Zateplenie fasády, rekonštrukcia strechy, výmena rozvodov, opravy či šetrenie. To sú najbežnejšie témy na stretnutiach vlastníkov bytov.
Zväčša ide o dlhé rozhovory s nejasným koncom. Niečím podobným si prešli aj majitelia štvorposchodového bytového domu v pražskej štvrti Hostivař.
S tým rozdielom, že vďaka agilnej, pragmatickej a rozhľadenej predsedníčke spoločenstva bytov Jarmile Ditrychovej mali schôdze víziu a jasný cieľ.
Preto sa dnes majitelia, okrem iného, tešia aj novým, väčším a atraktívnym lodžiám. "Chceli sme toho omnoho viac. Som však rada aj za tieto podarené lodžie, o ktorých som snívala odmalička," naznačuje svoju citovú väzbu k bývaniu pani Ditrychová.

Do bytovky sa nasťahovala s rodičmi, keď bola ešte malé dievčatko. Pamätá si to veľmi presne. Stavala ju totiž partia stavbárov, do ktorej patril aj jej otec.
"Viete si predstaviť ako starostlivo sa robotníci snažili postaviť stavbu - s vedomím, že sem prídu bývať ich rodiny," spomína pani Jarmila. "Napriek tomu to bolo sklamanie."
Hostivař bol v tom čase na okraji Prahy, byty jednoduché a lodžie maličké.
Dnes už obyvatelia túto lokalitu doceňujú viac. Praha sa rokmi rozrástla, aj v okolí bytovky vznikla výborná vybavenosť. Bonusom je aj to, že tri bytové domy, ktoré tu pred päťdesiatimi piatimi rokmi vyrástli, vznikli na parcele bývalých záhrad. Doteraz tu rastú vysoké stromy a o zeleň nie je núdza.
Pani Jarmila sa však na bývanie nepozerala iba súčasnou optikou, cez ktorú sa javí bývanie v tejto štvrti veľmi príjemné. Dôležité bolo predĺžiť životnosť stavby a vylepšiť bývanie v bytovom dome, aby zodpovedalo moderným nárokom. Jej plány siahali ďalej ako iba zväčšiť plochu lodžií.
Architektov zakrývala, nazvala ich projektantmi
Cítila, čo všetko by chcela na stavbe zmeniť, ale nevedela, kde začať. Preto oslovila najskôr architektonické štúdio. Odporúčali jej ho známi.
Ateliér vypracoval niekoľko návrhov. Od najradikálnejších, ktoré sa týkali nadstavby, až po najjednoduchšie - o rozšírenie lodžií.
"Architektov som pri predstavovaní návrhov na schôdzi nazvala projektantmi," smeje sa iniciátorka zmien. "Mnohí stále nepovažujú architektov v procese obnovy bytových domov za prínos, a preto to potom na sídliskách aj tak vyzerá."
Často jej do e-mailovej schránky chodí množstvo ponúk od stavebných firiem, ktoré sa zaprisahávajú, že vybavia od organizácie stretnutia vlastníkov bytov cez dohodu až po komplexné zateplenie domu. Sľubujú, že nájomníci nebudú mať žiadne starosti, stačí, ak si vyberú iba farbu na dom. Presne touto cestou sa pani Jarmila vybrať nechcela.
"Stále verím, že prostredie ovplyvňuje človeka. Preto je kvalitná architektúra dôležitá," myslí si Jarmila Ditrychová.
Prečo neprešla nadstavba
Ideálnou predstavou predsedníčky spoločenstva bytov bolo, aby sa zrealizovala komplexná oprava celého bytového domu naraz. Vyriešila by to nadstavba. Developer by pokryl náklady na opravu fasády, strechy, pristavali by sa výťahy a rozšírili by sa lodžie.