Byt zo začiatku 20. storočia v jednej zo starších štvrtí v Prahe si už poriadnu rekonštrukciu vyžadoval. Priestor mal predpoklady na to, aby sa pri správnych zásahoch stal výnimočným. Chcelo to len správny čas.
Ten prišiel, keď sa stretol správny investor a skúsený architekt.
Jiří Weinzettl vedel, že tomuto bytu pristane, ak ponechá niektoré pôvodné prvky a zároveň ich skombinuje s modernými. Pri rekonštrukcii sa snažil o to, aby vytvoril elegantný a nadčasový priestor. Nezakladal si na tom, aby bol ultra moderný. Vyžadoval skôr precíznosť a kládol dôraz na ušľachtilé materiály.
Výsledkom dôvery voľné zadanie
Výhodou bolo, že majiteľ a architekt už pred rekonštrukciou tohto bytu spolupracovali na spoločnom projekte. "Vzájomné spoznanie a zladenie nám pomáha lepšie sa trafiť do potrieb a vkusu investorov," pochvaľuje si Jiří Weinzettl.
Medzi investorom a architektmi vznikla dôvera, ktorá sa pretavila do voľného zadania. Ako však vyzerá dôvera, ak ide o renováciu súkromia?
"Voľná ruka vyzerala tak, že sme dostali informáciu o tom, koľko izieb majitelia potrebujú a na aké účely ich budú využívať," hovorí architekt.
Byt zaberá priestor jedného podlažia, nepatrí k priestorom, kde treba rátať každý centimeter. Jiří Weinzettl sa len domnieva, že tu niekedy dávno boli dva byty, ktoré niekto spojil do jedného priestoru.
Podobne ťažko, pre nedostatok informácií, sa odhaduje, ako sa využíval pred rekonštrukciou. Zaujímavé na dispozícii bolo, že sa tu nachádzali dve izby s dvoma toaletami a hygienickými príslušenstvami, ktoré pokojne mohli fungovať ako samostatné jednotky na prenajímanie.
"Bolo tu aj množstvo zvláštnych nelogických zásahov, umakartové vstavané priečky, ktoré sme okamžite odstránili," vysvetľuje Jiří Weinzettl.
Na druhej strane tu architekti našli sľubný základ v podobe veľkorysých priestorov, vysokých trojmetrových stropov, tehlových múrov a pôvodných drevených okien.
Priestor bol síce obrovský, ale rozškatuľkovaný na niekoľko samostatných izieb. Chýbala tu optická voľnosť.

Jednoduché, neznamená to prvé
Skôr ako sa architekti začali zaoberať doladením interiéru, museli vyriešiť základ - dispozíciu. Majitelia požadovali veľkorysú obytnú plochu, ktorá by zahŕňala jedáleň, kuchyňu, obývačku, pracovňu a priestor na príležitostné ubytovanie hosťa.
Ak sa pozriete na dispozíciu, ktorú navrhlo architektonické štúdio Ateliér 111 Architekti, je rozčlenená nielen logicky, ale aj veľmi jednoducho. Pozdĺž jednej časti bytu sa nachádza otvorená obytná zóna, v tej druhej spálňa a izba dieťaťa.
"To, čo niekedy vyzerá veľmi jednoducho, je niekedy až štvrté či piate riešenie," smeje sa architekt.
Novú dispozíciu ovplyvnilo hlavné schodisko v dome. Je orientované do dvora a byt v jednej časti pretína takmer na polovicu. Po jeho oboch stranách sa nachádzajú spálňa a detská izba.
"Majiteľ chcel, aby súkromné miestnosti boli orientované do tichšieho prostredia, teda do záhrady," vysvetľuje Jiří Weinzettl.
Logicky oproti, v druhom trakte bytu, situovali architekti obrovskú otvorenú obytnú zónu. "Keď sme dospeli k tomu rozvrhnutiu izieb, akoby všetko do seba zapadlo. Zrazu sme zistili, že je to najvyhovujúcejšie riešenie," odôvodňuje rozhodnutie architekt.
Enfiláda, ktorú si zapamätáte
Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása. V tomto prípade ju netreba hľadať iba v čitateľnom a jasnom rozčlenení bytu.
To, čo architekta najviac teší a čo najviac prispelo k výnimočnému efektu, je enfiláda. Architektonický prvok, ktorý vzniká vo funkčnom, ale aj optickom prepojení miestností. Tie sú radené za sebou do jednej osi. Po otvorení dverí na každej z miestností, uvidíte na koniec poslednej, kde váš pohľad zastaví atraktívny mobiliár.
O byte:
Návrh: Atelier 111 architekti
Autori návrhu: Ing. arch. Barbora Ditzová, Ing. arch. Dominika Galandová, Ing. arch. Jiří Weinzettl
Byt sa nachádza: v Prahe
Realizácia: 2023
Plocha bytu: 138 m²
V pražskom byte sa takáto enfiláda podarila zoradením troch miestností s rôznymi funkciami. Architekti doslova otvorili priestor. Kuchyňa voľne nadväzuje na jedáleň a obývačku, tie zasa na hosťovskú či pracovňu.
V prípade potreby sa izba pre hostí dá uzavrieť, ale aj otvoriť, ak si majitelia chcú pozrieť dobrý film. Pozeranie televízie však nepatrí k ich dennodenným koníčkom. Preto tu televízor nehľadajte. Dobrý film si premietnu na plátne v hosťovskej izbe.
"Typickou črtou enfilády je, že z jednej miestnosti vidíte až po koniec ďalších," vysvetľuje Jiří Weinzettl.
"V našom prípade sa na konci nachádza kuchyňa. Keďže sme potrebovali dosiahnuť, aby spĺňala aj ústrednú výtvarnú úlohu, navrhli sme ju tak, aby sa pracovné plochy dali zatvoriť," hovorí architekt. Takto skôr pôsobí ako efektná obývačková zostava.
V kuchynskej zóne nájdeme ešte jeden vizuálny šperk - je ním kuchynský ostrov obložený kvarcitom. Podľa architekta, koľko svetla prírodný materiál prijíma, toľko vracia späť. V tomto prípade v rôznych odtieňoch fľaškovej zelenej.
Ale to sme už pri zariaďovaní interiéru.
Elegán na úrovni
To, čo dodáva atmosféru celému interiéru, sú predovšetkým veľkorysé priestory, ktoré architekti v hlavnej obytnej zóne opticky ešte zväčšili tak, že odstránili priečky a izby spriechodnili. Veľkolepý dojem dotvárajú aj vyššie stropy.
Pre Jiřího Weinzettla a kolegyne bol dôležitý detail a kvalita vyhotovenia. Rozhodli sa, že ponechajú pôvodné okná. K nim prispôsobili dvere, ktoré sú replikou tých, ktoré tam boli kedysi.
Históriu bytu pripomína podlaha z terraza. Nachádza sa v chodbe aj v oboch kúpeľniach.

V obytných miestnostiach zvolili dubové parkety, ktoré zjemňujú atmosféru. Architekti siahli po jemných smotanových tónoch, ktoré aj na nábytku, napríklad v spálni či v kúpeľni, kombinujú s dezénom prírodného duba.
A že sa s návrhom zariadenia vyhrali, svedčí nielen kuchyňa, ale aj zostava v pracovni. Ukrýva posteľ, ktorá sa vyklápa, ak sa hostia ohlásia na návštevu.
Eleganciu a luxus dosiahli aj mosadznými doplnkami v kúpeľni či na kľučkách okien a dverí.
"Málokedy sa nám stane, aby nás investor pustil do takých detailov, ako to bolo pri tejto rekonštrukcii. Že sme mu nakoniec odovzdali byt s novou dispozíciou, zariadením, umeleckými doplnkami a textíliami," spokojne prikyvuje Jiří Weinzettl.
Takáto spolupráca jednoznačne povyšuje výsledný efekt v byte. Je to spolupráca, akú má najradšej - premyslená a vytvorená do najmenších detailov.