Mladý manželský pár túžil po byte, v ktorom by sa cítil ako na dovolenke. Tak znelo aj zadanie pre architektky. Tie sa pôvodne chceli viac hrať so spomienkovými predmetmi z ciest, no nakoniec atmosféru leta preniesli do materiálov a farebnosti.
K spokojnosti s výsledkom prispelo aj to, že si majitelia vždy ochotne splnili všetky domáce úlohy, ktoré od architektiek dostali.
Michaela Pivoňková a Lenka Némethová z ateliéru 27.9 majú radšej rekonštrukcie bytov, kde sa môžu s priestorom vyhrať od začiatku. Paradoxne, byt mladých manželov taký nebol.
"Bola to novostavba a klienti nás oslovili v čase, keď sme už nemohli zasahovať do dispozície," spomína na začiatky spolupráce Michaela Pivoňková.
Našťastie, na bratislavské pomery bol priestor nielen relatívne veľký, ale miestnosti boli aj funkčne a logicky veľmi dobre usporiadané.
"Na riešení dispozície sme najviac ocenili jej racionálnosť," vysvetľuje architektka Pivoňková.
Byt je jasne rozčlenený na dennú a nočnú zónu, pričom spoločenská je situovaná v prednej časti bytu. Výhodou tohto umiestnenia je, že nočná zóna má potrebné súkromie.
Spoločenská časť sa nachádza v prednom trakte bytu a tvorí ho jeden veľkorysý otvorený priestor s kuchyňou, jedálňou a obývačkou.
Na opačnej strane bytu sa nachádzajú nepriechodné miestnosti - spálňa a detská izba. Majitelia privítali aj menší šatník, umiestnený hneď pri vstupe do interiéru.
Výzva hneď pri dverách
Ďalšou výhodou, ktorú zďaleka nemá každý byt, je balkón po obvode celého bytu. Majitelia oceňujú, že naň môžu vstúpiť z akejkoľvek miestnosti. Nemenej podstatné je aj to, že z balkóna majú atraktívny výhľad na okolité pohorie Karpát. A o to im išlo aj pri tvorbe interiéru.

Návrh preto svojou dispozíciou a rozložením zariadenia reaguje aj na okolité výhľady.
Architektky čakala menšia výzva už pri vstupe do bytu. Pozdĺž sa totiž tiahne chodba, ktorú pri vstupe ohraničuje stena susediaca s chodbou bytového domu.
Autorky interiéru rozmýšľali, ako opticky eliminovať dojem z dlhej chodby a nad tým, čo by mohlo vizuálne rozšíriť vstupný priestor. Dospeli k názoru, že zrkadlovým obkladom by sa tomuto nechcenému efektu mohli vyhnúť.
Mali pravdu. Chodbu nielenže opticky skrátili, ale ju aj vizuálne pozdvihli.
Aby nič nestálo vo výhľade
Úlohou architektiek bolo navrhnúť celý interiér. Neznamenalo to iba vymyslieť zariadenie a zasadiť ho do priestoru.
"Napokon sme predsa len navrhli aj menšie stavebné úpravy," usmieva sa Pivoňková.
Týkali sa kuchyne. Pôvodne bola navrhnutá v tvare L, pričom jej časť sa mala tiahnuť popri stene a pozvoľna prechádzať do obývačkovej zostavy.
Architektkám však dávalo väčší zmysel vytvoriť pre každú zónu v spoločenskej časti samostatný priestor. Preto sa kuchyňa končí elegantným kuchynským ostrovom.
Obývačková časť je vybavená minimálnym zariadením. Neprehliadnuteľná je sedacia zostava. Nemá totiž typický tvar a je umiestnená v strede priestoru.