Ostrava si od minulého týždňa naplno užíva pozornosť športových fanúšikov. Ale nie je to iba hokej, známy letný festival či história baníctva, ktorými môže tretie najväčšie mesto v Česku prekvapiť.
Nachádza sa tam aj mimoriadna architektonická stavba, jedna z najpríťažlivejších v Európe.
Galéria moderného umenia Plato sa v tomto roku dostala medzi päť finalistov prestížnej architektonickej ceny Miese van der Rohe.
Porotu zaujalo, že vznikla z budovy, ktorá kedysi slúžila ako bitúnok. Postavili ho v roku 1881 s úmyslom sústrediť usmrcovanie dobytka na jedno miesto, kde by bol zároveň pod kontrolou veterinárov.

Na tieto účely sa stavba využívala až do roku 1965, keď ju zatvorili a odvtedy začala postupne chátrať. Neskôr sa dostala do rúk súkromnej firmy Bauhaus, ktorá záväzok rekonštrukcie neplnila. Preto sa mesto snažilo historické priestory odkúpiť, čo sa mu aj podarilo a v roku 2020 na základe verejnej architektonickej súťaže začalo s rekonštrukciou.
Autorom renovácie je Poliak
Víťazný návrh pochádza z poľského štúdia KWK Promes architekta Roberta Konieczneho. Architekt od začiatku rátal, že v čo najväčšej miere zachová pôvodný koncept stavby.
Podľa návrhu sa malo na galériu umenia postupne premeniť päť častí - pôvodná chladiareň, nová chladiareň, priestor na usmrcovanie a zastrešené átrium z roku 1954. V najhoršom stave bola prevádzková časť, ktorú museli postaviť úplne nanovo.
Navonok si stavba zachovala pôvodný vzhľad - je postavená z nepálených tehál.
Najunikátnejším moderným prvkom rekonštrukcie je šesť veľkoformátových dverí, ktoré sa otáčajú okolo svojej osi. Podľa odborníkov ide o originálne prepojenia výstav v interiéri a exteriéru.

Aj veľkorysé okolie prechádza postupným obnovovaním. Obrovská plocha (9000 štvorcových metrov) s prvkami permakultúry prvýkrát rozkvitla minulý rok. Plány na revitalizáciu zeleného okolia pokračujú aj v tomto roku.
Modernizáciu hlavnej stavby ukončili pred dvoma rokmi, kedy galériu otvorili aj verejnosti. Mesto zaplatilo za práce takmer štrnásť miliónov eur.
V ostravskej mestskej galérii sa okrem stálych expozícií a aktuálnych výstav konajú rôzne workshopy, prezentácie či diskusie. Nachádza sa tu aj knižnica.
V Česku Plato, na Slovensku SNG a Mlynica
Galéria moderného umenia Plato je prvá budova nielen v Česku, ale aj na Slovensku, ktorá sa dostala do užšieho výberu prestížnej architektonickej súťaže. Pomenovaná je po svetoznámom architektovi Miese van der Rohem, ktorého výnimočnú stavbu, vilu Tugendhat môžu záujemcovia navštíviť v Brne. Víťazov vyhlasujú každé dva roky.
V tomto ročníku bolo nominovaných 362 prác z 38 európskych krajín. Zo slovenských stavieb sa medzi 40 najúspešnejších dostala prestavba budovy Slovenskej národnej galérie v Bratislave. V minulých ročníkoch zaujala porotu aj Mlynica, čo je industriálny priestor v Bratislave, avšak ani tá sa do finálovej päťky nedostala.
Výsledky aktuálneho ročníka sú známe už od konca apríla, ale víťaz si cenu oficiálne prebral 14. mája. Zvíťazil študijný pavilón v areáli Technickej univerzity v nemeckom Braunschweigu. Stavbu navrhli architekti Gustav Düsing a Max Hacke.