Otvoríte dvere a ocitnete sa v uzavretej chodbe so schodiskom a samými dverami. Rozmýšľate, ako si nepomýliť kuchyňu s obývačkou a tipujete, ktoré z dvoch dverí vedľa seba vedú do kúpeľne a nie do komory. Všetky miestnosti sú samostatné a uzavreté.
Takto typizovane vyzeral pôdorys domu, ktorý všetci poznáme ako kocku. Naprieč Slovenskom sa nachádza možno aj v každej dedine. V sedemdesiatych rokoch to bola móda.
Dnes je zase módne zmeniť interiér tak, aby vyhovoval súčasným potrebám moderných rodín. Presne pred touto dilemou stáli skúsení architekti Jana Benková a Juraj Benko, keď ich oslovili majitelia "kocky" v Šali.

Cieľom renovácie nebolo za každú cenu zmeniť vizuál domu. Architekti hľadali možnosti, ako pretvoriť pôvodnú architektúru tak, aby zohľadnila nároky súčasnej päťčlennej rodiny.
"V našom striedmom uvažovaní dostali prednosť idey, ako zachovať, použiť, opraviť, upraviť - všetko, čo sa dá s minimálnym úsilím," vysvetľuje Jana Benková.
"Dokonca sme túto šancu vnímali ako príležitosť spojiť dobovú estetiku typovej kocky a skĺbiť ju so súčasnými nárokmi na bývanie."
Nebúrať, skôr zachovať, je filozofia, ktorá by podľa Benkovej mala byť v dnešnej dobe nevyhnutná. V rodinnom dome na juhu Slovenska preto zostali pôvodné nosné steny, schodisko a masívne terazzo.
Zachovali aj väčšiu časť dispozície, s výnimkou vyvýšeného prízemia. Práve na tomto podlaží sa odohrala najväčšia zmena.
Prístavba nebola v pláne
Keď architekti dostali ponuku na renováciu typizovanej kocky, snažili sa najskôr fungovať v pôvodných rozmeroch, teda bez prístavby ďalšej časti. Lenže priestor bol tesnejší a po viacerých debatách prišli domáci s myšlienkou extra priestoru.
Návrhom prístavby mali architekti pri návrhu nového rozmiestnenia izieb voľnejšiu ruku. Zrazu sa uzavreté priestory otvorili, prevzdušnili a na prízemí vznikol veľkorysý priestor pre obývačku a jedáleň.
Prístavba sa tak stala najradikálnejším a najviditeľnejším zásahom do celej renovácie.
Aj konštrukcia môže byť pekná
Majitelia domu sa museli s tak veľkou zmenou, ako je pristavenie časti domu najskôr stotožniť. Znamenalo to vybúranie časti obvodovej steny smerom do záhrady, čo do nej prinieslo množstvo stavebného odpadu.
Tým, že sa prízemie nachádza mierne nad úrovňou terénu, nový pristavený priestor bol logicky v nižšej úrovni. V interiéri úrovňový rozdiel architekti preklenuli schodmi.
Novú časť konštrukčne vystužujú oceľové nosníky. Tvoria zároveň hranicu medzi pôvodnou časťou domu a novou prístavbou.
"Majú síce podpornú a statickú funkciu, čo nevylučuje, že nemôžu byť aj krásne. Obzvlášť, ak sú priznané," usmieva sa Jana Benková.
Architektka priznáva, že výber farby bol s domácimi témou na dlhšie diskusie, pri ktorých sa neraz dobre zasmiali.
"Vybrať, aj keď z malého vzorkovníka, jeden odtieň, ktorý bude svietiť v interiéri, je pre klienta náročné. Ale mali sme šťastie, investor nám dôveroval," konštatuje odborníčka. Nakoniec tam červený tón veselo namaľovalo zopár priateľov domácich v rámci spoločných brigád.
V budúcnosti môže oceľová konštrukcia fungovať aj k posilneniu tela - ak na ňu domáci zavesia športové náradie.
Veľkorysá obývačka, úkryt pred svetom, aj dve terasy
Prízemie prešlo v rámci prestavby najväčšou premenou dispozície. Pôvodne tu bola oddelená kuchyňa a obývačka, z ktorej sa ani nevychádzalo do záhrady a nebolo tu ani väčšie okno.
Prístavbou získali majitelia veľkorysý spoločenský priestor s jedálenským sedením, otvorenú kuchyňu a hygienické zázemie. Na tomto prízemí sa nachádza aj spálňa rodičov.
Pripojením prístavby vznikol priestor pre dve terasy. Do tej veľkorysejšej sa vchádza z obývačky, druhá menšia, je "ukrytá" v závetrí medzi vstupom do domu a prečnievajúcou prístavbou.
Druhé podlažie sa menilo dispozične len minimálne. V novom poňatí je to raj pre deti. Nachádzajú sa tu tri detské izby a hygienické zázemie - samostatné WC a kúpeľňa.
Prekvapením v celom návrhu je využitie poschodia pod prízemím. Celé podlažie sa síce nachádza sčasti pod úrovňou zemského povrchu, avšak už aj v pôvodnom návrhu mali miestnosti menšie okná.
Vybúraním veľkého francúzskeho okna dostala miestnosť dimenziu druhej obývačky. Domáci ju príležitostne vnímajú aj ako priestor pre únik od všedných povinností. Privítali aj možnosť, že sa z tejto miestnosti dá vykročiť na vzduch do malého anglického dvorčeka.

Piecka, ktorá zohrieva rodinu
Pre komfortný rodinný život najmä v zime je dôležité aj vyriešenie tepelnej pohody.
"Z hľadiska energetických strát sa investovalo do kvalitných okien s dôrazom na akustiku. V tomto roku pribudne aj tepelná izolácia obvodových stien," vysvetľuje Benková.
Vykurovanie riadi plynový kondenzačný kotol, na ktorý sú napojené štandardné radiátory a podlahové kúrenie v časti prístavby.
O dome v Šali
Návrh nového riešenia: štúdio benkovabenko.sk
Autori: Jana Benková, Juraj Benko
Dom sa nachádza: v Šali
Zastavaná pôvodná plocha: 90, 5 m²
Zastavaná nová plocha: 148,50 m²
Úžitková plocha: 236 m²
Rok rekonštrukcie: 2022-2023
Na pôvodnej streche sú osadené solárne panely. Na šikmej časti strechy pribudne časom substrát s rozchodníkmi. Ten bude okrem estetickej funkcie aj mierne ochladzovať interiér počas horúcich letných dní.
Praktickým doplnkovým riešením na prechodné obdobia sa stala nová piecka na pomedzí pôvodného domu a novej obývačky. Slúži ako vyhrievacie teleso, aj ako stmeľovací prvok rodiny.
Jednoduchý interiér, z ktorého neviete spustiť oči
Dom v Šali stále prechádza renováciou. Zvonka ešte nie je dokončený, tento rok pribudne nielen zateplenie, majitelia budú postupne zveľaďovať terasy, aj záhradu.
Podobne je to aj s interiérom. Najviac práce, aj z pohľadu zariaďovania, sa udialo v spoločenskej zóne v kuchyni a obývačke.
Architekti udali tón a štýl celého interiéru zvolenými farbami, dezénom dreva a vyriešením podláh vrátane schodiska.
Interiér sa nenesie v honosnom duchu. Nenájdete tu na mieru zhotovené luxusné zariadenie či drahé solitéry. Napriek tomu ohúri. Vnímate hodnotu práce architektov, ktorí sa pohrali s priestorom tak, aby sa stal nielen funkčným, ale aj príjemným a sviežim útočiskom pre rodinu.
Táto renovácia je príkladom, že aj zo staršieho domu môže vzniknúť stavba, ktorá napĺňa potreby bežnej rodiny v akomkoľvek mieste na Slovensku. S výrazným vkladom architektov.
Aj preto ich počin ašpiruje na ocenenie Interiér roka. V susednom Česku.