Ako psí kouč sa zameriava na problémové správanie sa psov, chodí liečiť psiu dušu. Tvrdí, že to, aké správanie psa je ešte prijateľné a ktoré sa už netoleruje, určuje rodina. Nemusí byť problém, že pes spí v posteli, ak to majiteľovi neprekáža. "Problém je, ak sa pre psa nevyspí, pretože ho vytláča z vankúša," hovorí JURAJ FERKO.
Niekto chce, aby jeho pes štekal na cudzích a strážil dom, iný chce, aby neštekal vôbec, pretože je hlučný. Obe veci sa dajú naučiť. Pes je totiž extrémne prispôsobivé zviera a bude sa pohybovať v rámci mantinelov, ktoré mu nastavíte.
Psí kouč vymenováva aj podstatné pätoro, ktoré by mali majitelia psov dosiahnuť výcvikom: pes by mal zareagovať na svoje meno a pozrieť sa na majiteľa. Mal by byť privolateľný, má poznať povel fuj a nemal by ťahať na vôdzke. Doma by mal poznať a fungovať na povel miesto.
Z rozhovoru sa dozviete:
- Či existujú módne vlny v obľúbenosti plemien.
- Či existuje ideálne plemeno do mestskej rodiny v byte.
- Či je lepšie mať sučku alebo psíka.
- Či je dobrý dôvod kupovať psa na želanie detí.
- Ako pripraviť prostredie pred príchodom nového člena domácnosti.
- Či je dobré zadovážiť k jednému psovi aj druhého.
- Prečo považuje klietku v byte za správnu.
- Ako často by sme mali s bytovým psom chodiť von.
- Aké správanie považuje za problémové.
- Prečo cvičí nosále, lamy, vydry či veveričky.
Stále sa stretávate s tým, že si deti nájdu pod vianočným stromčekom ako darček šteniatko?
Vnímame, že počas roka sú dve hlavné obdobia, keď sa darujú psíky: na vysvedčenie a pod vianočný stromček. Vidíme to na cvičisku. Dva-tri mesiace po tom, ako prídu psy do rodín, sa objavia aj u nás. Preto máme plné cvičisko v septembri a v marci.
Ale mám pocit, že vianočné psy sú menej rozmyslené ako tie, ktoré sa darujú v lete. Je tam viac emócie ako rozvahy. V januári a vo februári sú potom plné útulky.
Pozorujete módne vlny obľúbenosti niektorých plemien?
Samozrejme. (Smeje sa.) Pred štyrmi rokmi televízia odvysielala v hlavnom vysielacom čase film Hačikó a o rok neskôr sme mali plné cvičisko plemien akita inu a šiba-inu.
Aktuálne vidíme, že trochu ustupujú veľké psy aj najmenšie psíky ako čivavy a jorkšíry. Preferujú sa stredne malé psíky. Moderné je všetko, čo má veľkosť okolo Jack Russella teriéra až po veľkosť bígla.
Ľudia stále obľubujú plemeno šiba-inu, z čoho som sa ja trochu nešťastný.
Prečo?
Nie je to zvieratko do civilizácie. Toto plemeno je veľmi nezávislé, na prechádzke je to ten typ psa, ktorý vás nechce. Chce ísť svojou cestou, mať svoj priestor. Ak ho zatvárame do malého bytu a prechádzame sa s ním iba na vôdzke, nie je šťastný. Zároveň je to tvrdohlavý, svojrázny psík a ak ho pustíme, s privolaním naspäť to môže byť náročnejšie.
Podľa čoho si ľudia najčastejšie vyberajú psov?
Majorita psičkárov si vyberá psíky podľa výzoru. A to bez ohľadu na to, aby si uvedomili, z akého prostredia pochádza plemeno, na čo bolo šľachtené a aké má potreby.
Na druhej strane, už máme väčšie množstvo rodín, ktorým pomáhame s výberom rasy. Myslím si, že je to správna cesta.
Veľa mojich známych v prvom rade zaujíma, či pes pĺzne, alebo má vlasy.
Stretol som sa s tým. Pre mňa je dôležitejšie, aby si ujasnili, aký majú životný štýl, kto sa bude o psa starať a podobne.
Keď vyberám psa do rodiny s hyperaktívnym ADHD dieťaťom, nemôžem mu odporučiť príliš maličkého psa. To by spolu nefungovalo. Pre čiperného a aktívneho seniora zase nebude jorkšírsky teriér dobrá voľba.
Pri výbere psov prechádzam s rodinou súbor otázok. Z toho mi vyjde desať plemien, ktoré by boli do rodiny vhodné. Z tohto užšieho výberu si rodina môže voliť podľa rasy, farby, krásy a podobne.
Existuje ideálne plemeno pre bežnú mestskú rodinu?
To sa nedá takto povedať. Prednedávnom som vyberal psíka do rodiny žijúcej v centre Bratislavy a odporučil som im sibírskeho huskyho alebo aljašského malamuta.
Bolo to prvýkrát v živote, čo som vôbec do bytu odporučil toto severské plemeno a samého ma to prekvapilo. Rodina síce býva v byte, ale pravidelne a často chodí do hôr na turistiku. Denne urobia aj 40-tisíc krokov. To je to, čo tieto psy potrebujú. Iné by také náročné prechádzky nezvládli a bolo by smutné nechať ich doma.
Rovnako je rozdiel, či uprednostním sučku, alebo psíka.
Ako znie vaša rada?