolal kolegu Sebastiana Komáčeka, ktorý je odborník na prácu s oceľou. Spoločne vytvorili viacfunkčnú konštrukciu. V hornej časti ponúka priestor na spanie, v spodnej sa prispôsobuje potrebám majiteľa bytu. Buď je to priestor na sedenie, alebo úložný priestor.

"Niekto si možno pomyslí, že sme jednoducho spojili niekoľko okrúhlych tyčí, ale snažili sme sa premyslieť všetky detaily," odkrýva podrobnosti vzniku konštrukcie Prekop.

SkryťZatvoriť reklamu

Okrúhle tyče majú v mieste dotyku len málo priestoru na spojenie. Podporné spojky si preto vytvorili pomocou 3D tlačiarne. Spojky zväčšujú styčnú plochu oceľových okrúhlych rúr, čím pomáhajú spevniť celú konštrukciu.

Dizajnér ich zámerne farebne odlíšil, aby na ne upozornil.

Konštrukcia alebo umelecká skulptúra svojím vzhľadom zdobí priestor, pôsobí minimalisticky a industriálne zároveň. Navyše, je vytvorená suchými spojmi, znamená to, že ak by sa majiteľ rozhodol presťahovať, môže ju demontovať a kedykoľvek presunúť na iné miesto.

Plastové terrazzo v kuchyni

Do hlavnej obytnej miestnosti sa vchádza popri kúpeľni a toalete cez malú chodbu. Tento priestor architekt mierne upravil, keď na úkor kúpeľne rozšíril chodbu. Umiestnil tu maličkú kuchynku, keďže majiteľ byt dennodenne využíva.

SkryťZatvoriť reklamu

Alan Prekop rád vyhľadáva materiály, ktoré prispievajú k originalite interiéru. To, čo robí priestor výnimočným, je plastové terrazzo, ktoré je použité na podlahe aj na pracovnej doske.

Materiál vzniká tak, že sa do cementu namiesto štrkového fragmentu zalieva plast. Ten je spracovaný tak, aby sa netavil a odolal používaniu v interiéri.

Súvisiaci článok Architekta presvedčila na kúpu bytu jeho manželka. Spolu ho zmenili na nepoznanie Čítajte 

"Na tom materiáli oceňujem aj to, že plast, ktorý sa využíva, je odpad zo skládok. Je to recyklovaný plast, a teda ekologický materiál," hovorí Prekop.

Z vizuálneho hľadiska prekvapí, ako pekne sa čierna farba odráža vo vyhladených plastových kúskoch.

Nič nevymýšľame, len obnovujeme

Výhodou neveľkého priestoru pod strechou sú výborné svetelné podmienky. Je otočený na juh a juhozápad, čo predpokladá dostatok prirodzeného svetla.

SkryťZatvoriť reklamu

Dizajnér a architekt išiel ešte o krok ďalej. Myslel na svetelné podmienky v byte po zapadnutí slnka.

V spolupráci s CTRL_Space studio vytvorili osvetlenie na mieru, ktoré je v rovnakom dizajne ako oceľová skulptúra. Veľmi zjednodušenie ide o oceľové rúry, do ktorých sú vložené led svietidlá.

"Až také jednoduché to však nebolo. Oceľová rúra stráca po prerezaní pevnosť. Museli sme vyriešiť, aby zostala nielen pevná, ale aj prepúšťala dostatok svetla a splnila svoj účel," smeje sa Prekop.

V budúcnosti by v interiéri mal pribudnúť svetlík nad posteľou. Nie je to však nijaký experiment architekta.

V minulosti sa presne v tomto mieste jeden nachádzal, no počas minulých rekonštrukcií sa zastaval a zmizol.

Úlohou dizajnéra bude presvedčiť, že sa týmto stavebným zásahom chce len priblížiť k tomu pôvodnému.

SkryťZatvoriť reklamu

Priestor, ktorý nanovo vytvoril Alan Prekop, získal úplne iný šmrnc. A je zrejmé, že jeho svojským prístupom začal tvoriť úplne iný, originálny a neopozeraný príbeh.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 470
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 357
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 666
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 072
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 043
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 795
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 433
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie