Doma by ste sa mali cítiť príjemne a ak si to neželáte, nemali by ste byť nikým a ničím rušený.
Ten, kto býva v paneláku či staršom tehlovom byte, sem-tam vníma aj zvuky od susedov.
„Každý reaguje na hluk individuálne. Domáci pán nevie, že má susedov, no jeho pani počuje spadnutie každého špendlíka. Bežne sa stretávame s prípadmi, že niekomu z rodiny prílišný hluk prekáža, inému vôbec. Aj preto ku každej prosbe našich zákazníkov pristupujeme individuálne,“ vysvetľuje Anna Horňáková zo spoločnosti Potichu.
S kolegami sa snažia vrátiť domácnostiam ticho.
Z článku sa dozviete:
- Ktorý hluk je od susedov ešte normálny a čo je za čiarou.
- Že je rozdiel medzi zvukom, ktorý počujete cez steny a cez strop.
- Či sa dá odhlučniť každý priestor, a ktorý hluk sa odstrániť nedá.
- Aká zvuková izolácia funguje na steny.
- Čo je to kročajová izolácia a prečo je potrebná.
- Prečo dupot od susedov počuje niekedy celý dom a vy s tým nič neurobíte.
- Aký hluk trápi obyvateľov rodinných domov.
- Ako sa dá zlepšiť akustika v miestnosti.
- Ako sa dá zistiť, kedy je v byte nadmerný hluk.
- Ako sa dá otestovať nadmerný hluk v novostavbách.
„Odporúčaný hluk síce upravujú normy, ale tie niekedy nestačia na citlivé ucho klientov,“ priznáva Miroslava Nižnánska. „Preto k nám okrem zákazníkov zo starších bytov často prichádzajú aj takí, ktorí sa nasťahovali do nových nehnuteľností a sťažujú sa na hlučnosť susedov.“
Najčastejšie sa sťažnosti týkajú prenikania zvuku cez stupačky v kúpeľni, púšťania vody, dupotu či hlučnej vravy cez steny a stropy.
Intenzitu nespokojností podporuje aj zmena dispozície. Pri rekonštrukciách sa vymenia izby a tam, kde bývala spálňa, je zrazu obývačka. Keďže susedia nerekonštruovali, keď sa ukladajú spať, majú namiesto ticha večerný televízny program od susedov.
Kedy je hluk od susedov už za hranicou?
„Ak bývate v bytovom dome či v paneláku, je normálne, že niekde v pozadí vnímate aj susedov. Cez čiaru to je vtedy, ak viete napríklad odpočuť slová susedov, prípadne rozoznáte program, ktorý pozerajú v televízii, alebo akú hudbu počúvajú,“ vysvetľuje Anna Horňáková zo spoločnosti Potichu.
Za odborníčkami prišiel dokonca aj klient, ktorý presne vedel, kedy si sused umýva zuby, pretože počuje zvuk elektrickej zubnej kefky.
Problém to začína byť až vtedy, ak táto hlasitosť niekomu prekáža. Na to, aby vedeli odborníci odstrániť prenikanie nechcených zvukov k susedom, potrebujú spoznať nielen zdroj, ale aj typ hluku.
Keď steny nestačia
Pri obhliadke bytu sa expertky snažia najskôr zistiť, aké zvuky zákazníkov vyrušujú. Keď zistia, že sa nadmerný hluk šíri napríklad cez steny, pýtajú sa, z akého materiálu je stena a akú má hrúbku.
„Prechodu zvuku najmenej zabránia steny zo sadrokartónu alebo, v starších bytoch, steny postavené z tehál na kant,“ hovorí Miroslava Nižnánska.
„Stretávame sa aj s tým, že nám v novostavbách povedia, že ich steny sú z akustických tehál, a teda by mali byť zvukovoizolačné,“ tvrdí Anna Horňáková.
Napriek tomu prepustia viac zvukov. „Je to možné najmä vtedy, ak sa do stien vŕtalo, zapracúvalo sa vedenie elektrických káblov či vodovodné potrubie, čím sa narušila hrúbka stien a stavebný materiál takto prišiel o výborné akustické vlastnosti,“ dodáva expertka.
Steny ako v bavlnke
Získané poznatky pomáhajú odborníčkam vytvoriť dodatočnú zvukovú izoláciu.
Výsledkom je návrh riešenia zvukovej izolácie stien. Tá sa pohybuje v rozmedzí od štyroch do 15 cm. Zvyčajne platí, že čím citlivejšie reagujú domáci na zvuk od susedov, tým hrubšia vrstva izolácie sa odporúča.
Sú dve možnosti inštalácie.