Na to, aby ste si vedeli na zanedbanom pozemku so schátranými polorozpadnutými domčekmi predstaviť nový rodinný dom, potrebujete naozaj poriadnu dávku fantázie. Architekt Václav Navrátil spolu s kolegami ju zjavne mali.
Uprostred juhomoravskej dediny Bukovany, v malej uličke s vinárskymi domčekmi, kam sa nevojde ani len veľké auto so stavebným nákladom, na neveľkom pozemku, navrhli komfortný víkendový rodinný dom.
Aby to nemali architekti také ľahké, museli sa navyše vyrovnať s pozemkom, ktorý sa nachádza v prudkom svahu. Aj túto nevýhodu dokázali premeniť na prednosť.
Nová stavba získala nadstavbu s bazénom, odkiaľ je krásny výhľad do okolia.
Nemenej zaujímavým lákadlom je aj fakt, že na úpravu dreva sa rozhodli použiť starú japonskú techniku shou - sugi - ban. A nešlo len o estetiku.
S víkendovým domom sú vo finále spokojní nielen majitelia, v Česku získala stavba viaceré ocenenia za architektúru a interiér.
Už pôvodné fotografie ukazujú (galériu fotografií pred rekonštrukciou a po nej nájdete nižšie, pozn. red.), že pozemok potreboval upratať a staršie stavby výrazne ozdraviť.
Najprv sa majitelia usilovali o renováciu, avšak tejto myšlienky sa museli vzdať. Ukázalo sa, že existujúce budovy boli v takom žalostnom stave, že ich museli zbúrať.
Pri tvorbe nového návrhu architekti rešpektovali rozmiestnenie pôvodných stavieb a snažili sa priblížiť pôvodným prvkom architektúry.
„Najzásadnejším pre nás bol celkový koncept stavby,“ hovorí jeden z autorov nového návrhu architekt Václav Navrátil.
„Novostavbu sme stavali na mieste pôvodného domu, využívali sme zastavaný pozemok v centre dediny.“ Architektonický výraz je totožný s pôvodným domom, rešpektuje pôvodné vymedzenie pozemku aj pôvodnú historickú štruktúru uličky.
Napriek pôvodným prvkom je dom moderný a použité sú súčasné prvky ako bezrámová presklená stena, priznaná oceľová konštrukcia či betónové podlahy.
Namiesto kozích chlievov obývačka
Nový návrh rozdeľuje stavbu do troch zón: oddychovú, kde je spálňa a kúpeľňa.