Európa dostane ďalšiu výnimočnú stavbu. A pritom v predvojnových rokoch to bol sklad, do ktorého sa zmestilo až 15-tisíc ton obilia.
Obrovské silo v nórskom prístavnom meste Kristiansand postavil v roku 1935 miestny architekt Arne Korsmo. Až do roku 2008, keď stavbu zatvorili, sa využívala na svoj pôvodný účel.
Niekoľko rokov bol priestor opustený a nehostinný. Až kým nevznikol projekt, ktorý ho postupne zmenil na múzeum s najväčšou zbierkou severského moderného umenia. Aj názov dostalo symbolický – Kunstsilo (kunst – umenie, silo – silo, pozn. red.).

Ambíciou tvorcov bolo, aby sa stavba stala významným kultúrnym hráčom, a to nielen v samotnom Nórsku.
Veľkú zásluhu na premene nevyužívaného skladového priestoru má nórsky miliardár a zberateľ umenia Nicolai Tangen, ktorý sa na juhu Nórska narodil a vyrastal.
„Bol by som rád, keby sa Kunstsilo stalo malým dráždivým komárom. Boli by tu tie najlepšie výstavy umenia a ľudia v Oslo by sa len pýtali: Páni, čo sa deje v tom malom meste?“ povedal donor pre Bloomberg, narážajúc na to, že Kristiansand je len piate najväčšie mesto v Nórsku.
Tangen, šéf najväčšieho investičného fondu na svete - Nórskeho investičného fondu, podporil výstavbu aj finančne a pri príležitosti otvorenia múzea mu prostredníctvom svojej nadácie daroval aj viac ako päťtisíc umeleckých diel v hodnote vyše 46 miliónov eur.

A nejde len o dočasný dar, jeho zbierka moderného umenia zostane v Kristiansande navždy.
Okrem stálych umeleckých zbierok bude nové múzeum poskytovať priestor pre interaktívne digitálne umenie a medzinárodné výstavy. Bude slúžiť aj na prednášky, koncerty, workshopy a rôzne iné podujatia.
Renovácia obrovskej stavby
Až 25 galérií rozmiestnených na troch poschodiach ponúka záujemcom o umenie 3300 štvorcových metrov výstavnej plochy. Samotné múzeum má rozlohu 9000 štvorcových metrov.
Za projekt renovácie Kunstsila boli zodpovedné španielsko-nórske spoločnosti Mestres Wåge Arquitectes a MX_SI Architectural Studio. Štúdiá ponechali funkcionalistickú fasádu stavby, ale zjemnili ju krémovými odtieňmi, čím ešte viac zvýraznili najtypickejšiu črtu stavby – železobetónové okrúhle veže – silá.
Betónových stĺpov bolo pôvodne tridsať a architekti ich počet aj zachovali. Avšak sčasti ich zrezali a prepracovali tak, aby návštevníci stojaci vnútri múzea mohli vidieť až do oblohy. Veže zároveň poskytujú nádherný 360-stupňový výhľad do okolia.
Náklady na prestavbu vyšli na 60 miliónov eur, pričom viac ako 18 miliónov eur poskytol nórsky miliardár Tangen.
Pri takejto veľkej investícii sa natíska aj otázka, kto takúto veľkolepú stavbu navštívi. Kristiansand má menej 100-tisíc obyvateľov a od hlavného mesta Nórska, Osla, je vzdialený okolo 300 kilometrov.

Investori múzea sa však spoliehajú na to, že atraktivita stavby a originálne výstavy pritiahnu pozornosť milovníkov umenia z celého sveta. V súčasnosti ročne navštívi túto oblasť viac ako milión návštevníkov.
Prvotný záujem potvrdzuje aj to, že lístky na otvorenie veľkolepej stavby sú už podľa oznamu na webovej stránke vypredané. To je naplánované na 11. mája.
Záujemcovia si však môžu skvosty moderného severského umenia užiť už na druhý deň. Najdrahšia vstupenka pre jednu osobu stojí 16 eur, návštevníci do 18 rokov majú vstup voľný.
Renovácia obrovského sila v nórskom Kristiansande nie je jediným príkladom pompéznej zmeny skladových priestorov na múzeum. Pred siedmimi rokmi otvorili podobné múzeum v juhoafrickom Kapskom Meste - Zeitz Museum of Contemporary Art Africa (MOCAA).

Aj múzeum, ktoré vystavuje najväčšiu zbierku moderného umenia afrických krajín, vzniklo z obrovského sila, ktoré postavili ešte v roku 1920. Premenu 42 vertikálnych betónových stĺpov na priestor pre moderné umenie navrhol britský architekt Thomas Heatherwick. Múzeum otvorili v roku 2017.