Keď otvoríme dvere, ocitneme sa v inom svete. Neveríme, že takto môže vyzerať obyčajný byt.
Nie sú v ňom žiadne uzavreté izby, ale otvorený veľkorysý priestor. Napriek tomu v ňom majú rodičia aj deti vymedzený vlastný priestor a ochránenú intimitu.
Veľkorysosť však nespočíva iba v otvorení priestoru, ako to zvyčajne pri rekonštrukciách býva. Architekt Martin Skoček si pri obnove ctil pôvodnú architektúru. Preto citlivo pristúpil aj k ďalším prvkom interiéru, ako je osvetlenie alebo vzhľad pôvodných okien.
Tak vznikol interiér, ktorý získal v aktuálnom ročníku architektonickej súťaže CE ZA AR cenu za najlepší interiér.

Skoček sa netají tým, že byt vytvoril pre svoju rodinu. Nič to nemení na veci, že ku každému interiéru alebo stavbe, ktoré navrhuje, sa snaží dodať atmosféru.
„Bez atmosféry a bez obyvateľov žiaden dom či byt nenapĺňa svoju funkciu,“ tvrdí uznávaný architekt.
V ocenenom byte vytvárajú atmosféru tri základné prvky – otvorený priestor, premyslené osvetlenie a odhalené pôvodné stropy.
„Byt sme kupovali v pôvodnom stave. Nachádza sa na hranici bratislavského Starého Mesta,“ približuje Skoček umiestnenie stavby. Dôvodom, prečo ho s partnerkou pred niekoľkými rokmi kúpili, však nebola iba zaujímavá lokalita.
Hodnotou bol aj fakt, že sa nachádza v architektonicky zaujímavej stavbe. Rondokubistickú budovu navrhol v dvadsiatych rokoch minulého storočia architekt Klement Šilinger.
Skoček chcel, aby sa nový návrh priblížil k pôvodným prvkom, ale zároveň, aby napĺňal potreby modernej rodiny.
V praxi to znamenalo aj vyčleniť pre rodičov dosť priestoru pre seba, zároveň zachovať čo najviac priestoru vhodného na spoločné chvíle. Tak totiž rodina najčastejšie trávi čas – spolu v jednom priestore.
O dispozícii rozhodla kúpeľňa
Architekt priznáva, že nové usporiadanie izieb nevznikalo ľahko. V jeho úvahách videl najskôr spoločný priestor v pravom trakte bytu. Presne opačne, ako je to dnes. Lenže v prvom návrhu mu „nesedela“ kúpeľňa. Tak začal uvažovať o inom riešení.