V areáli Slovenskej akadémie vied (SAV) na bratislavskej Patrónke pracuje v súčasnosti približne 1700 ľudí. Spolu s ďalšími stovkami, ktorí sú rozhodení rôzne po hlavnom meste, už roky snívajú o nových priestoroch a prostredí. Ambície predstaviteľov slovenskej vedy boli jasne definované.
"Areál Slovenskej akadémie vied chceme viac otvoriť verejnosti a aj týmto spôsobom propagovať vedu. Priestor by mal dosahovať podobnú kvalitu ako vedecké kampusy v rozvinutých krajinách alebo areály v popredných technologických firmách," hovoril o očakávaniach predseda SAV Pavol Šajgalík pri vyhlásení architektonickej súťaže.
Od účastníkov očakával víziu, ako postupne pretvoriť priestor na moderné a komfortné miesto pre prácu vedcov a zároveň sprístupniť lokalitu verejnosti v podobe oddychu na čerstvom vzduchu a príležitosti spoznať vedu zblízka.
V urbanistickej súťaži zvíťazil ateliér Gro architekti, ktorý v spoločnom návrhu s britským štúdiom Studio Egret West najlepšie premietli predstavy SAV do celkovej vízie zmeny.
Víťazná štúdia plánuje zmeniť areál v dvoch rovinách. Prvou je park a okolitá zeleň, druhou je premena súčasných a výstavba nových budov pre vedcov.

Uprostred lesa
"V úvahách sme od začiatku smerovali k tomu, aby sme vytvorili verejný park, ktorý by na rozdiel od tohto dnešného poskytoval viac priestoru pre relax," vysvetlil zámer Juraj Palovič z Gro architekti.
Aj to je dôvod, prečo presmerovali automobily na okraj areálu a uprednostnili priestor pre peších.
„V novom verejnom parku vznikol okruh pre peších v tvare špirálovitého vlákna, ktoré pripomína aj DNA. Tento koncept je výraznou súčasťou novej identity celého areálu SAV a zároveň silným symbolom otvorenia sa verejnosti,” vysvetľuje spoluautor víťazného návrhu Juraj Palovič.
Zmeny si návštevníci všimnú už pri príchode, hlavný vchod bude mať podobu reprezentačného vstupu.