Prať oblečenie po každom nosení nie je potrebné. Do práčky by ste ho mali dať len vtedy, ak je naozaj špinavé. Dokonca ani vtedy ho nemusíte vyprať celé, stačí očistiť iba tú časť, ktorá je zašpinená.
Ako príklad nech poslúžia populárne džínsy. Aj tie sa dajú vyčistiť bez prania. Stačí ich zabaliť do vrecka a na nejaký čas strčiť do mrazničky alebo vystaviť na slnko.
Viete si predstaviť, že by ste na základe týchto odporúčaní svoje rifle vyprali tak raz za pol roka, sveter možno raz za dva mesiace? Nehovoriac o spodnej bielizni. Niektorí si myslia, že aj pre ňu platí, že sa nemusí nevyhnutne prať po každom nosení.
Presne takto si totiž starostlivosť o čistotu oblečenia predstavujú tí, ktorí sa stotožňujú s hnutím no-wash alebo low-wash, teda prať menej. V zahraničí ich počty stále rastú.

Motivácií, ktoré ich vedú k tomuto správaniu, je pritom niekoľko.
Jednou z nich je ekologickejšie správanie sa a šetrnosť voči prírode. Pracie prostriedky s vysokým obsahom uhlíka majú negatívny vplyv na životné prostredie. Podobne ako množstvo vody, ktoré práčka spotrebuje.
No-wash alebo low-wash štýl sú dobrými spôsobmi, ako ušetriť peniaze a čas. Tým, že sa zníži frekvencia prania. Prípadne, že sa niektoré veci prestanú prať úplne.
Rifle neperie ani šéf Levi´s
Napríklad už spomínané rifle. TikTok ponúka množstvo videí na tému, ako ich vyčistiť bez prania v práčke. Väčšina poradcov ich zbalí do vrecka a na niekoľko hodín ich vloží do mrazničky. Alebo ich len tak vyvetrá na čerstvom vzduchu.
K nepraniu riflí vyzýva dokonca aj samotný šéf spoločnosti Levi´s Chip Bergh. Ešte pred desiatimi rokmi vyhlásil, že svoje rifle nepral už rok, pretože častým praním sa ničí látka, farba a tvar nohavíc.
Preto vyzval zákazníkov, aby urobili to isté - neprali.
O niekoľko rokov toto tvrdenie poopravil. „Nikdy som nepovedal, aby ľudia svoje rifle neprali. Len som im odporučil, aby ich prali len vtedy, keď sú špinavé,“ korigoval pre CNBC.
Šéf Levi´s stále neperie rifle v práčke, malé škvrny čistí lokálne, a keď sú nohavice naozaj špinavé, umyje ich v sprchovacom kúte.
Podľa Bergha časté pranie nielen ovplyvňuje vzhľad odevu, ale pranie džínsov je aj hlavnou súčasťou uhlíkovej stopy v segmente módy a oblečenia. Tvrdí, že džínsový priemysel spotrebuje pri výrobe veľa vody.
Veľkú úlohu zohráva aj to, ako často spotrebitelia perú.
Máte mnoho povinností, pranie nie je prvoradé
V roku 2019 zaplnila stránky novín aj známa britská návrhárka Stella McCartneyová, ktorá prekvapila verejnosť svojím vyhlásením, že „v živote platí zásada: pokiaľ niečo nevyhnutne nepotrebujete vyprať alebo umyť, nerobte to.“
Módna návrhárka a dcéra slávneho chrobáka Paula McCartneyho, ktorá si zakladá na udržateľnosti a nabáda k vyššej ekologickosti, hovorí, že by podprsenku nemenila už po jednom dni používania a veci nehádže do koša na špinavú bielizeň len preto, že už boli nosené.
„Veľmi dbám na hygienu, ale naozaj nie som fanúšikom prania,“ hovorí Stella McCartneyová.
Bryan Szabo je niečo ako Marie Kondo. Kým ona domácnosť upratuje, Szabo učí, ako a prečo sa lepšie žije bez vypratých riflí.
Jedným z dôvodov, prečo je zástancom menej častého prania, je udržateľnosť. Ďalším je šetrenie času. „Mám aj iné povinnosti, ktoré potrebujem počas dňa vybaviť, napríklad vyvenčiť psa,“ hovorí.
Szabo organizuje súťaž Indigo Invitation, ktorá posudzuje, ako vyzerajú rok neprané džínsy. Minulý rok sa konal už jej štvrtý ročník.
„Deväť z desiatich účastníkov súťaže odkladá pranie riflí, kým si ich neoblečie tak 150 až 200-krát,“ hovorí Szabo. Propagátor low-wash prístupu však dodáva, že k niektorým z týchto nohavíc by sa nechcel priblížiť, pretože by pravdepodobne zapáchali.
Medzi súťažiacimi sú aj stúpenci filozofie „nikdy neprať“.
„Namiesto toho, aby ste okamžite dali džínsy do práčky, môžete ich nechať vyvetrať na balkóne alebo položiť na slnko,“ radí Szabo.
Práčku však používa. „Len čo moja žena zacíti zápach džínsov, povie mi to a okamžite idú do práčovne,“ priznáva Szabo pre BBC Culture.
Nájsť vyváženosť
„Jednu z najhorších vecí, ktoré môžete s odevom urobiť, pokiaľ ide o jeho trvanlivosť, je vyprať ho,“ myslí si aj Mark Sumner, lektor udržateľnej módy na univerzite v britskom meste Leeds.
Aj vysokoškolský profesor je presvedčený, že zníženie frekvencie prania je ohľaduplnejšie voči prírode. Avšak nie je zástancom úplného neprania.
Zároveň nechce, aby si ľudia mysleli, že nemôžu prať, pretože tým ničia prírodu a apeluje na dôležitosť hygieny. Tvrdí, že je ideálne nájsť rovnováhu a nehodiť oblečenie do koša na bielizeň po každom nosení.
„Ak vaše oblečenie ešte nesmrdí, neperte ho,“ radí Sumner.
Ak sa rozhodnete, že predsa len už potrebuje služby práčky, skúste znížiť teplotu vody alebo vybrať krátky program bez použitia pracieho prostriedku.