SME

Robotníci nechápali jeho zámer. Architekt obrátil dispozíciu naruby a priznal rozvody

Rekonštrukcia bytu z päťdesiatych rokov.

Najväčšia spoločenská miestnosť má po rekonštrukcii viac svetla a vchod na lodžiu. Najväčšia spoločenská miestnosť má po rekonštrukcii viac svetla a vchod na lodžiu. (Zdroj: Filip Beránek)

Je trochu iný. To badať už pri prvom pohľade na byt, ktorý prešiel generálnou rekonštrukciou. Zmeny boli také veľké, že pokojne môžeme povedať, že nezostal kameň na kameni.

„Som perfekcionista a v byte nemám rád priestorové nezmysly, ktorých je aj tak v spoločných častiach paneláku veľa,“ hovorí architekt René Dlesk. Preto sa ich snažil odstrániť aspoň vo svojom pražskom byte.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Mám rád prirodzenosť a úprimnosť, a to aj v prípade stavebných materiálov. Preto sa mi páči ich drsnosť, ale aj hladkosť a starnutie,“ vysvetľuje architekt, ktorý všetky zmeny navrhol sám.

SkryťZatvoriť reklamu

Jeho vzťah k pôvodným materiálom a k logicky funkčným priestorom sprevádzali všetky úpravy, ktoré sa v byte udiali.

Súvisiaci článok Majitelia chceli v byte čiernu farbu. Architekt sa pohral s asymetriou aj s detailmi Čítajte 

Centrom života veľká obývačka

Dlesk od začiatku vedel, že najdôležitejšie je vytvoriť veľký priestor pre obývačku.„Ako rodina potrebujeme veľkú obývačku, ktorá má byť srdcom bytu,“ vysvetľuje svoj zámer.

Jeho predstavou bolo, že sa do toho priestoru zmestí kuchyňa, veľký jedálenský stôl, ale aj miesto na cvičenie a pokojne aj detská šmýkačka. Táto potreba definovala celú novú dispozíciu.

Predtým po vstupe do bytu návštevníkov privítala chodba. Cez ňu sa dalo vstúpiť po pravej strane do kúpeľne, dvoch malých izieb. Ďalej sa prešlo do kuchyne a oddelenej obývačky.

Práve chodba, ktorá sa tiahla pozdĺž jedného traktu bytu, podľa architekta zaberala zbytočne veľa priestoru. Nelogické sa mu zdalo aj umiestnenie obývačky v zadnej časti dispozície. Aj preto, že vstup na lodžiu sa nachádzal v jednej z izieb na opačnom konci - hneď pri vstupe.

SkryťZatvoriť reklamu

Tvrdí, že nové usporiadanie izieb má logickejšiu následnosť. Rovno pri vstupe sa nachádza veľká otvorená obývačka, ktorá je vymedzená len nosnými panelmi. Žiadne priečky navyše, žiadne chodby. Veľkorysá miestnosť zhltla vstupnú predsieň, dve izby, ako aj celú kúpeľňu.

Po novom sa vo veľkom priestore nachádza aj kuchyňa, ktorá bola kedysi na opačnom konci bytu.

V zadnej časti bytu, kde sa kedysi odohrával spoločenský život, vytvoril dve izby - jednu pre dcéru, druhú pre hostí, alebo ju využíva ako pracovňu. Obe miestnosti sú oddelené posuvnými dverami.

„Nech sa môžeme naháňať s dcérou dookola,“ smeje sa architekt.

Dlesk logicky uvažoval aj pri umiestnení hygienického jadra. V menšom priestore, bližšie k obývačke, umiestnil toaletu s umývadlom. Za týmto priestorom, kde bola kedysi kuchyňa, sa dnes nachádza kúpeľňa.

SkryťZatvoriť reklamu

„V kúpeľni už ventilátor nepotrebujeme. Je tu okno, ktoré nám zabezpečuje nielen vzduch, ale aj prirodzené svetlo, čo je v paneláku luxus,“ spokojne vysvetľuje svoje rozhodnutie.

Súčasťou bytu je aj malá izba, ktorá narúša inak pravidelnú obdĺžnikovú dispozíciu. Nevyniká priestorom navyše, no architekt ju priam na mieru prispôsobil pre spálňu, keď do nej umiestnil pohodlné dvojlôžko pre dospelých.

Rozvody, odhaľte sa!

Keďže išlo o výraznú zmenu dispozície, väčšina priečok bola odstránená, niektoré posunuté. Posúvali sa aj rozvody. Tie sa však architekt rozhodol priznať. Zakázal akékoľvek zasekávanie rozvodov do nosných priečok či stropných panelov.

„Nechcel som znižovať stropy sadrokartónovými podhľadmi, kde by som mohol časť rozvodov skryť,“ približuje spôsob uvažovania architekt. Výšku považuje Dlesk za jednu z najcennejších hodnôt priestoru.

SkryťZatvoriť reklamu

Výsledkom tohto zmýšľania je, že v byte sú priznané pôvodné rozvody vykurovania, ako aj vertikálne rozvody elektriny. Zdalo by sa, že išlo o jednoduché a bezproblémové riešenie. Lenže to by nemohol byť architekt perfekcionista.

Dlesk si potrpí na dokonalé detaily. Robotníci neboli nadšení, že museli nové rozvody viesť v presných geometrických líniách.

Precíznosť architekta sa prejavila aj pri obkladaní kúpeľne. Navrhol ju tak, že malé dlaždice 10x10 centimetrov nebolo podľa výkresov potrebné zrezávať. A tak to malo zostať aj v praxi.

Panelák má päťdesiat rokov a jeho steny by už vedeli rozprávať mnoho príbehov. Architekt sa netají tým, že inklinuje k prirodzenosti a k pôvodným materiálom vrátane ich drsnej úpravy.

Preto sa rozhodol odhaliť pôvodné omietky, ktoré robotníci len nahrubo začistili, napenetrovali a vybielili. „Nerovnosti mi v tomto prípade vôbec neprekážajú, pretože sú autentické,“ vysvetľuje Dlesk.

SkryťZatvoriť reklamu

„Samozrejme, že robotníci mali problém pochopiť, prečo mi pri stenách nerovnosti neprekážajú, ale pri nových prvkoch, ako sú napríklad dlaždice v kúpeľni, vyžadujem presnosť,“ usmieva sa architekt.

Súvisiaci článok Vytvoril interiér, ktorý neprijme každý. Vkus ľudí treba kultivovať, tvrdí architekt Samoľ Čítajte 

Nábytku je málo, zo spálne sa stane kajuta

Nový byt si vyžadoval aj nový nábytok. Väčšina bola navrhnutá na mieru, aby kopírovala nároky novej dispozície.

Kuchynská zostava, úložný priestor v obývačke, ale aj skrine v detskej a hosťovskej izbe, boli na mieru vytvorené z jaseňovej dyhy. Perfekcionizmu sa pretavil aj tu, pretože z rovnakého materiálu je aj každá zásuvka či polička.

Na mieru musela byť zhotovená aj posteľ v spálni, keďže priestor ani nedovoľoval iný typ zariadenia. Steny spálne zatiaľ odhaľujú pôvodnú omietku, v budúcnosti chce architekt zmeniť atmosféru priestoru. Urobí to tak, že steny obloží jaseňom. Vznikne akoby kajuta, prístav pre upokojenie a nerušený oddych.

SkryťZatvoriť reklamu

Byt v pražskom paneláku má niekoľko, pre niekoho možno výstredných zásahov.

Pre architekta predstavuje príklad, ako sa dá pracovať s obmedzeným priestorom v intenciách potrieb pre modernú rodinu, ktorá v ňom nielen prespáva, ale plnohodnotne si užíva bývanie vrátane rozvíjania koníčkov.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 020
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 446
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 931
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 916
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 473
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 344
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 067
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 046
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie