Kedysi bolo bežné, že takmer v každej dedine stál mlyn. Všetci vedeli, že ho nájdu niekde pri potoku.
Dnes je mlyn len spomienkou na minulosť a zachovaný sa považuje za vzácnosť. V najlepšom prípade nájdeme pri potoku kamennú stavbu s kolesom, niekde už len torzo stavby a často sa už len dočítame: tu stál mlyn.
V dedine Opatová v trenčianskom okrese je však možné nájsť raritu. Majitelia sa rozhodli zabývať na pozemku, kde kedysi bývala ich babička. Okrem starých chlievov a kurníkov tu stál aj pôvodný mlyn s vodným náhonom.
Predstavovali si, že budú bývať v modernom dome, ale tradícia v podobe starého mlyna zostane zachovaná. Ideálnym pre toto zadanie sa stal jeden z príbuzných - zhodou okolností uznávaný architekt René Dlesk z Prahy.
"Veľmi dobre poznám miesto, kde sa rozhodol bratranec s manželkou usadiť," vysvetľuje Dlesk, ktorý projekt realizoval v spolupráci s kolegyňou Tamarou Kolaříkovou.
Komplikovaný pozemok v rodisku
"Vnímal som nielen náročnejší tvarovo nepravidelný pozemok, ktorý z jednej strany lemuje cesta s potokom a z druhej zastavané územie. Pre mňa bol dôležitý aj fakt, že nové bývanie budem realizovať pre rodinu v rodnej dedine," opisuje prvé pocity architekt.
Pre tvorivú dvojicu to znamenalo zamyslieť sa nad tým, ako sa čo najlepšie vyrovnať so starým mlynom - teda, ako k pôvodnej stavbe začleniť nový objekt a ako to celé vymyslieť tak, aby pre rodinu vytvorili na pozemku súkromie.
Architekti navrhli netradičný objekt s troma stavbami: novým rodinným domom, ktorý sa tiahne pozdĺž hlavnej cesty, mlynom pri potoku a prepájacím priestorom, ktorý by bol určený na parkovanie. Všetky tri stavby majú vlastnú sedlovú strechu a tým, že sú vzájomne prepojené, môžu od cesty pripomínať korunu.
Čo zostalo z mlyna?
Z pohľadu histórie je to najhodnotnejšie, čo sa na pozemku nachádza práve spomínaný mlyn. Majitelia ho dnes využívajú na rodinné stretnutia a jeho poschodie ako pracovňu.
"Mlyn vnímali v dedine ako oporný bod," vysvetľuje Dlesk. "Bol súčasťou spomienok a som rád, že sa z neho čo najviac ponechalo."
Napriek cenným pôvodným častiam, nemohol zostať celý. Zachovala sa pôvodná časť a niečo aj z obvodového múru, ktorý sa spája s novou dostavanou časťou.
Stavebne je mlyn mixom pôvodných prvkov veľmi citlivo prispôsobených moderných zásahov. Do pôvodnej časti stavby mlyna architekti vsadili štvorcové bezrámové okno. Tomu, kto v tom priestore pracuje, poskytuje dokonalý prehľad o tom, čo sa deje na dvore.

Podlaha na prízemí je kompletne nová. Je vytvorená z betónovej dosky, ktorá je zdobená štruktúrou vybrúsených kameňov s jemnými trhlinkami.
Fasádu mlyna upravil majster mlynár vápenno-cementovou maltou. Nahodil ju tradičnou kelňou.
Nielen obvodové múry sú dôkazom histórie mlyna. Stavba vo vnútri uchováva viac ako dvestoročnú sýpku.
"Len málokto si dnes môže povedať, že mu na pozemku stojí starý mlyn," smeje sa Dlesk. "A že ho aj funkčne využíva, napríklad v lete ako letnú kuchyňu či ako priestor na stretnutia s rodinou," spokojne sa usmieva pražský architekt.
Časť na bývanie z inej doby
Rodina trvala na tom, že chce bývať v modernom dome. Predstavovala si otvorené priestory, čo najviac prepojené s exteriérom.
O stavbe
Návrh: Ing. arch. René Dlesk, Ing. arch. Tamara Kolaříková
Štúdio: RDTH architekti
Lokalita: Trenčín-Opatová
Rok dokončenia: 2022
Zastavaná plocha:
160 m² rodinný dom
95 m² parkovanie
65 m² mlyn
Úžitková plocha:
190 m² rodinný dom
83 m² parkovanie
81 m² mlyn
Ocenenie: Nominácia na cenu za architektúru CEZAAR 2022
Architekt tejto požiadavke vyšiel v ústrety a v čo najväčšej možnej miere umiestnil na fasádu veľké sklenené plochy. Urobil to tak, aby priestor otvoril do dvora, zo strany ulice je dom viac uzavretý a na fasáde sú klasické okná.
Moderný štýl v dome podčiarkujú biele steny a stropy. Na podlahu vybrali odborníci jednofarebné linoleum, ktoré zjednocuje interiér. Minimalistický štýl zariadenia je pre túto stavbu príznačný.
"V predstavách o novom dome však rodina zašla ďalej, vnímala stavbu v celom kontexte," hovorí architekt.
Znamená to, že celý komplex stavieb, novej aj modernej časti, mal byť zasadený do prostredia tak, aby zbytočne nevytŕčal.
Konštrukcia novej stavby je postavená z masívnych CLT panelov, fasáda je obložená smrekovcom, a to aj pred oknami, ktoré sú orientované do ulice.
Keď sa zatvoria, celá fasáda je drevená. Strecha na všetkých objektoch - starom mlyne, novom rodinnom dome, ale aj prístrešku na parkovanie je z keramických tašiek.
Bál sa, aby sa to nerozpadlo
Rodinný dom so starým mlynom na pozemku je bezpochyby zaujímavou stavbou. Dokonca by sme ju spolu so všetkými troma stavbami mohli považovať za novodobú usadlosť. Reprezentuje svet tradície, ktorý v harmonickom súlade spolunažíva s moderným pohľadom na architektúru.
Osobne pre architekta Reného Dleska je aj objavom toho, že stavba sa vo výnimočných prípadoch dá realizovať aj na diaľku.
"Obával som sa komplikácií, že by sa to zrazu celé rozpadlo," smeje sa už dnes architekt. To ale neznamená, že sa vždy všetko riadilo telefonátmi z Prahy.