Investor oslovil architektov s požiadavkou vytvoriť menší bytový dom v zastavanom prostredí jednej z mestských častí Bratislavy, v Podunajských Biskupiciach.
Tí mohli ísť vychodenou cestičkou a na neveľkom pozemku v tvare obdĺžnika navrhnúť stavbu podobnú okolitej zástavbe. Neurobili tak.
Bola to pre nich šanca vytvoriť bývanie, ktoré viac zapadá do ich predstavy, ako by malo vyzerať moderné mestské bývanie: pútať vizuálnou stránkou a vytvoriť komfort pre obyvateľov vrátane komunitného priestoru na dvore.
Investorovi sa ich návrh zapáčil okamžite a bez výhrad.
"Projekt bytového domu vznikol neuveriteľne ľahko," spomína na začiatky architekt Peter Kuklica z ateliéru Kuklica Smerek architekti. "Dôležité však bolo, že návrh pozitívne vnímal aj investor."
Dlhý, aj široký
Bytový dom si všimnete, už keď prechádzate okolo. Nekričí, napriek tomu púta pozornosť. Zaujme sivastá plechová fasáda, ktorá nie je vôbec typická pre bežné bytové domy. Podobne atypický je tvar stavby - vyšší štíhly "komín" a nižší širší kváder. Až okná a balkóny prezrádzajú, že by mohlo ísť o bytový dom.
Architekti navrhli stavbu tak, aby proporčne rešpektovala okolitú mierku zástavby. Bytový dom nejde príliš do výšky. Kopíruje pomyslenú líniu striech susediacich stavieb.

Koncept je založený na dvoch veľkosťou odlišných stavbách, ktoré stoja na pilieroch, čím vytvárajú krytý priestor pre parkovacie boxy. Susedia takto po zaparkovaní suchou nohou vstúpia do interiéru bytového domu.
"Pôvodne sme plánovali urobiť pavlač, ktorá by rozdeľovala dve stavby," vysvetľuje Peter Kuklica. Nakoniec vyhral koncept na pilieroch s vyvýšenými podlažiami.
Stavba takto pôsobí odľahčene a zároveň poskytuje priestor pre obyvateľov, či už v podobe parkovania, alebo okolitej zelene.
K sviežosti a optickej ľahkosti prispieva aj obklad fasády. Architekti netradične developerovi odporučili zvlnený hliník.
Keď sa zaľúbite do plechu
"Tento typ obkladu fasády sa používa viac na väčšie technické budovy," vysvetľuje Martin Smerek, spoluzakladateľ z ateliéru.
"Cítili sme, že si môžeme trochu experimentovať a prísť s niečím odvážnejším. Plechový obklad v menšom meradle, akým je aj tento bytový dom, získava prívetivejšiu tvár. Aj keď nie vždy si získa každého," usmieva sa jeden z tvorcov bytového domu.
Platí však, že práve zvlnenú fasádu si všimnete okamžite, keď vstúpite na pozemok. Sivastý odtieň mení odtiene podľa dopadu slnečných lúčov. Raz je svieži bledulinko sivý, inokedy decentný, tmavo strieborný. Vlnité vertikálne línie v vplyvom jasu vytvárajú optický klam. Akoby sa pohybovali v rytme vĺn. Efekt najviac vynikne pri jasnej modrej oblohe.
"Samotný hliníkový obklad nie je cenovo náročný. Náročnejšie z pohľadu investície aj kvality zhotovenia je prevetrávaná fasáda," vysvetľuje architekt Smerek. Na nej si dali záležať.
Názov prevetrávaná fasáda je odvodený od vzduchovej časti medzi vonkajším obložením stavby a vnútornými izolačnými podkonštrukciami, na ktoré sa upína vonkajší obal stavby - v tomto prípade zvlnený plech. Odborníci sa zhodujú, že tento typ fasády, ak je kvalitne zhotovená, je výborným izolátorom proti teplotným výkyvom, zvukovo izoluje budovu a má dlhú životnosť.
Rozhodnutie o materiáli na fasádu vznikalo počas covidového obdobia. V čase, keď cena materiálov a stavebných prác rástla.
Bytový dom Podun
Lokalita: Bratislava-Podunajské Biskupice
Ateliér: kuklicasmerek+
Autori: Ing. arch. Peter Kuklica, Ing. arch. Martin Smerek, stavebné riešenie: Michal Bajan, koncepčný vklad investora: Peter Šlachta, spoluautor interiérov: Klaudia Ganderák Matiaško
Developer: Proxin
Výška investície: 2,8 mil eur
Realizácia: 2022/2024Zastavaná plocha: 283 m²
Úžitková plocha: 820 m²
Počet podlaží: 5 NP
Počet bytov: 14
Počet parkovacích miest: 16
"Preto sme začali uvažovať nad tým, že ju vymeníme za veľmi peknú brizolitovú omietku," priznáva Kuklica. "Ale bol to práve investor, ktorý nás pobádal, aby sme bytový dom dokončili podľa návrhu."
Ak sa dnes prejdete okolo stavby, môžete čítať rozmiestnenie bytov. Prezrádzajú to okná, balkóny a lodžie. Architekti dbali, aby obyvatelia každého bytu mali možnosť vyjsť na čerstvý vzduch - na balkón, lodžiu alebo aj terasu.
Dobrou správou je, že balkóny zvonka pôsobia menšie ako reálne sú. Menšie lodžie, ktoré sú súčasťou jednoizbových bytov vo vyššej časti stavby sú akoby ukryté medzi stenami, čím poskytujú obyvateľom dokonalé súkromie.
Ponúkajú aj jeden zaujímavý detail. Vonkajšia časť lodžie je z keramickej čiernej drobnej mozaiky, čo je nečakaný, ale pútavý doplnok k vertikálnym líniám fasádneho obkladu.
Architekti ju použili aj z vnútornej časti lodžie. "Mnoho bytových domov sa dnes tvorí tak, aby zvonka reprezentovali súčasnú architektúru," zamýšľa sa Kuklica. "Vnútri potom môžu vzniknúť dispozične rovnaké byty, ktoré sú napríklad otočené len na jednu stranu."
V tomto prípade sa architekti snažili vytvoriť čo najlepšie podmienky aj v jednotlivých bytoch.
Uprednostnili kvalitné materiály
V bytovom dome sa nachádza štrnásť bytových jednotiek. Vo výškovej časti, v komíne, vytvorili priestor pre jednoizbové byty a dva luxusnejšie mezonety so svetlou výškou okolo šesť metrov a vstupom na veľkorysú terasu.
V nižšej časti stavby sa nachádzajú trojizbové byty. Architekti ich charakterizujú ako byty pre mladé rodiny, pričom ku každému z nich prináleží relatívne priestranný balkón.

Všetky byty sú rohové, čo znamená, že majú okná z dvoch strán. Ich veľkorysosť im zabezpečí nielen dostatok svetla, ale v prípade loftov aj nádherný výhľad do okolia. To, že sú okná umiestnené minimálne z dvoch strán, pre obyvateľov znamená, že byt môžu dobre prevetrať.
Nadštandardný prístup sa prejavil aj v technickom vybavení bytov: priestory vykuruje podlahové vykurovanie, v lete chladí stropné chladenie. Okná sú hliníkové, čím materialitou korešpondujú s vonkajšou fasádou.
Elegantným detailom sú skryté zárubne v miestnostiach, ale aj kvalitná drevená podlaha z masívneho kartáčovaného duba.
Podpora komunitného života
Bonusom pre budúcich obyvateľov je okolitá úprava zelene vrátane komunitného priestoru, kde môžu tráviť rodiny čas. Je tam kuchyňa, veľký priestranný stôl, ale aj samostatný priestor na odkladanie bicyklov.
"Potešilo by ma, ak by si altánok v záhrade obyvatelia obľúbili a spoločne ho aj využívali. Aby si našli aspoň niektorí k sebe cestu a vytvorili komunitu, k čomu sme touto architektúrou chceli trošku prispieť," nádeja sa Kuklica.
Jeho kolega Smerek ho dopĺňa: "A tiež, že ocenia aj kvalitu, ktorú sme sa snažili pretaviť či už do dizajnu stavby, dispozície bytov, použitých materiálov a moderných technológií, pretože ide o vybočenie z overených stereotypov, v snahe čo najviac vyjsť v ústrety nárokom na sofistikovanejšie bývanie práve v bytovom dome," dopĺňa Smerek.
Bytový dom v Podunajských Biskupiciach zatraktívnil lokalitu, čo si myslí aj porota architektonickej súťaže CE ZA AR, ktorá ho ocenila cenou za najlepší bytový dom v roku 2024.