SME

Viete si vybrať vhodný vykurovací systém do domu? Ideálne je zdroje tepla kombinovať

Experti porovnávajú výhody a nevýhody.

Fotovoltaika môže výrazne pomôcť pri šetrení.Fotovoltaika môže výrazne pomôcť pri šetrení. (Zdroj: FOTO - ADOBE STOCK)

Článok pôvodne vyšiel v Hospodářských novinách.

Každý chce mať doma teplo bez závratných účtov za elektrinu. Namiesto tradičných zdrojov vykurovania dnes preto majitelia nehnuteľností často volia úsporné a ekologické alternatívy.

SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kúrenie tepelným čerpadlom, bioodpadom alebo pomocou slnka sa však oplatí len tým, ktorí správne vyhodnotia ich výhody a obmedzenia.

Klasické vykurovanie plynovým alebo elektrickým kotlom, prípadne spaľovaním tuhých palív, boli dlhý čas najľahšími a zároveň najvýhodnejšími riešeniami, ako zaistiť v domácnosti teplo.

SkryťZatvoriť reklamu

To už pri vysokých cenách energií a s rastúcimi nárokmi na udržateľnosť prestáva platiť.

Po vykurovacích systémoch, ktoré čerpajú energiu z obnoviteľných zdrojov, sa tak obzerajú nielen tí, ktorí zvažujú stavbu nového domu, ale aj majitelia nehnuteľností, ktorým sa vykurovanie štandardnými zdrojmi stále menej vypláca.

Na trhu sa zároveň objavujú energeticky úsporné riešenia, ktoré dokážu klasické kúrenie buď nahradiť, alebo aspoň čiastočne doplniť, a tým odľahčiť celkovú finančnú záťaž za vykurovanie. Sú šetrnejšie k životnému prostrediu, takže do budúcna budú lepšie zodpovedať sprísňujúcim sa ekologickým pravidlám.

Žiadne z nich ale nie je úplne ideálne, a preto je dôležité poznať ich limity a dobre si ich inštaláciu rozmyslieť.

Prvou prekážkou býva spravidla vysoká obstarávacia cena, ktorá sa pri niektorých tepelných zdrojoch rýchlo vráti na úsporách, pri iných môže byť návratnosť investície sporná, a to aj s využitím štátnych dotácií, ktoré sa vzťahujú na väčšinu alternatívnych zdrojov tepla.

SkryťZatvoriť reklamu
Súvisiaci článok Zvládli úradnícku tortúru a za peniaze z plánu obnovy majú nové okná aj vykurovanie Čítajte 

Otázkou môže byť aj životnosť zariadenia, priestor, ktorý potrebuje na svoju prevádzku, časové a finančné náklady na údržbu alebo účinnosť v menej priaznivých podmienkach.

Fotovoltika: oplatí sa pri celoročnom užívaní

Pokiaľ v dome kúrite elektricky, ponúka sa možnosť využívať energiu zo slnka pomocou fotovoltiky.

Solárne panely umožňujú domácnostiam dosiahnuť určitú mieru energetickej sebestačnosti a znižovať prevádzkové náklady predovšetkým na chod domácich spotrebičov, ale môžu byť aj dobrým pomocníkom pri vykurovaní.

Fotovoltika sama osebe nevykuruje. Slúži na výrobu elektriny a je pritom závislá od slnečnej aktivity. Takže najviac energie vyrába v čase, keď je vykurovanie domácností najmenej potrebné. Mohlo by sa teda zdať, že na kúrenie sa príliš nehodí.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak je však systém múdro prepojený s tepelným čerpadlom, môže pokryť spotrebu vykurovania v jarnom a jesennom období a v lete zlepšiť komfort domácnosti chladením. V priebehu letných mesiacov tak vďaka najvyššej účinnosti fotovoltiky môže fungovať chladenie domu zadarmo.

"Takáto kombinácia solárnej elektrárne s tepelným čerpadlom je ideálnym a plnohodnotným riešením pre energetické a tepelné hospodárenie po väčšinu roka. Pretože teplá voda na umývanie alebo voda na vykurovanie či chladenie bude čisto z vašej vlastnej výroby alebo len s veľmi nízkymi prevádzkovými nákladmi,“ potvrdzuje vedúci fotovoltických inštaláciou spoločnosti Woltair Lukáš Papež.

Týmto prepojením sa dá podľa jeho skúseností ušetriť ročne za energie aj štyritisíc eur.

SkryťZatvoriť reklamu

Výhodou solárnych panelov je fakt, že sa dajú nainštalovať na takmer všetky typy striech. Jedinou podmienkou je dostatočná pevnosť krovov, ktoré musia panely uniesť. Jeden solárny panel váži približne 25 kg, čo je pre bežnú strechu v dobrej kondícii prijateľná záťaž.

Dnes už nie je problém inštalovať fotovoltické elektrárne ani v chránených krajinných oblastiach.

K nevýhodám fotovoltiky patrí najmä vysoká vstupná investícia, závislosť od slnka a klesajúca účinnosť panelov s časom.

„Čo však výhodnosť týchto riešení naozaj znižuje, je neodborná či nedbalá montáž, zle navrhnuté rozloženie panelov alebo nerešpektovanie výrobnej krivky,“ dodáva špecialista riadenia produktov energetickej spoločnosti ČEZ Pavel Fajx.

Naráža pritom na to, že v posledných pár rokoch začalo na trhu s fotovoltickými elektrárňami pôsobiť množstvo firiem bez odborných skúseností a dostatočného zázemia.

SkryťZatvoriť reklamu

„Bohužiaľ, aktuálne už vidíme prvé spoločnosti, ktoré majú problémy s realizáciou. Inštalujú po dlhých lehotách, realizujú len čiastočne alebo nainštalujú technológiu a zákazník má problém získať revíziu,“ varuje Fajx pred situáciami, keď môžu ľudia oľutovať nesprávnu voľbu dodávateľa.

Tepelné čerpadlo: najlacnejšia prevádzka

Prevádzkovo najlacnejším zdrojom vykurovania domov sú tepelné čerpadlá. Tie odoberajú teplo zo zeme, z vody alebo zo vzduchu a rozvádzajú ho do vykurovacieho systému.

„V porovnaní s elektro kotlom ponúka úsporu až 60 percent energie,“ tvrdí Fajx.

Tvrdí, že najväčšie úspory sa dajú dosiahnuť pri vyššie spomínanej kombinácii čerpadla s fotovoltikou, ktorá zaistí energiu potrebnú na prevádzku čerpadla.

Moderné tepelné čerpadlá je možné využiť aj na chladenie, ktoré je s rastúcimi teplotami v lete stále potrebnejšie.

SkryťZatvoriť reklamu

Navyše, sú vyhľadávaným riešením ako ekologický spôsob vykurovania, ktorý neprodukuje žiadne emisie.

„Kvalitné tepelné čerpadlá disponujú inteligentnou reguláciou, ktorá umožňuje okrem chladenia v letných mesiacoch aj pracovať s predpoveďou počasia a zaistiť bezchybný chod vďaka automatickej diaľkovej diagnostike,“ predstavuje prednosti tohto typu vykurovania Martin Kopáček, špecialista spoločnosti AC Heating.

Aj pri tepelných čerpadlách je najväčšou nevýhodou vysoká obstarávacia cena, a to predovšetkým pri variante zem/voda, ktorá vyžaduje realizáciu hlbinného vrtu.

„Pri starších domoch je tiež potrebné zvážiť úpravu vykurovacej sústavy. Tepelné čerpadlo je totiž najefektívnejšie pri nižšej teplote výstupnej vody. To je ideálne na podlahové vykurovanie, ale príliš sa nehodí pre radiátory, pri ktorých potrebujeme dosiahnuť vysokú teplotu,“ vysvetľuje Fajx.

SkryťZatvoriť reklamu
Súvisiaci článok Zmena pri rozrátavaní nákladov na teplo: Platiť budú aj majitelia nevykurovaných bytov Čítajte 

Keď má jeden malý radiátor vykurovať celú miestnosť, musí sa rozohriať na vyššiu teplotu. To v prípade tepelného čerpadla nie je veľmi efektívne. Pre domy s radiátormi preto môže byť riešením zvýšiť výhrevnú plochu, buď pridaním ďalších radiátorov, alebo zmenou typu radiátora z dvojradového na trojradový.

Pri menej kvalitných inštaláciách hrozí hlučnejšia prevádzka alebo nepríjemné vibrácie.

Tepelné čerpadlá sa hodia pre rodinné domy, ktoré majú vykurovaciu sústavu s nižšou teplotou vody. Výber najvhodnejšieho typu závisí predovšetkým od umiestnenia objektu a od dispozícií pozemku.

Čerpadlá, ktoré odoberajú teplo priamo zo vzduchu, sú menej náročné na priestor a inštaláciu, ale majú nižší výkon a životnosť. Tie, ktoré si teplo berú priamo zo zeme – či už prostredníctvom hlbinného vrtu alebo zemného kolektora – sú výkonnejšie, ale drahšie.

SkryťZatvoriť reklamu

„V tuzemských podmienkach väčšinou postačia čerpadlá vzduch/voda. Vo vyššie položených oblastiach s tuhými zimami už však ich účinnosť nemusí byť dostatočná,“ upozorňuje Fajx.

Slnečné kolektory: pomoc do pasívneho bývania

S teplom zo slnka vedia najlepšie pracovať kvapalinové alebo teplovzdušné kolektory. Tie pohlcujú priame slnečné lúče alebo difúzne žiarenie a koncentrujú ho do ohniska, kde v špeciálnom potrubí preteká kvapalina alebo vzduch, ktorý je potom vháňaný do vykurovacieho systému.

Solárne kolektory majú rovnaký problém ako fotovoltika: najvýkonnejšie sú v lete. Preto sa nedá očakávať, že si pomocou solárnych kolektorov celoročne vykúrite dom.

Vyplatia sa na ohrievanie teplej vody a prípadne na prikurovanie. Často sa používajú na ohrievanie vody v bazéne. Ak potrubím slnečných kolektorov preteká priamo bazénová voda, treba ho na zimu vypúšťať, aby ho po zamrznutí voda neroztrhla.

SkryťZatvoriť reklamu

Solárny ohrev vody s možnosťou prikurovania sa oplatí predovšetkým majiteľom nízkoenergetických a pasívnych rodinných domov s podlahovým vykurovaním, ktorí chcú ušetriť na nákladoch za vykurovanie a zároveň využiť obnoviteľný zdroj energie.

Systém môže byť zaujímavý aj pre domácnosti s vyšším počtom obyvateľov, kde je potrebné ohrievať väčšie množstvo vody.

Ako zdroj tepla sú slnečné kolektory iba doplnkovým zariadením, ktoré dokáže v chladnejších dňoch predhriať vykurovací okruh. Neobíde sa bez údržby, za ktorú zaplatíte zhruba rovnako ako v prípade konvenčných kotlov.

Životnosť slnečných kolektorov je približne 20 až 25 rokov, čo je v porovnaní s kotlom asi o desať rokov dlhšie.

Podľa špecialistu na solárne systémy Pavla Kociána je potrebné s využitím kolektorov počítať už pri projektovaní stavby a zaistiť vo vykurovacej sústave vhodnú veľkosť akumulačnej nádrže. Vzhľadom na vysoké vstupné náklady odporúča obstaranie solárnych kolektorov dôkladne zvážiť a konzultovať s odborníkmi.

SkryťZatvoriť reklamu

„Najdôležitejším faktorom pri voľbe solárneho systému je jeho životnosť, pretože iba tá môže zaistiť návratnosť vašej investície,“ pripomína Kocián.

Infrakúrenie: obraz, ktorý vykuruje interiér

Ďalším šikovným riešením môže byť vykurovanie pomocou infrapanelov. Tie pôsobia v interiéri veľmi elegantne, môžu vyzerať ako zrkadlo, nástenný obraz alebo ploché stropné svietidlo.

V skutočnosti zaisťujú veľmi účinné vykurovanie priestoru.

Vytvárajú žiarenie, ktoré voľne prechádza vzduchom a v kontakte s pevnými predmetmi, ako sú stena, strop, nábytok alebo podlaha, sa premení na sálavé teplo.

Pri dopade na presklené plochy sa žiarenie odrazí späť do miestnosti, takže teplo navyše neuniká von oknami a sklenenými dverami. Úspora energie spočíva v tom, že medzi podlahou a stropom je minimálny teplotný rozdiel, takže na dosiahnutie tepelnej pohody stačí nižšia priemerná teplota ako v prípade konvenčného vykurovania.

SkryťZatvoriť reklamu

V takto vyhrievanej miestnosti pocítite teplo rovnomerne vo všetkých kútoch a na všetkých úrovniach.

Skvelou výhodou je pre alergikov aj to, že infrapanely nevíria prach a nevysušujú vzduch. Pri nízkoenergetických domoch, ktoré vyžadujú minimálne množstvo tepla, je infrakúrenie ideálnym riešením.

Panely sa vyrábajú už od nízkeho príkonu a jednotlivé priestory si môžete vyladiť podľa presne vypočítaných tepelných strát. Každú miestnosť je totiž možné regulovať samostatným termostatom s možnosťou napojenia na centrálne riadenie teploty cez počítač alebo tablet.

Infrakúrenie sa tiež môže hodiť majiteľom rekreačných budov, kde môžu bezpečne a lacno udržiavať potrebnú teplotu napríklad počas zimného obdobia, keď objekt nevyužívajú.

Ekologický kotol: pokryje teplo a horúcu vodu

Úsporným variantom môže byť aj voľba kotla na spaľovanie bioodpadu. Ten zaistí pomerne lacné a ekologicky šetrné vykurovanie rodinného domu a pokryje potrebu tepla aj teplej vody v domácnosti.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčastejšie spaľujú biomasu vo forme peliet, brikiet, štiepky alebo kusového dreva metódou splyňovania, kedy sa palivo premieňa na plynovú horľavinu, ktorá sa následne spaľuje a ohrieva vykurovaciu vodu.

Vďaka tomuto procesu je spaľovanie účinnejšie a vytvára menej emisií. Pre bežnú domácnosť je najmenej náročný kotol na pelety, ktoré sú kompaktné a kúrenie je jednoduché na obsluhu.

Práve náročnosť obsluhy je totiž jednou z otázok, ktorú si kladú tí, ktorí tento spôsob vykurovania zvažujú. Na trhu už existuje množstvo vysoko automatizovaných kotlov, ktoré si poradia s prikladaním aj odstraňovaním popola zo spaľovacej komory.

Niektoré kotle na biomasu umožňujú aj diaľkové monitorovanie alebo automatické zapaľovanie. Automatický by mal byť aj mechanizmus čistenia, aby sa zabránilo zanášaniu tepelného výmenníka jemným popolom bez pravidelnej ručnej obsluhy.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 203
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 487
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 680
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 536
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 592
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie