Fakt, že cez strechu uniká najviac tepla, je dobre známy. Aj preto sa mnoho majiteľov rodinných domov rozhodlo pre dodatočnú izoláciu strechy, niektorých tento krok ešte len čaká.
Hlavnou úlohou izolácií je uchrániť dom pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, zamedziť úniku teplého vzduchu a nepustiť do domu príliš hluku.
A v čase rastúcich cien energií to nie je nezanedbateľnou témou.
Z článku sa dozviete:
- Aké materiály sa na izoláciu používajú najčastejšie.
- Aké výhody má minerálna vlna.
- Prečo sa polyuretánová pena odporúča pre obytné domy.
- Aké sú najčastejšie chyby pri kladení, striekaní izolácie.
- Že existuje riziko kúpy nekvalitnej minerálnej vlny.
- Ako sa dá spoznať nekvalitný izolačný materiál.
- Čo ovplyvňuje výber medzi PUR penou a minerálnou vlnou.
Okrem minerálnych vĺn sa pri zateplení striech používajú aj striekané PUR peny. Zákazníci si logicky vyhodnocujú za a proti pri používaní jednotlivých materiálov.
Výber izolačného materiálu závisí od mnohých faktorov vrátane klimatických podmienok, požiadaviek na energetickú účinnosť, požiarnych predpisov a konkrétnej konštrukcie strechy.

„Aj preto je kľúčové konzultovať výber s odborníkmi, dodržiavať technologické a bezpečnostné normy. A to najmä v oblasti požiarnej odolnosti, aby sa predišlo ohrozeniu zdravia a problémom s kvalitou vzduchu,“ odporúča Marek Nepela z Cechu strechárov Slovenska a spoločnosti Strechostav.
Zvážte nehorľavosť materiálu
Minerálna izolácia sa vyrába z prírodných netoxických surovín, najväčšou zložkou býva sklo a kameň.
„Minerálna vlna je tradičným izolačným materiálom a je vhodná pre šikmé aj ploché strechy. Je obľúbená vďaka recyklovateľnosti, flexibilite a nehorľavosti,“ hovorí Marek Nepela a dodáva: „Jej nehorľavé vlastnosti sú mimoriadne dôležité v prípade požiarnej bezpečnosti, najmä v budovách s vyšším počtom poschodí, či obytných podkroviach.“
Striekaná penová izolácia predstavuje rýchly variant zateplenia. Je to pena, ktorá sa skladá z rôznych chemických látok. Tie sa miešajú a aplikujú striekaním priamo na stavbe.
Striekaná polyuretánová pena sa preferuje pre nebytové budovy. V prípade šikmých striech s členitým povrchom sa aplikuje z vnútornej strany, v prípade plochých striech z exteriéru.
„V tomto prípade však môže pod vplyvom UV žiarenia a poveternostných podmienok spôsobovať problémy,“ naznačuje Marek Nepela.