Len ťažko by sa hľadali slová, ktorými by sa dal popísať stav jednoizbového bytu pred rekonštrukciou. Z pohľadu architekta to bol vhodný adept na generálnu zmenu.
Byt si vyžadoval celkovú úpravu, a preto do úvahy pripadalo množstvo scenárov jeho podoby po rekonštrukcii.
Zoran Samoľ si vybral cestu, ktorá má ďaleko od konzervatívneho štýlu.
Architekt priznáva, že surový vzhľad bytu si vyžaduje zmysel pre estetiku, dobrý vkus a tak trochu aj túžbu po originalite. Aj keď tá má v tomto prípade úplne jednoduché základy. Je založená na odkrytí pôvodných vrstiev a materiálov, čo zrenovovanému bytu dodáva nezameniteľnú podobu.
Namiesto pozvania tmavý tunel
Vizuálna stránka bola len detailom, prečo si byt zaslúžil radikálnu premenu. Podľa Zorana Samoľa v ňom bolo niekoľko nelogických vecí, ktoré nepatria do súčasného poňatia bývania.
Jedna prekvapila už pri vstupe. Po otvorení dverí privítal návštevníka dlhý, úzky a tmavý priestor s piatimi dverami. Nevábna chodba pripomínala skôr tunel ako pozvanie do domácnosti, rozdeľovala byt na dve časti. V jednej sa nachádzala kuchyňa, v druhej obývačka, ktorá slúžila aj ako spálňa. Malá kúpeľňa sa zmestila vedľa kuchyne.
Byt bol akoby len vtesnaný medzi dvoma zrkadlovo otočenými trojizbovými bytmi. Úzky slíž poskytoval strechu nad hlavou, no z pohľadu estetiky nič navyše.
O to väčšia a zaujímavejšia to bola nakoniec príležitosť pre architekta. Bytový dom mal prečítaný, keďže v ňom bývajú rodičia.
"V Šali patria tieto byty k najrozšírenejším. Základ konštrukcie tvorí železobetónový skelet po obvode vyplnenými tehlami," opisuje Zoran Samoľ.
Toto poznanie bral ako výhodu, mal väčšiu možnosť kreatívnejšie uvažovať nielen nad novou dispozíciou, ale aj novým konceptom.
Princípy funkčnosti a jednoduchosti
Samoľ už v minulosti vytvoril interiéry, ktoré vyčnievajú z radu. Zaujmú originálne využitými jednoduchými materiálmi, dôkladne premyslenými prvkami a najmä funkčnosťou.
Minulý rok sa porote v Česku páčila jeho rekonštrukcia rodinného domu, ktorý označila za najkrajší interiér v kategórii nízkonákladové bývanie.

Aj v tomto dome sa prejavil rukopis autora: cit pre oživenie pôvodných materiálov a prvkov tam, kde to dáva význam a ich zakomponovanie do premyslenej dispozície, ktorá zodpovedá súčasným potrebám.
V kombinácii s funkčnosťou všetkých prvkov vzniká interiér na mieru, ktorý vyberá z pôvodného to najlepšie a dopĺňa potrebami na súčasné bývanie. Bonusom je nezameniteľnosť.
Premena jednoizbového bytu bola postavená na rovnakých princípoch.
Svetlo a spálňu, prosím
Architekt si uvedomoval, že musí získať do priestoru viac prirodzeného svetla. Preto jeho úvahy smerovali najskôr k odstráneniu nezmysleného množstva dverí v úzkej chodbe.