Sú lokality, kde by ste radi bývali. Patrí k nim aj mestská časť Bratislavy - Devín. Malebná štvrť, ktorá je obklopená z jednej strany sútokom Dunaja a Moravy, z druhej masívom Devínska Kobyla.
Mnohí vnímajú Devín aj ako časť, kde prevláda nízka architektonická výstavba - najmä vďaka prísnym pamiatkarom.
Pre majiteľov rodinného domu bol Devín atraktívnou lokalitou. A natoľko zaujímavou, že sa rozhodli kúpiť pozemok, ktorý bol výzvou aj pre architektov.

Na začiatok stačí povedať, že parcela mala tvar neveľkého trojuholníka a prevýšenie pozemku bolo také veľké, že dosahovalo výšku takmer troch podlaží.
Komplikované podmienky len podporili kreatívne myslenie a schopnosti architektov. Dom, ktorý navrhli Maroš Fečík a Filip Kandravý, získal vďaka ich nápadom niekoľko predností.
"Pre architektov je ťažšie zadanie zaujímavejšie. Nájsť vyhovujúce riešenie síce niekedy potrápi a dlhšie trvá, ale keď sa to podarí, o to viac nás to teší," hovorí jeden z autorov domu Maroš Fečík na margo extrémne náročného pozemku.
Architekti nechali dom vyrásť do výšky, čím sa horné podlažia dostali bližšie ku korunám stromov. Vďaka premysleným terasám majú majitelia nádherný výhľad na okolitú krajinu. Na výstavbu použili drevo a riešenia na úrovni pasívneho domu.
Dnes už všetci zabudli, že pôvodný pozemok patril k tým, ktorý odborná architektonická obec nazýva "zvyškový".
Strmý svah a navyše trojuholník
A to sme pri vymenúvaní nevýhod na pozemku zďaleka neskončili.
Drevodom v Devíne
Autori: Maroš Fečík, Filip Kandravý
Štúdio: Plusminusarchitects
Spolupráca: Katarína Rojková
Miesto: Bratislava, Devín
Tvorba projektu: 2017-2019
Realizácia: 2019-2023
Veľkosť pozemku: 662m2
Celková úžitková plocha: 240m2
Záhrada: Eugen Guldan /Guldan Architects
Okrem strmého svahu s prevýšením osem metrov čakali architektov aj ďalšie obmedzenia.
Povrch parcely nebol pevný, kedysi naň navážali rôznu, najmä nekvalitnú zeminu, preto si vyžadovala spevnenie v podobe zakladania na pilótach.
"Investor kúpil pozemok aj s vedomím, že tadiaľ prechádzajú dva kanalizačné zberače," odkrýva ďalší hendikep Fečík.
Kanalizácia priamo na stavebnom pozemku ovplyvnila uvažovanie architektov, pretože tri metre od nej sa nemôže stavať.
Prečo si majitelia vybrali takúto parcelu? Presvedčila ich najmä atraktívna lokalita Devín a okolitá príroda.
Architektom zadali jednoduchú úlohu: vymyslieť komfortný rodinný dom pre štvorčlennú rodinu a jej hostí. A zasadiť ho do prostredia tak, aby bol čo najviac prepojený s okolitou prírodou.
Obývačka na konzolách
Extrémne obťažný pozemok nútil architektov rozmýšľať nekonvenčne.
"Navrhli sme, že vstupné podlažie domu s kuchyňou a obývačkou potiahneme čo najviac do záhrady a denný obytný priestor predĺžime terasami na vykonzolovaných oceľových konštrukciách," vysvetľuje Fečík vznik základnej časti stavby.
Už z vonkajšieho pohľadu vnímate, že stavba môže mať tri nadzemné podlažia. Architekti nechceli, aby rodinný dom pôsobil, že je vysoký. Súvislú hmotu domu narušili terasami, čím opticky stavbu odľahčili.
"Majitelia trvali na tom, aby bol dom čo najviac prepojený s exteriérom. Výhľady sme mali vymyslieť tak, aby sme odkryli výhľad na Devín a z druhej strany na zeleň," vysvetľuje Kandravý.
Detské izby ako zavesená galéria, kráľovstvo pre rodičov prekvapí
Druhé podlažie je navrhnuté ako zavesená galéria nad dennou zónou. Nachádza sa na ňom detská izba, ktorá je predpripravená, aby sa bez veľkých zásahov dala rozdeliť na dve menšie, kúpeľňa a pracovňa. Priestor na prácu nie je uzavretý, naopak je z neho výhľad do spoločenskej zóny a cez obrovské okenné tabule aj do záhrady.

Do spálne rodičov si vyšliapete až na tretie poschodie. Oplatí sa to. Majitelia sú bonviváni, minimálne podľa ich súkromných priestorov.
Majú spálňu, na ktorú voľne nadväzuje kúpeľňa s okrúhlou vaňou uprostred. Okrem vkusného zariadenia ponúka najluxusnejší výhľad do okolia a priestrannú terasu. Ak by sa výhľad majiteľom málil, môžu vyjsť schodiskom na pochôdznu strechu, kde ich čaká scenéria v 360-stupňovej panoráme.
Drevo zvonka aj zvnútra
Dom upúta na pohľad neobvyklou tmavšou fasádou. "Investor nás poprosil, aby sme to vymysleli tak, aby sa o ňu najbližšie roky nemusel starať," smeje sa Fečík.
Je z cédrového dreva, ktoré bolo upravené do tmavšieho odtieňa. Ochranná vrstva nielenže vydrží vrtochy počasia, ale stavbe dopomohla aj k zaujímavej patine.
To, čo napovedá pohľad na rodinný dom, dosvedčia architekti. Ide o drevodom, ktorý je postavený z drevených dielcov, ktoré sa spoja až na mieste.
"Stavbu z dreva sme uprednostnili na prianie majiteľa. Podporuje myšlienku moderného, ekologického a nízkoenergetického bývania," vysvetľuje Kandravý.
Architekt predpokladá, že investorovi sa páčila aj idea rýchleho zhotovenia konštrukcie stavby, ako to v prípade rodinných drevodomov býva.
V tomto prípade sa cenová aj časová náročnosť zhoduje s výstavbou domu s klasickejších materiálov.
Investovali do moderného vykurovania
"Chceme, aby si majitelia vychutnali domy, ktoré navrhujeme, v komfortnej tepelnej pohode v lete aj v zime. V súlade so súčasnými trendmi a nárokmi na nízkoenergetickú stavbu investujeme do efektívnych vykurovacích systémov," hovorí Fečík.
Drevodom na Devíne má tepelné čerpadlo na báze vzduch - voda. V zimných mesiacoch vykurujú stenami a podlahou, v lete rovnaký systém v priestor ochladzuje.
Architekti vylepšili akumulačné vlastnosti domu z dreva tak, že niektoré konštrukcie sú riešené ako masívne. Podlaha na prízemí je betónová a stropy medzi podlažiami sú vyplnené kameňom. Drevo síce teplo rýchlo prijme, ale nedokáže ho dlho udržať. Na to slúžia ťažšie materiály, v tomto prípade spomínané betón a kameň.
Zvonka neprístupný, zvnútra otvorený
Rodinný dom vďaka zvolenej architektúre a tmavšej fasáde spoznáte okamžite podľa strohého dizajnu v tvare kvádrov, ktoré dopĺňajú terasy a lamelové prestrešenie nad hlavným vstupom a parkovacími miestami. Zvolená architektúra ho robí nielen osobitým, ale trochu aj neprístupným.
To však neplatí pre interiér. Autori sa tu snažili o čo najväčšie prepojenie rodiny počas dňa. Preto navrhli otvorený priestor kuchyne a obývačky. K tomuto pocitu prispieva aj galéria na poschodí.
K veľkorysému dojmu napomáhajú aj obrovské sklenené tabule, či už v obývačke, alebo spálni. V projekte sa rátalo s tým, aby v interiéri bolo počas celého dňa čo najviac prirodzeného svetla. To je možno príjemné prekvapenie pre tých, ktorí stavbu posudzujú iba z exteriéru.