"Mali sme šťastie, že sme natrafili na majiteľov, ktorí s nami zdieľali našu ideu a nechať vyniknúť historickú hodnotu bytu," pochvaľujú si autorky návrhu rekonštrukcie Petra Ciencialová a Kateřina Průchová zo štúdia Plus One Architects.
Starší priestor sa nachádza v historickej zástavbe v blízkosti kolonády v Karlových Varoch.
To, že byt nie je najmladší, nevnímate iba vďaka vyššej svetlej výške, hrubým stenám či kachliam.
Po novom už vek pripomínajú aj odhalené pôvodné omietky, vďaka ktorým byt získal špecifický expresívny výraz. Aj preto pre tento interiér naozaj platí: steny by nám toho vedeli veľa prezradiť.
Ideálny pre zmenu
Priestor, ktorý získalo architektonické štúdio, bol ideálny pre tých, ktorí sa neboja väčších výziev a disponujú aj troškou predstavivosti.
Pôvodný vzhľad nebol lákavý. Byt postupne prechádzal opravami, o ktorých by sa zďaleka nedalo povedať, že boli vopred plánované a už vôbec nie, že vynikali obdivuhodným štýlom.

"Hlavné bolo odstrániť nánosy divných konštrukcií, obkladov, podhľadov, dispozičných zmien a opäť im dať pôvodné rozmery a najmä jednotný štýl," vysvetľuje Petra Ciencialová s tým, že najskôr sa museli zamyslieť aj nad úpravou usporiadania miestností.
Bez priechodných izieb
Majitelia od začiatku trvali na tom, aby architektky vymysleli novú dispozíciu tak, aby dve spálne boli samostatné.
O byte
- Autorky návrhu: Petra Ciencialová, Katarína Průchová
- Ateliér: Studio Plus One Architects
- Byt sa nachádza: Karlové Vary
- Realizácia: 2022/2023
- Plocha: 68 m2
- Cena za rekonštrukciu: cca 47 265 eur
"Predstavou majiteľov bolo, že dve izby nebudú priechodné. Preto sme potrebovali nájsť riešenie a upraviť dispozíciu tak, aby sme bez väčších búracích prác mali vedľa obývačky dve samostatné miestnosti," hovorí Kateřina Průchová.
Prišli s návrhom, že pred obe miestnosti umiestnia menšiu chodbu, z ktorej sa pohodlne dá vstúpiť do jednej, aj druhej nepriechodnej miestnosti.
Táto zmena ich priviedla aj k ďalšej úvahe, ako opticky presvetliť interiér, najmä priestory v strede dispozície. Preto prebúrali priečky a vytvorili otvory a pridali sklenené svetlíky. Takto priestor nielenže presvetlili, ale ho aj opticky zväčšili a prevzdušnili.
Ostatné úpravy už boli len kozmetické a týkali sa premiestnenia zariadenia.
V kuchyni takto presunuli kuchynskú zostavu do niky, ktorá susedí s obývačkou.
Obe miestnosti prepája výdajné okienko, ktoré bolo v takýchto veľkorysých bytoch bežné.
Zmenou rozmiestnenia zariadenia prešla aj kúpeľňa, ktorá renováciou získala priestranný sprchovací kút a komfortný priestor pre umývadlo a toaletu.
Odkrytý pôvab života
Byt v atraktívnej historickej zástavbe si vyžaduje aj rovnako príťažlivý interiér, povedali si autorky návrhu.
Od začiatku cítili, že pôjdu smerom minimalistickej elegancie, ktorá by najviac nechala vyniknúť niektoré zachovalé prvky: vysokú svetlú výšku v miestnostiach, hrubé múry, pôvodné kachle, ale aj okná.

V mysli však stále hľadali niečo, čo by ešte viac podčiarklo atmosféru v byte. Pri prerábaní priečok im napadlo, či by tým originálnym zjednocujúcom prvkom nemohli byť pôvodné vrstvy omietky.
Vyskúšali to na jednej stene a zistili, že jednotlivé nánosy úprav vytvárajú zaujímavé farebné obrazce. Rozhodli sa, že pôvodné maľovky odhalia vo všetkých miestnostiach a dokonca aj na stropoch.
"V každej miestnosti sme tak získali na pohľad výrazné, ale zároveň jemne zafarbené originálne obrazy," konštatujú architektky.
Pokojná atmosféra
Zmenami a najmä zjednocujúcim štýlom vytvorili v celom interiéri pokojnú atmosféru. Rozhodli sa ju nenarušiť ani výraznými farbami, preto ako doplnkovú farbu použili bielu.
Priestor je síce dokončený, ale niektoré miestnosti čakajú na posledné "doťuknutie" zariadením.
Už teraz je zrejmé, že rekonštrukcia celý priestor povýšila - vizuálne, funkčne, aj hodnotne. Architektky ho vrátili do čias, kedy pôsobil veľkoryso a pôvabne.