Inšpirácií na tému, ako zariadiť byt na malej ploche, nikdy nie je dosť. Majiteľom menších bytov ponúkame nápad pražských architektov, ktorí ponechali veľkorysý priestor pre kuchyňu, ale spálňu, obývačku a šatník zjednotili na jedno spoločné miesto.
To všetko vrátane samostatnej kúpeľne a toalety sa zmestilo na plochu necelých 50 štvorcových metrov.
Ako to dokázali? Pomohli si vytvorením vyvýšeného pódia, vďaka čomu získali ako bonus aj krásny výhľad do dvora.
„Rekonštrukcia bytu na Žižkove v Prahe bola pre nás srdcová záležitosť,“ hovorí jeden z architektov nového návrhu David Neuhäusl.
Je to totiž byt kamaráta, zakladateľa štúdia, ktoré v Česku kultivuje verejný priestor, vytvára predovšetkým miesta pre mladých - obľúbené skateparky.
Architekti chceli preto vytvoriť osobitý, ale príjemne svetlý priestor.
Pôvodný stav pred rekonštrukciou bol od tejto predstavy na míle vzdialený.
Byt nebol veľmi lákavý z dvoch dôvodov - nachádzal sa na prízemí a pre neveľkú plochu pôsobil tmavo a stiesnene.
Pred architektmi stála rovnaká výzva ako pri iných podobných bytoch - prevzdušniť priestor, čo najviac ho otvoriť a pustiť dnu maximum prirodzeného svetla.
Experti zo štúdia Neuhäusl Hunal si museli poradiť aj s tým, ako zmestiť na malú plochu pohodlnú posteľ, priestranný šatník, jedáleň i spoločenskú zónu.
Steny dáme preč
V štúdiu podvedome cítili, že to, čo priestor stiesňuje, sú priečky. Jedna oddeľovala kuchyňu od jedálne a pracovne, za ďalšou sa nachádzala samostatná spálňa.
Akonáhle sa priečky zbúrali, vznikol monopriestor, do ktorého začalo prúdiť svetlo. Na umiestnenie viacerých miestností však iba tento zásah nestačil.
Architekti preto vymysleli, že jednu časť vyhradia pre komfortnú kuchyňu a v druhej časti vytvoria vyvýšené multifunkčné pódium. Bez toho, že by tieto dve zóny oddeľovali priečky.

Multifunkčné pódium v tomto prípade znamená, že je v ňom umiestnené pohodlné lôžko a množstvo úložného priestoru. Môže slúžiť aj ako priestor na posedenia, v závislosti od potrieb majiteľa.
Vyvýšeným pódiom architekti docielili ešte jeden príjemný detail - tým, že sa nachádza o úroveň vyššie, ako je bežná podlaha, je z neho príjemný pohľad na zeleň vo dvore.
Nežná kombinácia ružovej a svetlej brezy
Ak sa byt rekonštruuje komplexne, veľkou výhodou je, že všetky úpravy sa plánujú naraz. Znamená to, že sa na byt pozerá ako na celok a všetky zmeny môžu mať v priestore harmonický efekt.
Podobne to bolo aj v prípade bytu s pódiom.
O byte s pódium
- Návrh nového riešenia: štúdio Neuhäusl Hunal
- Autori: David Neuhäusl, Matěj Hunal
- Byt sa nachádza: pražská štvrť Žižkov
- Úžitková plocha bytu: 44,5 m²
- Rok rekonštrukcie: 2022
Z celého priestoru vyžaruje príjemná a nežná atmosféra. Zásluhu na tom má predovšetkým kuchynský blok, ktorý je odetý v netradičnej jemnej ružovej farbe. V rovnakom odtieni riešili architekti všetky miestnosti, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou - teda aj kúpeľňu a toaletu.
Naopak, suché časti v byte - predovšetkým priestor s vyvýšeným pódiom a šatníkovými skriňami, sú vyhotovené z brezovej preglejky, parkety sú dubové.
Odtieň ružovej so svetlou brezou nepôsobia výrazne, ale vzájomne ladia a priestor opticky presvetľujú. K jemnejšiemu vyzneniu kombinácií materiálov aj farieb prispievajú aj kruhové svietidlá a zrkadlá.
Architekti mali pôvodne vymyslieť byt, ktorý by bol priestranný. Vďaka pódiu však vznikol osobitý priestor, ktorý vystihuje filozofiu práce majiteľa - vdýchnuť existujúcemu priestoru nový život.