„Volám ho láska na druhý pohľad,“ hovorí architekt Tomáš Szőke zo štúdia Toito, ktorý kompletne zmenil svoj byt v širšom centre Bratislavy.
Pri obhliadke v ňom nevidel potenciál, jeho manželka však áno. Presvedčila ho, že sa doň oplatí investovať.
„Hľadali sme byt, ktorý bude otvorený z oboch strán, aby v ňom bolo dostatok svetla. Tento bol rohový. Navyše som tušil, že pôjde o veľkú investíciu do rekonštrukcie, keďže dispozícia vôbec nevyhovovala,“ spomína architekt.
„Bol to presne ten typ bytu, kde navyše stojí to, že ho celý vybúrate a všetko odnesiete do kontajnera. Nie každému sa do toho chce.“

Potenciál priniesli okná
Prečo nakoniec architekt zmenil názor? Manželka sa na byt pozerala inou optikou. Páčilo sa jej, že byt má sedem veľkých okien, čo nie je pre trojizbový byt vôbec štandard.
„Práve okná boli prísľubom, že sa nám podarí do bytu vniesť dostatok svetla, po ktorom sme ako rodina túžili,“ vysvetľuje architekt.
Paradoxne, druhou výhodou sa stala železobetónová konštrukcia. Tomáš Szőke zo skúseností vedel, že dispozíciu môže okrem nosných priečok celú vybúrať, a tak dostane veľký priestor. A s ním aj možnosť nanovo nakresliť rozdelenie izieb podľa predstáv a potrieb rodiny.
Na rekonštrukciu bolo málo času
„Od začiatku sme si zadefinovali, že chceme dopriať vlastnú izbu pre obe naše deti a pre seba aj komfortnú spálňu,“ vymenúva potreby rodiny architekt.
K tomu sa pridružila predstava o veľkorysom spoločnom priestore, kde bude rodina tráviť čas. „Zo skúseností pri navrhovaní iných dispozícií vieme, že pre klientov sú dôležité skôr denné zóny,“ vysvetľuje Tomáš Szőke. Detské izby slúžia na spanie, sústredenie sa či relax.
Do tretice chceli vzdušný biely byt plný svetla.