Každý z nás si chce chrániť rodinu a majetok. A úplným základom je bývať v bezpečnom prostredí. A začať treba hneď na začiatku – teda pred vstupom do bytu či domu. Kvalitné bezpečnostné dvere sú nevyhnutnosťou.
Trh ponúka bohatý výber a je jednoduché sa v ponukách stratiť. Preto vyberajte pozorne a neverte všetkému.
„Ak niektorá firma povie, že jej bezpečnostné prvky sú stopercentné, nie je to pravda,“ tvrdí Martin Dvorský z firmy Assa Abloy.
Viac ako 20 rokov sa zaoberá zabezpečením domov a bytov pred vykradnutím. Uzamykacie systémy poznal ešte v čase, keď neexistoval elektronický bezpečnostný systém a zamykalo sa iba mechanicky – kľúčom.
Zdatný zlodej zvládne otvoriť akékoľvek dvere a najlepšia ochrana rodinného domu je pes, dodáva s miernym úsmevom Dvorský. Napriek tomu je presvedčený, že investovať do bezpečnostných prvkov, ktoré sťažia a niekedy aj zabránia zlodejovi otvoriť dvere, je nevyhnutné.
„Ide o to, aby sme čo najviac sťažili zlodejovi podmienky pri práci a predĺžili čas, keď ho niekto objaví,“ tvrdí expert. „Ideálne je, ak nedokáže prelomiť bezpečnostný uzáver, takzvanú fabku.“
V článku si prečítate:
- Aké situácie sú pre zlodejov pozvánkou do bytu či domu.
- Ako si treba zabezpečiť vstupné dvere do bytu a koľko to stojí.
- Či sú dvere opatrené bezpečnostnou vložkou s prestupovou spojkou pre zlodeja jednoduchšie na otvorenie.
- Prečo expert odporúča samozamykacie zámky.
- Aký model priezorníka začína byť obľúbený v bytoch, kde žijú dôchodcovia.
- Za akých okolností si môžete nainštalovať kamery pred dverami v bytovom dome.
- Ako zabezpečiť pivnicu.
- Čo sa podceňuje pri zabezpečení rodinného domu.
Dokonalé podmienky pre zlodejov sú nezamknuté, ako aj otvorené dvere, dvere so zabudnutými kľúčmi či nezapnutý alarm. „Takéto situácie sú pre nich priam pozvánkou,“ hovorí Dvorský s tým, že takéto banálne situácie nie sú ojedinelé a stávajú sa preto, lebo ľudia sú roztržití a nepozorní.
Najviac krádeží býva počas dovoleniek a sviatkov, keď ľudia odchádzajú z domovov na dlhší čas.
„Zlodejov môže doviesť do neobývaného domu či bytu tma za oknami, ale aj fotografie z facebooku. Ľudia sa často chvália peknými zábermi, neuvedomujúc si, že môžu slúžiť ako navigácia pre zlodejov,“ upozorňuje Dvorský.
O úspechu zlodeja rozhoduje jeho šikovnosť, tiež to, koľko má času a aké kvalitné náradie používa na prekážky, ktoré mu nachystajú majitelia bytu či domu, do ktorého sa snaží dostať.
Zabezpečovací systém by si mali ľudia zvoliť aj podľa toho, čo chcú chrániť. Ak majú v interiéri cenné obrazy, mali by uvažovať o systéme, ktorý je napojený na pult centrálnej ochrany.
Dvorský tiež rozlišuje, či ide o ochranu bytu, rodinného domu, alebo sa ochrana týka pivničných priestorov.
Najľahšie je ochrániť byt
Jediný reálny spôsob, ako sa zlodej môže dostať do bytov, ktoré nie sú na prízemní, sú totiž práve dvere. Preto treba venovať všetku pozornosť ochrane vstupu.
Dvorský odporúča investovať do bezpečnostných dverí s kvalitným bezpečnostným kovaním, bezpečnostnou vložkou, prípadne aj do dverového priezorníka.
Všetky zvolené veci by mali byť kvalitatívne vyvážené. Mať prvotriedne dvere s najdrahším kovaním, ale lacnou vložkou, nie je dobrá kombinácia. Rovnako tak jednoduché „papierové dvere“ so super bezpečnostnou vložkou.
„Ak sa rozprávame o bezpečnostných dverách, určite by som odporučil sústrediť sa na európskych výrobcov, a nie na to, čo sa sem dovezie z Ázie,“ radí Dvorský.
Spoľahlivo sa dá orientovať podľa ceny. „Určite by som spozornel, ak by mi ponúkal niekto kvalitné bezpečnostné dvere za 700 eur,“ tvrdí expert.
V súčasnosti sa cena spoľahlivých dverí pohybuje od 1200 eur vyššie. Tiež je potrebné zvoliť si overenú firmu, ktorá ponúka výrobky certifikované na našom trhu.
Rôzne typy vložiek
„Nedávno som videl článok, v ktorom sa písalo, že dvere opatrené bezpečnostnou vložkou s prestupovou spojkou sú jednoduchšie na otvorenie,“ hovorí Dvorský. Na vysvetlenie, prestupová spojka umožňuje otvoriť dvere zvonka aj vtedy, ak je kľúč zasunutý vo vložke z druhej strany dverí.
Dvorský tvrdí, že vyššie napísané tvrdenie nie je pravdivé a prestupová spojka vôbec nesúvisí so zvýšeným rizikom vlámania. Ľudia si ju vyberajú často, pretože sa boja zabuchnutia. Takto môžu otvoriť dvere aj vtedy, ak je kľúč zastrčený z druhej strany bez toho, aby volali kľúčovú pohotovosť, ktorá im núdzovo otvorí dvere.
Dvorský prezrádza, že Slovensko patrí v Európe ku krajinám, ktoré používajú tento typ produktu najviac. Kým u nás je to až 90 percent domácností, v iných európskych krajinách je to priemerne 10 až 20 percent.