Obyčajný, a predsa zapamätateľný. Sú byty, ktoré vás na prvý pohľad dostanú svojou jednoduchosťou a príjemnou eleganciou. Ak by sme hľadali vhodný názov pre tento konkrétny, úplne by ho vystihovalo označenie „elegán na pohľadanie“.
Architekti docielili takéto vyžarovanie interiéru predovšetkým použitím dreveného, na mieru zhotoveného nábytku. K strohej elegancii prispeli aj oblé hrany zariadenia, hra s dezénom dreva, ako aj zaujímavé detaily napríklad v podobe olištovanej steny.
Byt sa nachádza v Plzni, na jednej zo starších ulíc s meštianskymi stavbami najčastejšie renesančného pôvodu. Postupom času boli upravené do súčasnej podoby.
V byte zostali vysoké stropy a komín. V kombinácii s dobrou lokalitou práve tieto vlastnosti rozhodli, že sa majitelia rozhodli pre jeho kúpu.

Čo chýbalo, vykompenzoval kozub
Od začiatku architekti plánovali profilovať byt ako pánsky. Majiteľ síce najskôr túžil po rodinnom dome, ale to, že sa v zanedbanom a roky nerekonštruovanom priestore našli stopy po nepoužívanom kozube, ho presvedčilo, že príjemnú atmosféru si môže vytvoriť aj v neveľkom byte.
Od začiatku vedel, že sa na byt musí pozrieť odborník. Bol v takom zúfalom stave, že iná možnosť ani nebola.
Pre niekoho môže byť neudržiavaný byt hendikep, no pre iného lákadlo. V tomto prípade ho považovali za priestor pre vytvorenie niečoho úplne nového.
Prečo nepriznali pohľadový strop
„Od majiteľa sme dostali jasné zadanie, aby sme vytvorili praktický priestor, kde bude dosť priestoru na knihy a pohodlné sedenie s kozubom,“ hovorí jeden z autorov návrhu Ondrej Palenčar.