Z policajných štatistík vyplýva, že za prvý polrok tohto roka sa zlodejom podarilo vykradnúť takmer 500 objektov, rodinných domov, bytov alebo chát. To znamená, že neželaný návštevník úradoval denne v troch nehnuteľnostiach.
„Najväčšou chybou je, že zákazníci sa zabezpečovaciemu systému domu či bytu začnú venovať až vtedy, keď ich vykradnú,“ hovorí z vlastných skúseností Tomáš Sýkora zo spoločnosti Elmech, ktorá sa zaoberá montážou bezpečnostných zariadení.
„Predtým sa len smejú, že doma nič nemajú, načo by k nim teda zlodej prišiel.“
No zbaviť sa pocitu zo straty súkromia, pretože vám niekto chodil po byte či dome, trvá niekedy dlhšie ako oplakávanie ukradnutého bicykla.
Z článku sa dozviete:
- Aká kombinácia bezpečnostných prvkov je najspoľahlivejšia.
- Akú kategóriu bezpečnostných dverí si vybrať.
- Či pri bezpečnosti pomôžu vonkajšie rolety.
- Ako sa ľudia najčastejšie prezradia, že sú na dovolenke.
- Prečo okrem alarmu investovať aj do kamerového systému.
- Ako si vybrať kameru.
- Prečo nekupovať lacné bezpečnostné zariadenia z Číny.
Či ste doma, prezradí silikón
Najviac vlámaní sa týka bytov. „Evidujeme prípady, keď si potenciálni páchatelia značia byty, aby zistili, či dlhší čas nikto nevstupuje do obydlia,“ hovorí Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.
Potenciálni zlodeji si byt označia priesvitným silikónom, ktorý aplikujú na zárubňu a bezpečnostné dvere. Na označenie používajú aj drôt, ktorý strčia medzi dvere a zárubňu. Vyhliadnutý byt následne monitorujú.

Ak silikón medzi dverami a zárubňou nie je poškodený alebo drôtik sa stále nachádza medzi zárubňou a dverami, je to pre zlodeja signál, že byt dlhšie nikto neobýva a môžu sa pokúsiť vojsť dnu.
Tri chyby, ktoré prilákajú zlodejov
Zo skúseností odborníkov, ktorí sa zaoberajú zabezpečením domov a domácností, vyplýva, že najviac krádeží sa stáva práve počas dovoleniek.