Pri zmene správcovskej spoločnosti v jednom z bratislavských bytových domov prekvapilo obyvateľov nové nariadenie správcu - odstrániť všetky veci, ktoré sú pred dverami.
Úniková cesta musí byť prázdna, všetky kvetináče, skrinky, bicykle musia preč, znelo v nových pokynoch. V opačnom prípade hrozí pokuta v tisícoch eur, a to majiteľovi bytu, ktorý daný predpis nedodrží.
Spomínaný bytový dom totiž s príchodom novej správcovskej spoločnosti prešiel aj komplexnou protipožiarnou kontrolou.
Z článku sa dozviete:
- Aké základné protipožiarne opatrenia bytu a domu odporúčajú odborníci.
- Aké sú najčastejšie nedostatky pri protipožiarnej ochrane v bytových domoch.
- Aké sankcie hrozia pri nedodržaní legislatívy.
- V čom vidia problém odborníci pri parkovaní elektrických kolobežiek a bicyklov v dome.
- Akú protipožiarnu ochranu odporúčajú odborníci v kuchyni a v spálni.
- Základné pravidlá ochrany domácnosti pred rozptýlením požiaru.
Mnohým sa problém protipožiarnej ochrany nezdá dôležitý. Odborníci z Asociácie pasívnej požiarnej ochrany SR (APPO SR) to vnímajú inak. Tvrdia, že aj keď neexistuje dostatočná legislatíva, najmä v oblasti rastúcej elektromobility a fotovoltiky, mnohými opatreniami, ktoré sa dajú realizovať, sa môže predísť vzniku a rozšíreniu požiaru.
Podľa oficiálnej správy Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) za rok 2022 medzi najčastejšie nedostatky pri protipožiarnej ochrane v bytových domoch patrí práve ukladanie predmetov na schodisku. Pričom schodisko je častokrát jedinou únikovou cestou pre obyvateľov v prípade požiaru.
Nedostatkov je určite viac. Protipožiarne kontroly sa týkajú len spoločných častí bytového domu a spoločných zariadení bytového domu, nie samotných bytov.
Ak by každý byt podľa požiarnych predpisov spĺňal nároky dôslednej požiarnej ochrany, tvoril by samostatný požiarny úsek. Inak povedané, ak by vznikol v byte požiar, oheň ani dym by sa nesmel rozšíriť v stanovenom čase do iných bytov či spoločných priestorov bytového domu. Ako by vyzerala realita?

Oddelené a zaizolované stúpačky
Byty by mali mať protipožiarne vstupné dvere, prípadne mali by byť proti požiaru utesnené rôzne rozvody - káblové, ventilačné a vodovodné. Reč je o stúpačkách, ktoré horizontálne prepájajú všetky byty.
Odborník z APPO SR František Gillian upozorňuje, že najmä v starších domoch a rekonštruovaných bytoch to tak nie je. Otvorený „stúpačkový komín“ je veľké riziko. V prípade vzniku požiaru je ideálnym miestom pre šírenie plameňov do iných častí bytového domu. Obzvlášť, ak si uvedomíme, že oheň sa šíri zdola nahor.
Inštalačné šachty sa dajú zabezpečiť dvomi spôsobmi.