SME

Nie som fanúšičkou muškátov, hovorí expertka, ktorá radí, ako si skrášliť balkóny zeleňou

Praktické rady odborníčky na zelené strechy.

Zelená strecha viditeľne ochladí stavbu, hovorí odborníčka Miriam Cánik.Zelená strecha viditeľne ochladí stavbu, hovorí odborníčka Miriam Cánik. (Zdroj: archív)

Špecialistka na udržateľnosť MIRIAM CÁNIK je presvedčená, že na Slovensku je veľmi nevyužitý potenciál pre zelené strechy. Svedčí o tom rast záujmu o študijný odbor, ale aj dopyt po týchto profesiách.

„Keď som začínala, počet študentov v odbore, ktorý sa týkal zelených stavieb a vegetácií, sme mohli zrátať na prstoch dvoch rúk. Dnes končia štúdium desiatky kolegov," hovorí odborníčka, ktorá pracuje pre developerskú spoločnosť Corwin.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Aj to je dôvod, prečo sme pre majiteľov bytov v našom bytovom komplexe vytvorili balkónový manuál. Chceli sme ich posmeliť, aby si vytvorili príjemný zelený priestor. Stále totiž vnímame, že veľa majiteľov bytov sa nesnaží zveľadiť si balkóny, pretože si myslia, že na malom priestore sa to neoplatí alebo sa im do toho jednoducho nechce. Je to škoda," myslí si Cánik.

SkryťZatvoriť reklamu

Keď som sa vás pýtala, prečo by som mala na streche pestovať rastliny, hovorili ste o niekoľkých benefitoch, ale za najdôležitejší ste označili ochladenie budovy. Viete ma presvedčiť príkladom z praxe?

Robili sme štúdiu, kde sme porovnávali strechu s fóliovou izoláciou na supermarkete so zelenou strechou v bytovom komplexe Guthaus.

Merania sme zámerne robili počas najhorúcejšej časti dňa v lete, keď bolo vyše tridsať stupňov. Chceli sme zistiť, aký efekt má vegetačná strecha pri vyrovnávaní sa s vysokými teplotami. V jednom momente mala strecha nákupného strediska viac ako 61 °C a zelená o 15 menej.

Rozdiel medzi teplotou zelenej strechy pod vysadenými stromami a fóliovou strechou neďalekej budovy bol až 38,6 °C. Veľmi teda závisí aj od výšky vegetácie.

SkryťZatvoriť reklamu

V okolí kríkov môže byť povrch až o 25 stupňov chladnejší ako tam, kde sú vysadené rozchodníky. Mimochodom, vegetácia večer aj oveľa rýchlejšie ochladne. Zatiaľ čo asfaltové parkovisko malo po západe slnka viac ako 32 °C, zelená plocha o desať stupňov menej.

Z toho vyplýva, že intenzívna pochôdzková strecha môže mať ešte väčší vplyv na ochladenie budovy a zmierňovanie tepelných ostrovov. Pôsobí ako záhrada a užívateľovi poskytuje aj ďalšiu pridanú hodnotu – môže sa posadiť na lavičku, poprechádzať a podobne.

Ako je to v prípade extenzívnej nepochôdzkovej streche?

Áno, aj extenzívna strecha už dokáže ochladiť budovu.

Rozdielna je aj skladba rastlinstva, keďže pri intenzívnej pracujete s väčšou vrstvou substrátu – viete tu vysadiť aj stromy či kry. Narábate aj so širšou paletou rastlín.

SkryťZatvoriť reklamu

Na extenzívnu strechu napríklad naopak, nemôžete vysadiť vyššie kry, pretože má tenšiu vrstvu substrátu, pre ktorý sú vhodné iba rastliny s plytším koreňovým systémom.

Súvisiaci článok Architekti záhrad radia: Nenoste si travertín cez polovicu sveta a nezabúdajte na veľké stromy Čítajte 

Ľudia často zabúdajú na to, že zelená strecha má aj estetické hľadisko, predsa len je to záhrada, aj keď na streche.

Moji rodičia si takto urobili na garáži zelenú strechu a keďže je viditeľná z ulice, obdivujú ju aj okoloidúci a môžu sa tým inšpirovať.

Je veľký rozdiel medzi extenzívnou a intenzívnou pochôdzkovou strechou, čo sa týka hmotnosti? Dá sa zelená strecha aplikovať aj na existujúce budovy?

Zelená strecha môže byť na streche, ktorá má sklon maximálne 45°. Platí, že pri intenzívnych pochôdzkových strechách je zaťaženie na existujúcu stavbu vyššie. V závislosti od použitých rastlín, je to do 400 kilogramov na štvorcový meter. Už aj preto, že sa používa hrubšia vrstva substrátu.

SkryťZatvoriť reklamu

Pri extenzívnych strechách sú vrstvy substrátu menšie, majú tak do 15 centimetrov, preto tak nezaťažia stavbu, ich hmotnosť na štvorcový meter je približne o polovicu nižšia v porovnaní s intenzívnymi strechami.

Treba si však uvedomiť, že ak začne pršať a navlhne substrát, hmotnosť sa znásobí, obzvlášť ak voda neodtečie okamžite, ale zostane na streche. Ak niekto uvažuje o zelenej streche, je veľmi dôležité, aby najskôr počkal na odborný posudok statika.

Pri výstavbe novej budovy je to jednoduchšie, tam sa s ňou ráta už pri návrhoch.

Ako treba pripraviť strechu na zelenú záhradu?

Najzákladnejšou a najdôležitejšou vrstvou je kvalitná hydroizolácia, ktorá sa nemôže pri pokládke poškodiť, aby nepretekala. Potom nasledujú drenáž, substrát a vhodne zvolené rastliny.

SkryťZatvoriť reklamu

Určite odporúčam pridať aj nopovú fóliu, ktorá pekne zadrží vodu pri daždi. Voda sa zachytí v kalíškoch a neodtečie preč. Zároveň ak spadne väčšie množstvo zrážok, nárazová voda nepoškodí strechu. Aj substrát a rastliny môžu prijímať vodu dlhodobejšie.

Minulý rok ste rozhodovali o najkrajších zelených strechách. To znamená, že ste ich videli niekoľko. Čo bolo pre vás najzaujímavejšie, čo ste si všímali?

Zelené strechy sme posudzovali z viacerých hľadísk, najviac nás zaujímalo technické vyhotovenie. Od toho sa odvíja, ako bude v budúcnosti strecha fungovať. Takisto nás zaujímala skladba rastlinstva, či bola pre danú strechu zvolená správne.

Prečo je dôležitá rozmanitosť rastlín?

Podstatné je najmä to, aby sa zvolili rôzne druhy rastlín, ktoré zároveň podporujú rozmanitosť živočíchov, v tomto prípade hmyzu.

SkryťZatvoriť reklamu

Vždy je lepšie, keď je na streche vysadených viac druhov rastlín. Ale všímali sme si aj technické vyhotovenie zelenej strechy.

Čo to presne znamená?

Pozerali sme sa napríklad, či sú správne urobené vrstvy strechy, či statik urobil svoju prácu dobre, teda či budova je schopná udržať zelenú strechu.

Aj stav rastlinstva indikuje, či je strecha dobre navrhnutá. Napríklad asymetrické vysychanie môže znamenať, že podklad strechy nebol správne umiestnený alebo je príliš plytký. V krajných prípadoch môže celú zeleň doslova odviať. Treba preto pozorne sledovať, ako sa rastlinstvu darí a či je schopné na danej streche prežiť.

Je totiž rozdiel, či ide o extenzívnu, nepochôdzkovú strechu a intenzívnu, po ktorej môžete chodiť, dá sa tam oddychovať a podobne.

SkryťZatvoriť reklamu

Čo vie odborník vyčítať pri pohľade na zelenú strechu?

Veľmi zaujímavé je, že na každej streche vidíte, či sa jej darí, alebo neprosperuje a trápi sa.

Vidíte to podľa rastlín?

Trebárs, ale v čase, keď sme navštevovali zelené strechy, bola prvá polovica leta. Nie všetky rastlinky boli v plnej sile, niektoré ešte len začínali rásť.

Všímali sme si napríklad, či je dodaná správna hrúbka substrátu, to ako sa strecha zavlažuje. Ak sa zelená strecha prelieva, vidíte miesta, kde voda stojí a neodteká. To nemá dobrý vplyv na rastliny, pretože im zvyčajne začne odhnívať koreňový systém.

Videli sme aj strechy, kde len pred naším príchodom narýchlo vypleli burinu. Rýchlo sme zistili, že sa o strechu starajú veľmi málo, boli tam mnohé suché miesta s prázdnymi plochami. Rastliny vysychali.

SkryťZatvoriť reklamu

Ako by sa mala vyberať vegetácia na zelenú strechu, je to podobné ako pri výbere typu záhrady?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom SME4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 422
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 940
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 439
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 351
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 071
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 3 978
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie